Отримання статусу учасника бойових дій у 2024 році

Які обов’язкові передумови для отримання статусу УБД?
 

  1. Ви є військовослужбовцем (резервістом, військовозобов’язаним, добровольцем Сил ТрО) ЗСУ, Нацгвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцем військових прокуратур, особою рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особою рядового, начальницького складу, військовослужбовцем МВС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітником судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань.
  2. Ви захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;
  3. Ви виконували особисто або у складі частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойові (службові) завдання, розвідувальні заходи, зокрема, отримали поранення, контузії, каліцтва.

! Кількість днів, протягом яких ви виконували бойові завдання, не має значення.

АБО

  1. Ви є особою, яка з 24 лютого по 25 березня 2022 р. відповідно до Закону України “Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України” або у складі добровольчих формувань у взаємодії із Збройними Силами, МВС, Держприкордонслужбою, Національною поліцією, Національною гвардією, СБУ та іншими утвореними відповідно до закону військовими формуваннями та правоохоронними органами брала участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
  2. Ви перебували безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених вище заходів.

Які документи необхідно подати?

Обов’язково: довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією РФ проти України за формою, встановленою в Додатку № 6 Постанови КМУ № 413.

За власним бажанням: інші документи, які містять докази та підтверджують виконання особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань.

Довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією РФ проти України видається командиром (начальником) в/ч (органу, підрозділу) ЗСУ, МВС, НПУ, НГУ, Держприкордонслужби, СБУ та інших утворених відповідно до закону військових формувань чи правоохоронних органів.

У разі відсутності зазначеної довідки стосовно добровольців, які брали участь у здійснення відповідних заходів у період з 24 лютого по 25 березня 2022 року, можна надати:

  1. свідчення (заяву) не менше трьох свідків (одним з яких є командир підрозділу, в зоні відповідальності якого перебувала особа або добровольче формування, у складі якого особа брала участь у здійсненні відповідних заходів) про період безпосередньої участі в здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією РФ проти України, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів;
  2. свідчення (заяву) не менше двох свідків, які брали участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів,, про період безпосередньої участі осіб, а також медичні документи, що підтверджують отримання особою поранення, контузії, каліцтва під час участі у здійсненні цих заходів (для осіб, які отримали поранення, контузію, каліцтво, що унеможливило подальше виконання ними відповідних завдань (крім випадків необережного поводження із зброєю, самокалічення)).

! Свідчення (заяви) свідків беруться до уваги за таких умов: підписи цих осіб засвідчені нотаріально, свідкам встановлено статус УБД та/або статус особи з інвалідністю внаслідок війни, свідки мають документальне підтвердження своєї участі у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, за період, за який вони свідчать.

Хто приймає рішення про надання статусу УБД?

Стосовно військовослужбовців ЗСУ, Нацгвардії та інших військових формувань – комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореною в Міноборони, МВС, Мін’юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісі Генерального прокурора, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, ДСНС, ДФС.

Стосовно добровольців – міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореною Мінветеранів.

Який порядок отримання статусу УБД?

Командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) протягом 30 календарних днів з дня вашої участі у виконанні бойових (службових) завдань, у проведенні розвідувальних заходів, отримання травм (поранень, контузій, каліцтв) зобов’язані подати на розгляд відповідної комісії за підпорядкуванням військової частини (при Міноборони, МВС, Нацгвардії тощо) загадану вище довідку.

Якщо командир військової частини не подає документи, ви можете витребувати їх рапортом у командира і самі подати довідку (та інші документи за бажанням) до відповідної комісії (рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто).

! Хоча законодавство не встановлює юридичних наслідків пропуску 30-денного строку для звернення до відповідної комісії, теоретично комісія може відмовитись розглядати подані із запізненням документи.

Для добровольців законодавство не встановлює жодних строків для звернення до міжвідомчої комісії. Командир добровольчого формування або доброволець самостійно подає довідку (та інші документи за бажанням) на розгляд до міжвідомчої комісії.

Відповідні комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу УБД. Якщо підстав для присвоєння УБД немає, документи повертають до військових частин на доопрацювання. За наявності спірних питань комісія може передати документи до міжвідомчої комісії, яка в місячний строк прийняти остаточне рішення.

Посвідчення УБД і відповідний нагрудний знак добровольцям видаються Мінветеранів, усім іншим категоріям військовослужбовців – відповідним органом за підпорядкуванням (органами Міноборони, МВС, Національною поліцією, Національною гвардією, СБУ тощо).

Нормативна база: 
Постанова Кабінету Міністрів України №413 від 20.08.2014 (зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України №887 від 22.08.2023).