Нові будівельні норми щодо планування і забудови територій

27 04 2018

04 квітня 2018 р. Мінрегіон затвердив чотири нових ДБН для приведення вітчизняних будівельних норм у відповідність з європейськими стандартами. Найбільш важливим з них є ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій», прийнятий на заміну базовому ДБН 360-92 «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» та ряду інших нормативних актів.

Новий ДБН вступає в силу через 3 місяці з моменту його опублікування, яке має відбутись найближчими днями. Документ містить велику кількість новел, про які слід знати інвесторам, девелоперам і підрядникам.

Нові «кольорові» лінії

Старий ДБН 360-92 використовував лише поняття червоних ліній – спеціальних меж, що розділяють місця забудови та інші території. Новий ДБН Б.2.2-12:2018 вводить додаткові «кольорові» лінії – блакитні і зелені. Блакитні лінії обмежують висоту та силует забудови у місті, у той час як зелені лінії покликані окреслювати межі захисту зелених зон (парків, скверів тощо). Блакитні та зелені лінії встановлюватимуться місцевими радами при затвердженні містобудівної документації населеного пункту.

Обмеження для нових забудов

Раніше ДБН не визначали граничні площі забудови земельної ділянки залежно від поверховості. Згідно з новим ДБН при розміщенні на ділянці нового окремого житлового будинку необхідно дотримуватись граничних параметрів забудови земельної ділянки. Наприклад, при будівництві нового 4-поверхового будинку ділянку не можна забудовувати більш ніж на 45%, при будівництві 5-8 поверхового будинку – більше ніж на 40% тощо.

Граничні показники щільності населення

ДБН 360-92 передбачав максимальну щільність населення у багатоповерховому житловому кварталі 450 осіб/га, проте дозволяв відступати від цієї норми «при відповідному обґрунтуванні». Новий ДБН дозволяє відхилятись від норми 450 осіб/га лише у виняткових випадках і не більше ніж на 20%.

Проїзди для спецтехніки

До житлових будинків висотою 9 поверхів і вище та до громадських будинків 5 поверхів і більше необхідно передбачати проїзди з усіх сторін для пожежних машин. Для будинків меншої поверховості проїзди можна облаштовувати з однієї поздовжньої сторони.

Заборона паркування в жилих кварталах

Новий ДБН забороняє організовувати паркомісця всередині житлових кварталів. При цьому у центральних та історичних районах міста будівництво об’єктів (у т.ч. багатоквартирних будинків) слід передбачати лише з підземними гаражами.

---------------------------------------------------

Як показує досвід, контролюючі органи активізують свою діяльність саме у перехідні періоди, коли бізнес ще не встиг пристосуватись до нових вимог законодавства. Важливо вже зараз підготуватись до усіх нововведень, щоб уникнути неприємних сюрпризів у майбутньому.

Для більш детальної інформації про останні зміни у законодавстві звертайтесь до партнера практики нерухомості і будівництва Олександра Бородкіна та партнера практики вирішення спорів Олега Качмара.

Автори: Олег КачмарАнатолій Пашинський