Як ветерану війни оформити пільги на комунальні послуги?

Якщо ви є учасником бойових дій (УБД) або особою з інвалідністю внаслідок війни, то окрім інших пільг також маєте право на знижку плати за користування комунальними послугами: газом, електроенергією та іншими послугами, а також скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Який розмір знижки?

Для УБД передбачена 75-процентна знижка плати за комунальні послуги, а для осіб з інвалідністю внаслідок війни – 100-процентна.

Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю. Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб (непрацездатні особи – це особи, які досягли віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника), надається знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю). 

Як оформити пільги на комунальні послуги?

Щоб оформити пільги передусім ви повинні бути зареєстровані в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги. З детальною інструкцією щодо порядку реєстрації ви можете ознайомитися за посиланням.

Крок 1. Підготуйте пакет документів

Для оформлення пільги необхідно підготувати такі документи:

  • заяву встановленого зразка про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу (форма заяви додається до цієї інструкції);
  • документ, що підтверджує право на пільгу (посвідчення УБД, посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни);
  • паспорт, РНОКПП (ідентифікаційний код);
  • документи, що підтверджують проживання у житловому приміщенні (будинку) інших членів сім’ї (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження дитини) (за наявності);
  • паспорт на житлове приміщення (будинок).

Крок 2. Зверніться з відповідним пакетом документів до уповноваженого органу

Для оформлення пільги подайте пакет документів до органів Пенсійного фонду України, або виконавчого органу сільських, селищних, міських рад, або центру надання адміністративних послуг.

Подати документи можна у паперовій формі (шляхом особистого звернення або надсилання поштовим відправленням) або ж в електронній формі (онлайн через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (Портал Дія).

Крок 3. Очікуйте на рішення щодо призначення пільги

Уповноважений орган інформує вас про призначення або відмову у призначенні пільги, а за окремою заявою – також надає інформацію про розрахунок розміру пільги на оплату житлово-комунальних послуг, у тому числі через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Зверніть увагу: з травня 2024 року запрацює експериментальний проект Міністерства соціальної політики України, метою якого є спрощення процедури призначення пільг на оплату житлово-комунальних послуг для ветеранів війни і членів їх сімей. Так, якщо УБД чи особа з інвалідністю внаслідок війни не може самостійно подати заяву на призначення пільги, це зможуть зробити члени його сімʼї. Окрім того, замість двох окремих заяв (про реєстрацію в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги та про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу) можна буде подавати одну спрощену заяву.

Як скористатися пільгами?

З 1 січня 2023 року пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються виключно у грошовій готівковій формі. Це означає, що ви зобов’язані щомісяця самостійно сплачувати повну вартість житлово-комунальних послуг. Натомість Пенсійний фонд України виплачуватиме вам відповідну суму пільги шляхом перерахування коштів на банківський рахунок залежно від вашого статусу:

  • на пенсійний рахунок в уповноваженому банку або для виплати через відділення АТ «Укрпошта» (якщо ви є пенсіонером);
  • на поточний рахунок, відкритий Пенсійним фондом України в АТ «Ощадбанк» (якщо ви не є пенсіонером, але раніше вже отримували пільги у грошовій безготівковій формі);
  • на рахунок, відкритий в уповноваженому банку або для виплати через відділення АТ «Укрпошта» (якщо ви не є пенсіонером та вперше звертаєтеся за призначенням пільги).

Для одержання коштів з рахунку «на руки» вам потрібно особисто звернутися до АТ «Ощадбанк» для укладення договору про відкриття банківського рахунку. Якщо ви бажаєте отримувати кошти на рахунок в іншому банку або шляхом виплати через АТ «Укрпошта», то про це необхідно зазначити в заяві.

Нормативні акти:

Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (ст.ст.12, 13).

Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373.

Порядок реалізації експериментального проекту з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 № 1395.