публікації

Дитина випадково потрапила на відео, використовуване як доказ у суді: чи порушено її права та як їх захистити

11/04/2019

Завантажити статтю

Питання:

Особа таємно знімала іншу особу на відео, яке тепер використовується як доказ у суді в цивільному спорі. На відео потрапила дитина третьої особи, яка не має жодного стосунку до справи (зйомку вели в квартирі; дитина грається на задньому плані). Чи можна в такому випадку говорити про порушення прав та інтересів дитини? Як батькам добитися вилучення відео з матеріалів справи?

Відповідь:

Чи є таємна відеозйомка допустимим доказом в судовому провадженні?

Цивільний кодекс України (стаття 307) дозволяє здійснювати таємну відеозйомку тільки на підставі норми закону. Прикладом може бути відеоконтроль особи як негласна слідча розшукова дія, яку має санкціонувати слідчий суддя в кримінальному процесі.
Зважаючи на відсутність уточнень, а також на те, що таємно зняте відео використано в цивільній справі, такий доказ можна вважати одержаним із порушенням порядку, передбаченого законом.

Чи буде долучено таке відео до матеріалів справи?

Суд не повинен брати до уваги недопустимий доказ (стаття 78 Цивільного процесуального кодексу України). Однак, суду в будь-якому разі необхідно його дослідити. Норма про недопустимість стосується оцінки доказів, тобто їх впливу на рішення спору по суті. Найімовірніше, що таке відео буде долучено до матеріалів справи.

Чи порушено інтереси дитини під час здійснення відеозйомки?

У разі відсутності спеціальних дозволів/норм закону, якиі б давали право на зйомку, на виготовлене відео поширюються загальні норми Цивільного кодексу (ст.ст. 307 і 308). Для відеозйомки фізичної особи завжди потрібна її згода. Дитина є малолітньою особою, а тому згоду від її імені повинні надавати законні представники – батьки. З фабули зрозуміло, що такої згоди не була.

Чи було відео публічно розповсюджене?

Твори, в яких зображено фізичну особу можна публічно показувати, відтворювати, розповсюджувати лише за її згодою (стаття 308 Цивільного кодексу). Судовий процес передбачає участь сторін (особисто або через представника), а також будь-яких осіб у межах реалізації принципу гласності. Це означає, що хто завгодно міг побачити відео, на якому зображено дитину, якщо дослідження доказу було проведено на судовому засіданні.

Як захистити права дитини?

Батьки можуть звернутися до суду від імені дитини з позовом про порушення особистого немайнового права на таємницю особистого життя до особи, яка подала відео як доказ до суду, та особи, яка зняла відео (якщо це різні люди). Батьки мають право вимагати від відповідачів припинення порушення прав дитини через, наприклад, вилучення відеофайлу з матеріалів судової справи, до якої його було долучено, і знищення оригіналу та всіх копій.

Однак, швидшим та ефективнішим, на нашу думку, буде звернення до суду, що розглядає справу, у межах якої задіяно відеозапис, з обґрунтуванням порушення прав та інтересів дитини й проханням постановити окрему ухвалу щодо особи, яка здійснила відеозапис (особи, що надала недопустимий доказ до суду).

Окрему ухвалу суду може бути адресовано будь-якій особі, якщо суд виявив порушення законодавства або неналежне виконання професійних обов’язків. Суд, зокрема, установлює в ньому строк ті дає вказівки щодо усунення порушення. Особа, якій адресовано такий припис, повинна відзвітувати суду про результати виконання окремої ухвали.

Опубліковано: Ліга Закон № 14, 11 квітня 2019 р.

Автор: Дар'я Ромащенко, юристка

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.