Як військовослужбовцю отримати безкоштовне протезування?

Отримати безкоштовне протезування можна в межах державної програми протезування або програм протезування від благодійних фондів.

І. Державна програма протезування

Державна програма протезування реалізується Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю (далі – «Фонд») та передбачає виготовлення, обслуговування та ремонт протезу за кошти державного бюджету.

Передумовами для отримання безкоштовного протезування є наявність у військовослужбовця статусу учасника бойових дій та рішення ВЛК про потребу у протезуванні. Водночас наявність встановленої групи інвалідності не є обов’язковою умовою.

Отримання безкоштовного протезування відбувається у декілька етапів.

Етап І. Подання документів для безоплатного отримання протезів

Які документи подавати?

  • заяву про забезпечення засобом реабілітації (форма заяви додається до цієї інструкції);
  • копію документа, що посвідчує особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання тощо);
  • копію документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер);
  • копію висновку ВЛК про необхідність забезпечення особи з обмеженнями повсякденного функціонування допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації);
  • копію витягу з наказу командира військової частини (начальника територіального підрозділу) або довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), видану командиром військової частини (начальником територіального підрозділу), або копію іншого документа з відомостями про участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;
  • копію військового квитка (для військовослужбовців, які є іноземцями та особами без громадянства, які в установленому порядку уклали контракт про проходження військової служби у Збройних Силах, Держспецтрансслужбі, Національній гвардії);
  • копію посвідчення УБД.

У випадках, якщо військовослужбовець потребує протезування спеціальним виробом для занять спортом, до зазначеного вище переліку документів необхідно додати:

  • висновок щодо забезпечення спеціальним виробом для занять спортом, виданий лікарем фізичної та реабілітаційної медицини або лікарем-ортопедом-травматологом закладу охорони здоров’я, реабілітаційної установи, який має відповідну кваліфікаційну підготовку (що підтверджується відповідним документом), про можливість використання спеціального виробу для занять спортом, для систематичних занять відповідним видом (відповідними видами) спорту з урахуванням результатів оцінювання функціональних можливостей учасника бойових дій з порушеннями функцій кінцівки або кінцівок, проведеного під час протезування;
  • лист Міноборони, МВС, Мінветеранів або Мінмолодьспорту щодо необхідності забезпечення спеціальним виробом для занять спортом учасника бойових дій, який систематично займається відповідним видом (відповідними видами) спорту, у разі повторного забезпечення спеціальним виробом для занять спортом – підтвердний документ про участь у спортивних змаганнях всеукраїнського або міжнародного рівня.

Зазначені документи слід подавати у нотаріально засвідчених копіях із пред’явленням оригіналів.

Куди подавати документи?

  • до центру надання адміністративних послуг (ЦНАП); або
  • до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Київ держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті ради; або
  • через електронний кабінет особи з інвалідністю за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП); або
  • через працівника територіального відділення Фонду або соціального працівника закладу, керівника закладу, в якому військовослужбовець отримує медичну або реабілітаційну допомогу.

Етап 2. Отримання електронного направлення на первинне забезпечення засобами реабілітації

Після перевірки поданих документів Фонд формує електронну особову справу щодо заявника та приймає одне з таких рішень:

  • відмовляє у забезпеченні засобами реабілітації (якщо подано документи, що містять завідомо неправдиві дані);
  • повідомляє заявника про необхідність подання додаткових документів (якщо подано не всі документи);
  • формує в електронній особовій справі електронне направлення на первинне забезпечення протезом (якщо обсяг та зміст поданих документів відповідають усім вимогам).

Електронне направлення на забезпечення протезом надходить в електронний кабінет заявника, про що останній повідомляється через орган соціального захисту населення, виконавчий орган, технічні засоби електронної комунікації (зазначені у заяві про забезпечення засобом реабілітації), через електронний кабінет особи або через Єдиний державний вебпортал електронних послуг.

Етап 3. Замовлення, виготовлення та отримання протезу

Після отримання електронного направлення необхідно звернутися до одного з підприємств, що виготовляють протези та інші засоби реабілітації, на вибір заявника. Перелік таких підприємств – за посиланням. Звернення до обраного підприємства відбувається шляхом подання заявки про намір на забезпечення індивідуальним засобом реабілітації (форма заяви додається до цієї інструкції). Подати таку заявку можна особисто у паперовій формі або ж через електронний кабінет.

Військовослужбовець може змінити одне протезне підприємство на інше протягом 14 календарних днів з дня звернення до підприємства.

Протягом семи робочих днів з дати отримання заявки підприємство приймає одне з таких рішень:

  • відмовляє у виготовленні протезу із зазначенням причини такої відмови; або
  • оформляє замовлення на виріб (протез).

На підприємстві організовують зняття замірів та підбір виду протезу, складають попередню калькуляцію на виготовлення протезу.

Строк виготовлення протезу залежить від виду протезно-ортопедичних виробів та становить від 10 до 45 робочих днів.

Готовий протез видається після примірки та перевірки можливості ним користуватися. Якщо протезування здійснюється вперше, підприємство-виробник зобов’язане надати послуги з адаптації, освоєння, догляду та обслуговування засобів реабілітації. Крім того, засоби реабілітації видаються разом з інструкцією щодо його застосування і талоном на гарантійний ремонт.

Етап 4. Обслуговування протезу

За відповідною заявою військовослужбовця, поданою до територіального відділення Фонду, підприємство-виробник здійснює технічне обслуговування, заміну, ремонт протезу та інших засобів реабілітації за кошти державного бюджету (форми заяв додаються до цієї інструкції).

Окрім, власне, протезних виробів військовослужбовець може розраховувати на допоміжні засоби реабілітації безкоштовно, а саме:

  • ортопедичне взуття;
  • спеціальні засоби для самообслуговування та догляду (подушки протипролежневі; чохли для кукс, вкладиші із силіконової композиції для кукс);
  • допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому (милиці; підйомники стаціонарні або пересувні);
  • засоби для пересування (крісла колісні, крісла-каталки; електроскутери);
  • меблі та оснащення (ліжка з електричним або механічним приводом; матраци протипролежневі; робочі столи);
  • спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформацією (годинники; мобільні телефони; планшети; диктофони).

Повний перелік допоміжних засобів реабілітації – за посиланням.

ІІ. Протезування за кошти благодійних фондів

Чимало благодійних фондів реалізують програми з протезування громадян України, що постраждали внаслідок повномасштабної війни (військових та цивільних).

До прикладу, такими благодійними фондами є: Superhumans, Protez Foudation, Future for Ukraine, Громадянин, Kind Deeds.

Для отримання детальної інформації щодо порядку протезування необхідно звернутися до конкретного благодійного фонду.

ІІІ. Компенсація за самостійно придбані протези

За бажанням військовослужбовець може самостійно придбати реабілітаційний засіб, призначений йому відповідно до показань, та отримати компенсацію в межах граничної ціни, встановленої Мінсоцполітики.

Для отримання компенсації необхідно звернутися до одного з органів, зазначених у розділі І цієї інструкції та подати такі документи:

  • заяву про виплату компенсації (форма заяви додається до цієї інструкції);
  • копію документа, що посвідчує особу;
  • копію висновку ВЛК про необхідність забезпечення особи з обмеженнями повсякденного функціонування допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації);
  • копію розрахункового документа, що підтверджує придбання засобу реабілітації, з пред’явленням оригіналу такого документа (у разі придбання індивідуального засобу реабілітації додатково подається видаткова накладна на виріб із зазначенням його функціональних характеристик та переліку комплектуючих такого виробу).

Строк звернення за компенсацією в період воєнного стану не може перевищувати 12 місяців з дати, зазначеної в розрахунковому документі.

Нормативні акти:

Порядок забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані такі засоби, затверджений постановою КМУ від 05.04.2012 № 321.

Порядок протезування та ортезування виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальними виробами для занять спортом окремих категорій громадян, які втратили функціональні, затверджений постановою КМУ від 01.10.2014 № 518.

Наказ Мінсоцполітики від 06.07.2022 № 195 «Про затвердження форм документів з обліку та забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації)».