укр

Штучний інтелект – куди рухаємось?

28 03 2018

Завантажити статтю

Останнім часом все частіше можна чути побоювання, що вже в недалекому майбутньому штучний інтелект становитиме серйозну загрозу, перебираючи на себе функції людини та знищуючи тим самим робочі місця. Дехто навіть бачить загрозу існуванню людства. Як відомо, з обережністю до штучного інтелекту ставиться такий геній сучасності як Ілон Маск.

Очевидно, що все-таки є потенційні загрози, тому не варто нехтувати ними. Проте панікувати також не потрібно. Необхідно ставити штучний інтелект виключно на службу людині, при цьому системно працювати над унеможливленням його протистояння людині в майбутньому.

Сьогоднішні штучний інтелект досяг такого рівня, що з його допомогою можна реалізовувати велику кількість функцій, які до цього були під силу лише людині, або про які взагалі можна було лише мріяти. Наприклад, можна згадати автопілоти у транспортних засобах, різноманітні аналітичні програми, повністю автоматизовані виробничі цехи.

Водночас існують всі підстави вважати, що штучний інтелект все ж не здатний повністю підмінити людину в багатьох сферах. Його треба розглядати не як «job killer» («вбивцю роботи»), а як агента змін, який перерозподілить та оптимізує ринок праці, поступово викорінюючи суто технічну роботу та посилюючи попит на творчий елемент. Передавши механічну працю машинам, люди отримають змогу зосереджувати свою увагу на більш цікавих завданнях, які розвивають людину. Завжди потрібними будуть професії, які мають певний «емоційний» елемент, передбачають налагоджування контактів між людьми та потребують нешаблонного мислення. Безсумнівно, потрібні будуть люди з високим рівнем освіти, які зможуть генерувати технічний прогрес (наприклад, інженери та спеціалісти у сфері інформаційних технологій).

Я переконана, що штучний інтелект серйозно не завадить професії юристів. Роль юристів не зменшуватиметься, але перелік затребуваних послуг ставатиме іншим. Чим далі, тим більше успішність юриста залежатиме не від енциклопедичного знання правових норм, які люди без правової освіти і самі зможуть швидко і просто знайти за допомогою штучного інтелекту, а від креативності, комплексного бачення ситуації та комунікативних навичок.

Якщо говорити про бізнес, то штучний інтелект може суттєво спростити більшість формальних бюрократичних процесів. Програми, які вестимуть бухгалтерський облік, готуватимуть за лічені секунди проекти договорів, дозволять власникам бізнесу не вкладати значні людські ресурси на виконання такої рутинної роботи, а зосередити зусилля на стратегії розвитку, пошуку нових ринків збуту та замовників, безпосередньому спілкуванню з клієнтами.

До того ж, оскільки штучний інтелект сприятиме більшій ефективності праці, зростатимуть і прибутки компаній. Більші прибутки надаватимуть компаніям можливість та навіть змушуватимуть виплачувати більші заробітні плати працівникам, які відповідатимуть новим вимогам ринку праці. Як і завжди, кваліфіковані працівники будуть цінуватися та отримувати переваги від успішного розвитку компаній. Усі ті, хто не матиме необхідних навичок і вмінь, будуть змушені більше працювати над собою, розвиватись, шукати свою нішу на ринку праці.

Інший важливий аспект прогресу штучного інтелекту – можливість мінімізації ризиків, спричинених так званим «людським фактором» у тих сферах, де його можна уникнути завдяки автоматизації різноманітних процесів. Наприклад, розвинені інформаційні технології забезпечуватимуть безпечне зберігання та обробку персональних даних, не дозволяючи несанкціонований доступ до них.

Підсумовуючи викладене, важливо підкреслити, що штучний інтелект, безсумнівно, несе певні ризики для суспільства, проте переваги його цілком здатні переважити такі ризики за раціонального управління та планування. З часом штучний інтелект до невпізнанності змінить суспільне життя, автоматизує більшість виробничих процесів, якими наразі займаються люди. Праця людей у майбутньому високотехнологічному суспільстві зміститься з виконання рутинних фізичних функцій до більш творчих та креативних завдань. Хто зможе адаптуватися до нового стилю життя - буде успішними, а решта повинна буде більше працювати над собою, розвивати критичне мислення, обирати сфери праці, які потребують людського втручання.

Отже, у довгостроковій перспективі штучний інтелект здатен стимулювати розвиток людей, полегшити їхнє життя та оптимізувати їхню працю. Головне – вчасно усвідомити, що світ змінюється (в т.ч. завдяки штучному інтелекту) та намагатися адаптуватись до змін.

Опубліковано: "Юридична Газета", №12-13, 27 березня 2018 р.

Автор: Оксана Войнаровська