Що робити, якщо мій родич-воїн загинув на війні 

Хто повідомляє про загибель військовослужбовця?
 

  1. Командир в/ч, у якій служив ваш родич, протягом 24 годин повідомляє ТЦК СП за місцем вашого проживання про дату і причину загибелі військовослужбовця.
  2. Після цього представник ТЦК СП протягом 7 днів вручає вам письмове сповіщення сім’ї про загибель військовослужбовця та узгоджує з вами місце, час та порядок поховання. Якщо ви змінили місце проживання, то сповіщення сім’ї пересилається до Кадрового центру Збройних Сил, де ви можете отримати його протягом 3 років.

    Якщо ви дізналися про загибель від інших людей, зокрема з неофіційних джерел, зв’яжіться з ТЦК СП, в якому стоїть на обліку військовослужбовець, і дізнайтеся, чи отримували вони сповіщення командира про загибель від в/ч. Якщо ТЦК СП не отримували сповіщення, ви можете самостійно шукати інформацію про загибель. Перелік ресурсів та контактів організацій, де дізнаватися і кому повідомляти про загибель родича-військовослужбовця, ви можете знайти у Дорожній карті Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.
  3. Представник ТЦК СП також має проінформувати вас щодо пільг, роз’яснити порядок подання документів для призначення допомоги членам сім’ї.

Хто забирає тіло загиблого і транспортує його для поховання?

  1. Після констатації факту смерті тіло загиблого військовослужбовця доставляють в морг для експертизи. Відповідальність за зберігання тіл загиблих несуть керівники медичних установ, які проводять експертизу тіла або які приймали тіло на зберігання.
  2. Після дослідження тіла судово-медичним експертом командир в/ч забезпечує транспортування тіла загиблого з моргу та організацію його поховання. Тіло військовослужбовця мають доставити до місця поховання за рахунок держави протягом 3 днів із дня загибелі. Детальніше про те, як забрати тіло загиблого родича-військовослужбовця і організувати поховання – див. Інструкцію за посиланням.

Як оформлюється смерть військовослужбовця?

  1. Після встановлення причин і обставин загибелі військовослужбовця та отримання підтвердних документів наказом по стройовій частині його виключають із списків особового складу в/ч.
  2. Наказ по стройовій частині є підставою для відправлення власних речей, цінностей і особистих документів загиблого військовослужбовця його сім’ї або близьким родичам. Речі упаковуються з актом під підпис, опечатуються сургучевою печаткою в/ч та відправляються сім’ї разом із сповіщенням про власні речі загиблого.
  3. На підставі сповіщень від командирів в/ч районні ТЦК СП вносять записи до книги обліку загиблих військовослужбовців. Окрім цього, із в/ч до ТЦК СП передають військовий квиток та обліково-послужну картку загиблого військовослужбовця, на першій сторінці яких роблять запис про дату його загибелі.
  4. Якщо загинув весь особовий склад в/ч, включно з командиром, визначення кількості і встановлення даних загиблих військовослужбовців здійснюють штаби і служби персоналу з’єднань шляхом опитування тих, хто залишився в живих, розшуку збережених документів і документів, які велися на військовослужбовців у штабах і службах персоналу з’єднання.

Як отримати свідоцтво про смерть військовослужбовця?

  1. Командир в/ч, у якій служив ваш родич, разом із сповіщенням командира про загибель військовослужбовця має надіслати до ТЦК СП за місцем вашого проживання свідоцтво про смерть.
  2. Якщо свідоцтво про смерть не було оформлене, його можна оформити самостійно. Спочатку лікар-патологоанатом або судово-медичний експерт після дослідження тіла загиблого видає лікарське свідоцтво про смерть (форма 106/о).
  3. На підставі лікарського свідоцтва про смерть ви можете звернутися до РАЦСу із заявою про державну реєстрацію смерті та отримання свідоцтва про смерть. Протягом 1 року із дня загибелі заява подається за зареєстрованим місцем проживання військовослужбовця, місцем його загибелі чи місцем поховання, а після спливу цього строку – за вашим місцем проживання.
  4. Якщо документ про смерть (незалежно від його форми) виданий незаконними органами на тимчасово окупованій території, як виняток, його дозволено подавати до РАЦСу для отримання свідоцтва про смерть.
  5. Якщо тіло загиблого відсутнє або військовослужбовець загинув на тимчасово окупованій території і неможливо отримати жодного документа про смерть, ви можете звернутися до будь-якого місцевого суду України із заявою про встановлення факту смерті. Такі справи розглядаються невідкладно, судовий збір не сплачується. До заяви потрібно докласти усі наявні документи або матеріали, які підтверджують факт загибелі: фото-, відеозаписи, акти про настання смерті, сповіщення сім’ї тощо.

    Перед зверненням до суду рекомендуємо подати заяву до РАЦСу і отримати офіційну відмову в державній реєстрації смерті у зв’язку з відсутністю підтвердних документів. Хоча Верховний Суд вказував, що необов’язково отримувати попередню відмову РАЦСу, деякі суди все одно вимагають таке підтвердження.
  6. За вашою заявою РАЦС видає свідоцтво про смерть на підставі лікарського свідоцтва про смерть або рішення суду про встановлення факту смерті.

    Свідоцтво про смерть є підставою для нарахування допомоги. Зокрема, право на отримання одноразової грошової допомоги у зв’язку зі смертю військовослужбовця у родичів виникає з дати смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть. Детальніше, як отримати 15 млн грн. за загиблого воїна ЗСУ – див. Інструкцію за посиланням.
  7. Після державної реєстрації смерті РАЦС видає витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання.

Нормативні акти:

Інструкція про організацію поховання військовослужбовців, які загинули (померли) під час проходження військової служби (затв. Наказом Міністра Оборони України від 05.06.2001 № 185).

Наказ Міністра оборони України від 05.06.2001 № 185 «Про додаткові заходи щодо організації поховання військовослужбовців, які загинули (померли) під час проходження військової служби».

Інструкція з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України (затв. Наказом Міністерства оборони України від 15.09.2022  № 280).

Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні (затв. Наказом Міністерства Юстиції України від 18.10.2000  № 52/5).

Порядок взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції України, закладами охорони здоров’я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини під час воєнного стану на території України (затв. Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров’я України, Офісом Генерального прокурора України від 09.03.2022  № 177/450/46).

Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Постанова КМУ від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».