Василь Кісіль і Партнери виграли першу справу про вилучення прав із управління ОКУ

23/06/2022

ТОВ Єва Медіа – виключний ліцензіат американського правовласника – надіслало Громадській спілці Українська ліга авторських та суміжних прав, організації колективного управління (ОКУ) заяву про вилучення каталогу фонограм музичних творів.

ОКУ не просто проігнорувала її, але й намагалась збирати винагороду з користувачів каталогу, вважаючи, що тільки вона має право це робити. Користувачі, які платили винагороду ліцензіату, почали сумніватись, чи дійсно права вилучено, адже на сайті ОКУ не опубліковано перелік вилучених фонограм.

Хоча для вилучення фонограм ОКУ має 6 місяців, правовласник чекав відповідь майже рік, а потім звернувся із позовом до ОКУ. До розгляду справи було залучене Міністерство економіки України як орган контролю акредитованих ОКУ. Суди трьох інстанцій задовольнили позов і зобов’язали ОКУ вчинити дії щодо вилучення прав позивача.

Команда Василь Кісіль і Партнери у складі адвокатів Іларіона Томарова та Дар’ї Ромащенко представляла ТОВ Єва Медіа під час розгляду справи.

У справі вперше проаналізована процедура вилучення прав з управління ОКУ – детальне регулювання запроваджене в 2018 році законом «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» (Закон 2415).

Ми вдячні клієнту за довіру і пишаємося, що рішення суду демонструє, як ОКУ має чинити з правовласниками. Ми сподіваємося, що ця справа сприятиме справедливому і прозорому управлінню авторськими та суміжними правами в Україні. Якщо ж цей приклад не навчить ОКУ поважати закон, нехай правовласники не бояться звертатись до суду і стягувати з ОКУ витрати на правову допомогу.

Нижче ми наводимо найважливіші висновки про застосування Закону 2415, які підтвердив Верховний Суд:

1.    Ліцензіат може вилучати права, бо він є правовласником в розумінні Закону 2415.

2.    Визнати права вилученими – належний і ефективний спосіб захисту. Вилучення прав – це односторонній правочин, який є вчиненим з дати отримання ОКУ заяви. Права вилучаються з дати отримання заяви ОКУ, а 6 місяців потрібні для вчинення інших дій.

3.    Закон 2415 містить виключний перелік інформації, яка має бути в заяві про вилучення. ОКУ не може встановлювати додаткові вимоги, а тим більше вимагати плату за вилучення прав. Суд вказав, що якщо ОКУ додала вимоги, які суперечать Закону 2415, вони є незаконними.

4.    Після отримання заяви ОКУ має виконати дії для завершення вилучення, зокрема, припинити судові процеси щодо таких фонограм та не збирати винагороду. Зрештою, ОКУ має опублікувати на власному сайті інформацію про фонограми щодо яких права вилучені з управління. Для користувачів така публікація є сигналом звернутися безпосередньо до правовласника для сплати винагороди.