Пільги у сфері охорони здоров’я для ветеранів війни

Які пільги у сфері охорони здоров’я мають ветерани війни?

І. Безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення

Хто може скористатися пільгою?

Особа, яка має статус учасника бойових дій та особа з інвалідністю внаслідок війни.

Які ліки можна одержати?

Знеболювальні для паліативних хворих, імуносупресанти, препарати для лікування та профілактики хронічних захворювань (серцево-судинних захворювань, діабету І і ІІ типу, нецукрового діабету, хронічного обструктивного захворювання легень, розладів психіки та поведінки, епілепсії, хвороби Паркінсона). Повний перелік таких лікарських засобів та медичних виробів – за посиланням.

Лікарські засоби для лікування онкології, серцево-судинних і судинно-мозкових захворювань, туберкульозу, розладів психіки та поведінки тощо. Повний перелік таких лікарських засобів та препаратів – за посиланням.

Лікарські засоби та препарати, необхідні пацієнтам на стаціонарному лікуванні та амбулаторному лікуванні визначеної категорії захворювань. Перелік таких засобів та препаратів передбачений Національним переліком основних лікарських засобів. Повний перелік лікарських засобів – за посиланням. Перевірити, чи входять ліки в Національний перелік можна також за допомогою сервісу «Ліки контроль».

Лікарські засоби, що закуповуються місцевими органами влади за місцевими програмами для лікування рідкісних захворювань та важкохворих пацієнтів. Перелік доступних лікарських засобів необхідно уточнювати в департаментах охорони здоров’я місцевих органів влади.

Де одержати ліки?

  • в аптеках, які мають договір із Національною службою здоров’я та позначені спеціальною наліпкою з логотипом НСЗУ;
  • в медичному закладі, в якому ви проходите стаціонарне чи амбулаторне лікування.

Які документи необхідні для одержання ліків?

  • електронний або паперовий рецепт сімейного або лікуючого лікаря;
  • посвідчення ветерана (УБД або особи з інвалідністю внаслідок війни).

Чи є обмеження щодо пільги?

Законодавство не встановлює лімітів щодо кількості ліків, які можна отримати ветерану безоплатно.

Про відмову у безоплатній видачі ліків, які мають бути в наявності в аптеці/лікарні, ви можете повідомити на гарячу лінію НСЗУ за тел.: 16-77.

ІІ. Першочергове безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів)

Хто може скористатися пільгою?

Особа, яка має статус учасника бойових дій та особа з інвалідністю внаслідок війни.

Які умови отримання пільги?

Умови отримання пільги визначаються місцевими програмами соціальної підтримки на відповідний календарний рік. Для ознайомлення з умовами отримання пільги (порядком постановки в чергу, переліком необхідних документів, переліком закладів охорони здоров’я-надавачів послуги) зверніться до органу місцевого самоврядування та/або в місцеву державну адміністрацію за вашим місцем проживання.

Чи є обмеження щодо пільги?

Місцевими програмами соціальної підтримки можуть встановлюватися обмеження щодо суми коштів, розрахованих на одну особу-одержувача пільги.

ІІІ. Безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування (у 2023 році пільга не надається у зв’язку з воєнним станом)

Хто має право на пільгу?

Особа, яка має статус учасника бойових дій та особа з інвалідністю внаслідок війни.

Як отримати путівку?

Для одержання путівки ветеран повинен перебувати на обліку в органах соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання або за фактичним місцем проживання (для внутрішньо переміщених осіб).

Для взяття на облік потрібно подати до органу соціального захисту населення такі документи:

  • заяву (за зразком органу соцзахисту);
  • медичну довідку лікувальної установи за формою № 070/о;
  • копію посвідчення ветерана (УБД або особи з інвалідністю внаслідок війни);
  • копію військового квитка (за наявності);
  • копію документа, що підтверджує безпосередню участь (забезпечення проведення) у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони (у разі відсутності у посвідченні ветерана війни посилання на норму Закону, відповідно до якої установлено статус).

Особам з інвалідністю внаслідок війни путівка надається позачергово.

Строк санаторно-курортного лікування становить 21 день.

Особі з інвалідністю внаслідок війни, яка отримала путівку, виплачується компенсація вартості проїзду до санаторно-курортного закладу та назад транспортом загального користування (залізничним та автомобільним) згідно з поданими проїзними квитками. У разі проїзду залізничним транспортом відшкодовується вартість квитка у плацкартному вагоні.

Чи є обмеження щодо пільги?

Скористатися пільгою щодо безоплатного забезпечення санаторно-курортним лікуванням можна один раз на рік.

Як одержати компенсацію вартості самостійного санаторно-курортного лікування?

За бажанням ветерана йому виплачується грошова компенсація вартості самостійного санаторно-курортного лікування. Така компенсація виплачується один раз на два роки з дня звернення з заявою про виплату грошової компенсації, якщо особа протягом двох років не одержувала безоплатних санаторно-курортних путівок, незалежно від наявності медичного висновку про необхідність санаторно-курортного лікування або медичних протипоказань.

Розмір грошової компенсації становить: 100 відсотків середньої вартості путівки (для осіб з інвалідністю I і II групи) та 75 відсотків середньої вартості путівки (для осіб з інвалідністю ІІІ групи).

Для отримання компенсації потрібно подати до органу соціального захисту населення за місцем обліку такі документи:

  • заяву про виплату грошової компенсації (за зразком органу соцзахисту);
  • копію посвідчення ветерана (УБД або особи з інвалідністю внаслідок війни);
  • документ про сплату повної вартості санаторно-курортної путівки, про підтвердження проходження санаторно-курортного лікування або зворотний талон санаторно-курортної путівки строком санаторно-курортного лікування не менш як 18 днів.

IV. Інші пільги

  • щорічне медичне обстеження і диспансеризація із залученням необхідних спеціалістів (для УБД та осіб з інвалідністю внаслідок війни);
  • безплатне забезпечення іншими протезами і протезно-ортопедичними виробами (для осіб з інвалідністю внаслідок війни);
  • першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація (для УБД);
  • позачергове обслуговування амбулаторно-поліклінічними закладами, а також позачергова госпіталізація (для осіб з інвалідністю внаслідок війни);

Нормативно-правові акти:

Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Постанова Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. № 333 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення».

Постанова Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 р. № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань».

Постанова Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 р. № 200 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на забезпечення постраждалих учасників Революції Гідності, учасників антитерористичної операції та осіб, які здійснювали заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, членів сімей загиблих (померлих) таких осіб санаторно-курортним лікуванням».

Постанова Кабінету Міністрів України від 17 червня 2004 р. № 785 «Про затвердження Порядку виплати грошової компенсації вартості санаторно-курортного лікування деяким категоріям громадян».