Як отримати статус особи з інвалідністю внаслідок війни

  1. Аби отримати статус особи з інвалідністю внаслідок війни, військовослужбовець повинен мати такі документи:
  • заява про надання статусу особи з інвалідністю в довільній формі. Ймовірніше, власний зразок буде в місці подання документів, але для зручності ми додаємо зразок до цієї інструкції;
  • довідка медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) про групу та причину інвалідності. У пунктах 3-9 інструкції описані етапи отримання цієї довідки;
  • документи про безпосередню участь у заходах з оборони України – детальніше див. п. 7 інструкції;
  • довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України – детальніше див. п. 10 інструкції;
  • контракт добровольця територіальної оборони – якщо ви брали участь в обороні України як член ДФТГ;
  • фотографія 3х4;
  • копії паспорта/ID-картки та ідентифікаційного коду.
  1. Документи треба подати до управління з питань соцзахисту населення в районній держадміністрації / районній у м. Києві держадміністрації / міській раді / районній у місті раді (якщо в місті утворені районні ради) за місцем вашої реєстрації.

    Як обрати потрібне управління: якщо ви живете в Києві – звертайтеся до райдержадміністрації у вашому районі; якщо в іншому місті – до міської ради чи районної в місті ради (якщо утворена); якщо не в місті – до райдержадміністрації в районі області, де знаходиться ваш населений пункт.

    Також можна подати документи до найближчого центру надання адмінпослуг (ЦНАП).
     
  2. Після лікування треба встановити причинний зв'язок між пораненням і військовою службою. Це робить військово-лікарська комісія (ВЛК). Направлення на ВЛК видає начальник госпіталю, в якому ви лікувалися, або командир в/ч. ВЛК встановлює причинний зв'язок на основі довідки про обставини поранення. Її видає вам командир в/ч у двох примірниках: для ВЛК та вашої особової справи. Форма довідки затверджена державою, її можна завантажити за посиланням.
     
  3. Якщо вам не видали направлення на ВЛК чи довідку про обставини поранення, зверніться до командира в/ч із письмовим рапортом за зразком, доданим до інструкції. Рапорт треба надіслати на адресу в/ч листом з оголошеною цінністю та описом вкладення чи передати особисто в руки. Якщо ви подаєте рапорт особисто, напишіть два примірники, попросіть у в/ч поставити підпис і печатку для підтвердження прийняття. Залиште собі примірник із підписом про прийняття та печаткою в/ч. Це документальне підтвердження того, що ви подали рапорт.

    Якщо у вас є медичні документи, які підтверджують поранення та лікування, ви можете додати їх до рапорту.

    Окрім направлення та довідки про обставини поранення, ВЛК може попросити у вас медичну книжку, військовий квиток, фотографію 3х4 без головного убору. Переконайтеся, що у вас або у в/ч це все є.
     
  4. Якщо ВЛК підтверджує причинний зв'язок поранення з військовою службою, вона приймає постанову про це та оформлює протокол засідання. Переконайтеся, що висновок ВЛК сформульований як «Поранення (контузія, травма, каліцтво), пов’язане із захистом Батьківщини» чи «Поранення (контузія, травма, каліцтво), пов'язане з виконанням обов'язків військової служби».

    Якщо ВЛК встановила непридатність військовослужбовця до військової служби, він/вона може звільнитися з неї. Ви можете ознайомитися з інструкцією про звільнення з військової служби за станом здоров’я за цим посиланням.
     
  5. Після ВЛК вам треба пройти медико-соціальну експертизу для встановлення інвалідності. Її проводить МСЕК за направленням ВЛК (форма 088/о, яку можна переглянути за посиланням). Строк проведення – протягом трьох робочих днів після того, як МСЕК отримає направлення від ВЛК. Контакти МСЕК у кожній області можна знайти в інтернеті.
     
  6. МСЕК встановлює причинний зв’язок інвалідності з пораненням на підставі: 1) медичних документів про звернення за медичною допомогою із зазначенням обставин поранення; 2) документів про безпосередню участь у заходах з оборони України.

    Отримайте від госпіталю, в якому ви лікувалися, документи щодо лікування: медичну карту, епікриз, висновки спеціалістів, результати досліджень тощо. Також зберігайте довідку про обставини поранення, яку видала в/ч.

    Документами про безпосередню участь у заходах з оборони України можуть бути, наприклад: витяг із наказу по стройовій частині щодо зарахування військовослужбовця до в/ч; витяг із бойового розпорядження; витяги (копії) бойових донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, матеріалів розслідувань щодо поранень; довідка про безпосередню участь у заходах з оборони України (зразок можна завантажити за посиланням). Ви можете уточнити конкретні документи у вашій в/ч. Якщо в/ч не видає документи, зверніться до неї з письмовим рапортом за зразком, доданим до інструкції (порядок надсилання рапорту описаний у п. 4 інструкції).
     
  7. МСЕК проведе вам огляд та після цього оформить акт огляду та протокол засідання. У разі підтвердження ознак інвалідності МСЕК видасть вам довідку та індивідуальну програму реабілітації. Довідка МСЕК є одним із документів для отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни (див. п. 1).
     
  8. Під час воєнного стану МСЕК може встановити інвалідність заочно (без вашої присутності), якщо ви не можете прибути на огляд. Також під час воєнного стану будь-яка МСЕК може встановити інвалідність незалежно від місця вашої реєстрації.
  9. Довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України видається за формою згідно з додатком 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413.

    Таку довідку видає командир військової частини, у якій ви проходили військову службу, а для членів ДФТГ – командир військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил під безпосереднім керівництвом і контролем якого провадиться діяльність добровольчого формування територіальної оборони за клопотанням командира добровольчого формування територіальної оборони.

  10. Коли ви подали всі документи для отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни (перелік у п. 1), управління з питань соцзахисту протягом одного місяця вирішує щодо надання вам цього статусу. У разі надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни вам мають видати посвідчення та нагрудний знак «Ветеран війни – особа з інвалідністю внаслідок війни».

  11. Ви не можете мати одночасно статус особи з інвалідністю внаслідок війни та будь-який із цих статусів (якщо ви вже маєте якийсь із них): учасник бойових дій, учасник війни, постраждалий учасник Революції Гідності. Вам видадуть лише одне посвідчення за вашим вибором.
     
  12. Як особа з інвалідністю внаслідок війни ви маєте право на державні виплати та пільги. Виплати становлять від 250 до 400 прожиткових мінімумів (у 2023 році – від 671 тис. до 1,073 млн грн). Сума залежить  від групи інвалідності. Інші пільги можна переглянути за посиланням.

    ​Виплати не проводять, якщо інвалідність людини настала внаслідок: 1) вчинення нею кримінального чи адміністративного правопорушення; 2) вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; 3) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю; 4) подання нею завідомо неправдивих відомостей для виплати грошової допомоги.

​​Нормативна база:
 

Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII.

Порядок надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2015 № 685.

Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402.

Постанова Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317 «Питання медико-соціальної експертизи».

Постанова Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 № 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України».

Постанова Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302 «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни».