публікації

Чи можна буде отримати «зелений» тариф після початку аукціонів

23/07/2019

Олександр Бородкін

Партнер, адвокат

Нерухомість та будівництво,
Оподаткування,
Торгівля та комерційна діяльність,
Агробізнес,
Відновлювальна енергетика,
Транспорт та інфраструктура

З наступного року в Україні змінюється система підтримки державою виробників електричної енергії з відновлювальних джерел. На зміну «зеленому» тарифу, який наразі встановлюється для виробників на рівні, визначеному законом «Про альтернативні джерела енергії», прийдуть «зелені» аукціони.

Тепер для електростанцій, введених в експлуатацію з 1 січня 2020 року, тариф на електричну енергію, що відпускається в систему, встановлюватиметься за результатами аукціону з розподілу квоти підтримки. Тобто виробники, що запропонують найнижчу ціну за одиницю електричної енергії в обсягах межах квоти, набуватимуть право на підтримку.

Нові правила набуття підтримки не вплинуть на виробників, які вже отримали «зелений» тариф для своїх електростанцій. Крім того, для інвесторів, які планують збудувати та ввести в експлуатацію альтернативні електростанції впродовж наступних кількох років, Закон надає можливість отримати «зелений» тариф навіть після запровадження аукціонів.

Для цього майбутній виробник повинен задовольнити дві умови:

1. укласти договір купівлі-продажу за «зеленим» тарифом до 31 грудня 2019 року;

2. ввести станцію або чергу будівництва в експлуатацію впродовж двох років після укладення договору – якщо це сонячна електростанція, або трьох – для електростанцій, що виробляють енергію з усіх інших видів відновлювальних джерел.

Як та з ким укладати договір

Договір укладається з гарантованим покупцем на ринку електричної енергії – починаючи з липня 2019 року, цю функцію виконує Державне підприємство «Гарантований покупець».

Обов’язковими умовами для укладення договору є наявність:

  • документа, який підтверджує право власності чи користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію для будівництва електростанції та виробництва електричної енергії;
  • повідомлення про початок виконання будівельних робіт або дозволу на виконання будівельник робіт;
  • укладеного договору про приєднання майбутньої електростанції до електричних мереж.

Договір набере чинності з дати його укладення, окрім частин, які власне регулюють відносини виробника та Гарантованого покупця при купівлі-продажу електричної енергії. Вони наберуть чинності лише після того, як виробник отримає ліцензію на виробництво електричної енергії, укладе договір про врегулювання небалансів, та йому буде встановлено «зелений» тариф.

Договір діятиме до січня 2030 року. Якщо виробник не добудує та не введе в експлуатацію електростанцію у визначений строк, він буде автоматично припинений в силу закону.

Якщо виробник вже уклав договір з Державним підприємством «Енергоринок», яке виконувало обов’язки «Гарантованого покупця» до липня 2019 року, йому потрібно укласти додаткову угоду про заміну «Енергоринку» на «Гарантованого покупця» перед поданням заяви про встановлення «зеленого» тарифу. Гарантований покупець вже розпочав укладення таких додаткових угод.

Підтвердження початку будівництва для укладення договору

В залежності від класу наслідків об’єкта будівництва, роботи з будівництва можна розпочати або після подання повідомлення про початок будівельних робіт – якщо клас наслідків об’єкта будівництва визначається як низький, або після отримання від органів контролю дозволу на будівництво – для об’єктів з середнім та високим класом наслідків.

Процедура будівництва на основі повідомлення є простішою, оскільки повідомлення не вимагає отримання відповіді від контролюючого органу для початку будівництва, і роботи можна починати на наступний день після його направлення.

Сонячні електростанції як правило відносяться до класу з незначними наслідками і будуються на основі поданого повідомлення. Починаючи з вересня 2018 року електростанції, що виробляють енергію з енергії вітру, також вважаються об’єктами з незначними наслідками, якщо вони отримали позитивний висновок з оцінки впливу на довкілля. Гідроелектростанції на річках матимуть середній клас наслідків незалежно від їх потужності.

Станції, які виробляють електричну енергію з всіх інших джерел – біомаси, геотермальної енергії, енергії хвиль тощо, можуть мати або низький або середній клас наслідків, що має досліджуватися окремо.

Введення станції в експлуатацію

Якщо будівництво здійснювалося на основі повідомлення, об’єкт вважається введеним в експлуатацію з моменту видачі декларації про готовність об’єкта до експлуатації. За законом, декларація видається впродовж 10 робочих днів після подання заяви. З метою реєстрації декларації, орган контролю перевіряє лише правильність даних, зазначених у декларації.

У випадку будівництва на основі дозволу на будівництва, об’єкт вважається введеним в експлуатацію з моменту видачі сертифіката. Сертифікат видається контролюючим органом лише після проведення перевірки відповідності об’єкта проектній документації, вимогам будівельних норм та стандартів, за результатами якої складається довідка.

Важливо, що незалежно від класу наслідків об’єкта, замовник повинен буде отримати містобудівні умови та обмеження, підготувати проектну документацію тощо.

Підсумки

Отже, в Україні запроваджується новий спосіб стимулювання виробників енергії з відновлюваних джерел, і 1 січня 2020 року «зелений» тариф буде замінений на «зелені» аукціони. Інвестори, які не встигнуть ввести в експлуатацію свої об’єкти до цього терміну, все ще зможуть отримати «зелений» тариф якщо укладуть договір купівлі-продажу електричної енергії з «Гарантованим покупцем» до 31 грудня 2019 року та введуть об’єкт в експлуатацію впродовж двох років після укладення договору – якщо це сонячна електростанція, або трьох – для електростанцій, що виробляють енергію з усіх інших видів відновлювальних джерел.

Для укладення договору потрібно надати документи, що підтверджують право будівництва на земельній ділянці, укласти договір про приєднання до електричних мереж та отримати дозвільні документи для початку будівництва. Як правило сонячні та вітрові електростанції відносяться до низького класу наслідків та будуються на основі направленого повідомлення про початок будівельних робіт, що простіше з точки зору оформлення документів та введення об’єкта в експлуатацію, аніж будівництво на основі дозволу.

Опубліковано: The Page, 23 липня 2019 р.

Автори: Олександр Бородкін, Тетяна Ревуцька

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

03/03/2023

Проти білорусі застосовують значно менше санкцій, ніж проти росії, хоча з самого початку повномасштабного вторгнення до України білорусь є пособницею країни-агресора. Відсутність санкцій у багатьох важливих економічних сферах робить білорусь зручним майданчиком для росії, який допомагає обходити західні санкції.

Роман Ємець, Олександр Бородкін

02/11/2022

Як в Україні застосовують різні механізми вилучення російських активів і наскільки вони ефективні?

Роман Ємець, Олександр Бородкін