Український ринок сільськогосподарської продукції
Законопроекти щодо запровадження експортних мит на зерно
31 березня 2011 р. Кабінет Міністрів України вніс до Верховної Ради України законопроект № 8321 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та затвердження ставок вивізного (експортного) мита на деякі види зернових культур». Проте згаданий законопроект був оприлюднений на веб-сторінці Верховної Ради України лише в середині квітня. На даний час Верховна Рада України прийняла законопроект в першому читанні і очікується його розгляд в другому читанні.
Законопроект передбачає застосування наступних ставок експортного мита:
(i) 9 відсотків, але не менш як 17 євро за 1 тонну для пшениці і суміші пшениці та жита (меслин), полби;
(ii) 14 відсотків, але не менш як 23 євро за 1 тонну для ячменю;
(iii) 12 відсотків, але не менш як 20 євро за 1 тонну для кукурудзи.
Також законопроект передбачає вилучення вищезгаданих товарів з режиму вільної торгівлі з іноземними державами. У разі прийняття законопроекту Верховною Радою України експортні мита будуть застосовуватися до 1 січня 2012 р.
Законопроект щодо забезпечення державної підтримки розвитку сільського господарства
7 квітня 2011 р. Верховною Радою України було прийнято та надіслано на підпис Президенту України законопроект № 8324 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення державної підтримки розвитку сільського господарства». Законопроект передбачає, що державне регулювання ринку зерна здійснюється шляхом застосування режиму ліцензування експорту (імпорту) зерна і продуктів його переробки, у тому числі через встановлення квот (кількісних або інших обмежень), розподіл яких здійснюється шляхом продажу на аукціонах. Кошти, отримані від реалізації квот на аукціонах, направляються на підтримку сільського господарства. 28 квітня 2011 р. Президент України застосовував вето до законопроекту, оскільки його положення суперечать статті VIII (1) (a) та статті XIII (2) (d) ГАТТ 1994, 192 та 255 параграфам Звіту Робочої групи, які є частиною зобов’язань України в рамках СОТ, а також низці положень Конституції України. Окрім цього положення законопроекту суперечать Конституції України, Бюджетному кодексу України в частині порядку формування Державного бюджету України.
Скасовано квоти на кукурудзу
Зважаючи на достатність запасів кукурудзи, Міністерство аграрної політики та продовольства України порекомендувало Кабінету Міністрів України скасувати режим квотування для кукурудзи. 27 квітня 2011 р. Кабінет Міністрів України вирішив скасувати режим квотування для кукурудзи. Зокрема, Кабінетом Міністрів України прийнято зміни до Постанови № 938 від 4 жовтня 2010 р., проте зазначені зміни ще не були офіційно опубліковані.
Встановлено ліцензування м’ясопродукції
11 квітня 2011 р. Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 420 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 р. N 1183», яка передбачає ліцензування м'яса та їстівних субпродуктів птиці, а також сала і окремих видів жиру (0207, 0209 00 УКТ ЗЕД відповідно). Ліцензії видаються за погодженням з Міністерством аграрної політики та продовольства України.
Торговельні розслідування
Порушені торговельні розслідування в Україні
1 квітня 2011 р. міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі порушила антидемпінгове розслідування стосовно імпорту в Україну листового флоат-скла (скла термічно полірованого) походженням з Російської Федерації, Республіки Болгарія, Республіки Польща, Турецької Республіки та Республіки Білорусь. Повідомлення про порушення було офіційно опубліковано 27 квітня 2011 р.. Згідно з повідомленням протягом 30 днів, тобто, до 27 травня 2011 р., усі заінтересовані сторони можуть подати заяву про їх реєстрацію до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, прохання про проведення слухань, а також прохання про надання запитальників. Згідно із законодавством України іноземні виробники, експортери товарів, що є об’єктом розслідування, а також компетентні органи країни експорту можуть бути заінтересованими сторонами. Протягом 60 днів, тобто до 27 червня 2011 р., Міністерство розглядає письмово викладені коментарі та інформацію стосовно порушеного розслідування.
Торговельні розслідування щодо товарів походженням з України
Станом на квітень 2011 р. не було ініційовано жодних нових торговельних розслідувань щодо товарів походженням з України. У 2010 р. було порушено та наразі проводяться наступні торговельні розслідування:
Антидемпінгові розслідування | Спеціальні розслідування | |
Кількість | 2 | 3 |
Країна-ініціатор |
Індонезія, Індія | Казахстан, Росія, Молдова |
Товари | Гарячекатаний прокат в рулонах, сода кальцинована |
Деякі види акумуляторних батарей, карамельна продукція, кондитерські вироби |
Заходи, що застосовуються щодо товарів походженням з України
Станом на квітень 2011 р. до товарів походженням з України застосовуються наступні торговельні заходи:
Антидемпінгові розслідування | Спеціальні розслідування | |
Кількість | 18 | 2 |
Країна-ініціатор |
США, ЄС, Мексика, Росія, Аргентина, Туреччина, Таїланд, Канада |
Росія |
Товари | Феросилікомарганець, нітрат амонію, арматура, прокат гарячекатаний плоский в рулонах, катанка (пруток та дріт з вуглецевої та деяких сортів легованої сталі), прокат вуглецевий гаряче- катаний плоский не в рулонах, трубна продукція (зварні труби), труби безшовні, суміш нітрату амонію та карбаміду, прасувальні дошки, нітрат амонію та складні азотні добрива з вмістом калію та фосфору, машинобудівне кріплення, поліамідна технічна нитка, прокат гарячекатаний плоский не в рулонах, прокат гарячекатаний в рулонах та не в рулонах, прокат із вуглецевої сталі та прокат із високоміцної низьколегованої сталі |
Машинобудівне кріплення (кріпильні вироби), труби нержавіючі |
Республіка Білорусь призупинила дію остаточних антидемпінгових заходів, що були застосовані до карамелі походженням з України, як результат прийняття цінових зобов’язань при експорті від заінтересованих українських виробників
Перегляд торговельних заходів щодо товарів походженням з України
Станом на квітень 2011 р. проводиться перегляд шести антидемпінгових заходів, що застосовуються Туреччиною, Мексикою, Аргентиною та ЄС. Вказані заходи застосовуються до наступних товарів походженням з України: трубна продукція (труби малого та середнього діаметру), прокат гарячекатаний плоский в рулонах, арматура гарячекатаний прокат (обрізний), прокат холоднокатаний плоский, джгути, канати, троси з чорних металів, мідний дріт.
Україна і СОТ
Опубліковано тексти Дохійського раунду переговорів[1]
Документи, що містять результати Дохійського раунду переговорів, який проводиться в рамках СОТ, були оприлюднені на офіційній веб-сторінці СОТ 21 квітня 2011 р. Оприлюднені документи містять результати переговорів по сільськогосподарській продукції, доступу на ринки промислових товарів, послугах, інструментах торговельного захисту, захисту навколишнього середовища, інтелектуальній власності, розвитку, спрощенню торгівлі, врегулювання суперечок, а також звіт стосовно імплементації Угоди ТРІПС щодо біорізноманіття та розширення списку географічних зазначень. Після завершення Дохійського раунду переговорів досягнуті домовленості стануть частиною зобов’язань України в рамках СОТ.
Торговельні суперечки між Україною і Молдовою в СОТ
Станом на кінець квітня відсутня будь-яка інформація щодо будь-якого розвитку торговельних суперечок між Україною і Молдовою у СОТ.
Як ми раніше повідомляли, 17 лютого 2011 р. Україна офіційно розпочала процедуру вирішення торговельної суперечки з Молдовою в СОТ щодо дискримінаційного застосування екологічного збору на імпортовані з України товари в пластиковій упаковці та упаковці Tetra Pak, подавши прохання про проведення офіційних консультацій з Молдовою. Зокрема, дії Молдови торкаються інтересів українських виробників та імпортерів соків та пива. Україна звинуватила Молдову в порушенні статті ІІІ ГАТТ 1994.
2 березня 2011 р. Молдова подала до СОТ прохання про проведення офіційних консультацій з Україною, заявляючи, що український акцизний податок в дискримінаційному порядку застосовується до молдавського алкогольного напою дівін, порушуючи зобов'язання України в рамках СОТ, а саме статтю ІІІ ГАТТ 1994.
3 березня 2011 р. Європейський Союз приєднався до консультацій між Україною та Молдовою стосовно молдавського екологічного збору. Пізніше Європейський Союз приєднався до консультацій між Україною і Молдовою щодо українського акцизного податку.
Регіональна лібералізація торгівлі
Переговори щодо створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС
4-8 квітня 2011 р. відбувся 16-ий раунд переговорів між Україною та Європейським Союзом. Представники української переговорної групи повідомили, що попередньо досягнуто домовленостей між Україною та ЄС стосовно квот ЄС для українських сільськогосподарських товарів (зерна, м’яса) та скасування Україною ввізного мита на сири. Також повідомляється, що майже врегульовано питання захисту географічних зазначень ЄС в Україні, зокрема, передбачається розробка компенсаційного пакету для українських товаровиробників (виробників коньяку і шампанського). Незважаючи на певний поступ у переговорах між Україною та ЄС, все ще відсутній остаточний проект угоди про створення зони вільної торгівлі та деякі питання залишаються невирішеними.
Торговельні відносини між Україною та Митним союзом Російської Федерації, Республіки Білорусь та Республіки Казахстан
12 квітня 2011 р. Україну з візитом відвідав Прем’єр-міністр Російської Федерації В. Путін для проведення зустрічі з Прем’єр-міністром України, М. Азаровим. Перед цією зустріччю Путін провів зустріч на вищому рівні з Першим віце-прем’єр-міністром та Міністром економічного розвитку і торгівлі України, А. Клюєвим, на якій серед інших питань обговорювалися майбутні торговельні відносини між Україною та РФ. В. Путін наголошував на перевагах для України у разі приєднання до Митного союзу та зазначив, що у разів утворення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС до приєднання України до Митного союзу Російської Федерації, Республіки Білорусь та Республіки Казахстан, РФ застосує захисні заходи до України. Незважаючи на чисельні заяви з обох сторін до і після зустрічі, остання заява Президента України і Прем’єр-міністра України свідчить про те, що для України пріоритетом у регіональній лібералізації торгівлі залишається утворення зони вільної торгівлі з ЄС, в той час як приєднання України до Митного союзу, як виглядає, не стоїть сьогодні на порядку денному. При цьому Україна готова розглянути інші взаємовигідні форми співпраці з Митним союзом.
Захист персональних даних
6 квітня 2011 р. Президент України утворив Державну службу України з питань захисту персональних даних є центральним органом виконавчої влади, діяльність якої спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України. Ця служба забезпечуватиме реалізацію державної політики у сфері захисту персональних даних.
Згадана служба була утворена згідно із Законом України «Про захист персональних даних», котрий набрав чинності 1 січня 2011 р. Зазначеним законом передбачено обов’язкову реєстрацію баз персональних даних, при цьому під «персональними даними» розуміються відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована. Усі бази персональних даних повинні бути зареєстровані та включені до державного реєстру баз персональних даних у передбаченому законодавством порядку. Згаданий закон забороняє збирання, обробку і поширення будь-яких персональних даних через відповідні бази без попередньої письмової згоди особи на вчинення таких дій. Також закон встановлює обмеження для доступу третіх осіб до баз персональних даних. Слід зауважити, що дія закону не поширюється на діяльність зі створення баз персональних даних та обробки персональних даних у цих базах фізичними особами виключно для непрофесійних особистих чи побутових потреб, журналістами, а також професійними творчими працівниками.
----------------------------
Якщо ви хочете регулярно отримувати інформацію про нові випуски електронною поштою, просимо надіслати повідомлення з позначкою «ОТРИМУВАТИ НОВИНИ МІЖНАРОДНОЇ ТОРГІВЛІ» на адресу pr@vkp.kiev.ua