публікації

Legal Tech і майбутній юрист

03/03/2023

Віталій Мельянков

Старший юрист

Захист даних і приватність,
Інформаційні технології,
Праця та зайнятість

Розраховую, що на момент публікації, перші емоції від тестування Midjourney та СhatGPT вже минули, як і втома від засилля АІ-generated смішинок у месенджерах. Саме час видихнути та спокійно подумати про те, як жити поряд із достатньо компетентним штучним інтелектом. 

У цій публікації буде (1) оцінка впливу штучного інтелекту на технології у праві та (2) нарис шляхів конкурування консерваторів із прихильниками поєднання права та технологій. 

Штучний інтелект і право
ChatGPT вражає, але не є заміною юристів. Проблема полягає не у технічних недоліках, а у непридатності демонстраційних продуктів до надання професійних послуг. Іронічно, але ця проблема правова, а не технічна.

Табличка нижче є спробою переконати, що обмеженість технології не є серйозною підставою зневажати штучний інтелект.
Проводячи аналогію, недооцінювати штучний інтелект через технічні недоліки так само доречно, як казати дитині, що вона ніколи не стане доктором, бо їй всього 9 років. 

Бездушна машина 
(помиляється та вся така не дуже)
Живий юрист 
(прекрасний, ідеальний) 
Відсутність емоцій та емпатії
Машина позбавлена емоцій, а тому не зможе людяно та з розумінням оцінити ваш запит. Зателефонуйте своєму юристу у неділю ввечері та запитайте ім’я свого хатнього улюбленця. Відповідь буде отримано моментально.  
Похибки
Неодноразові тести доводять, що штучний інтелект все ще помиляється. Людина втрачає фізичну можливість помилятись з моменту отримання диплома юриста. 
Обмеженість знань
Штучний інтелект оперує лише попередньо опрацьованою інформацією. Нічого нового не створюється. Мозок юриста — ефемерний автономний мішечок знань, лімітований лишень верховенством права. 


Репутація та відповідальність
Більшість демонстраційних та дослідницьких продуктів (ChatGPT, Midjourney) не передбачають відповідальності їх розробників за використання згенерованого контенту. Жодного відшкодування та гарантій. Жодних репутаційних ризиків, бо продукт не покликаний замінити фахівця. Вже натякає, що очікувати професійної допомоги від демонстраційних чатботів не варто, чи не так?

Приміром, Політики Використання OpenAI забороняють долучення відповідних технологій (мовленнєвої моделі GPT, на яку спирається ChatGPT) до надання адресних юридичних консультацій без перевірки юристом1. На додаток до цього в Правилах Використання2 та Умовах надання послуг3 OpenAI багаторазово наголошено, що на будь-яке відшкодування шкоди від технології очікувати не варто. 

Навряд чи такі твердження додають упевненості у згенерованому позові. 

Натомість юрист несе відповідальність за свої послуги якщо не майном, то репутацією. Суто через це, попри аналогічну імовірність помилок, живий юрист є більш раціональним варіантом. Нові підходи зможуть конкурувати лише за переконливих гарантій. 

Legal Tech — легше, ніж раніше
Вчора вершиною забаганок із створення веб-сайтів/ботів/програм без навичок програмування був drag-n-drop (користувач малював програму за допомогою інтуїтивно зрозумілих схем, програмний код генерувався автоматично десь за ширмою). Сьогодні для цього достатньо просто дати машині короткі текстові інструкції. За це ми вдячні нейромережам, які можна застосовувати наступним чином:

1. Допомога у створенні продукту. Якщо дуже хочеться створити власну програму, але немає жодної гадки як — діалог з ChatGPT може бути відправною точкою. Можу підтвердити, що ChatGPT надає непогані рекомендації для створення розсилки на Python, а Midjourney допомагає створити гідний логотип. GitHub Copilot дозволяє переконатись, що з кодом все ок. 

2. Інтеграція у продукт. ChatGPT фактично є демонстрацією моделі мови GPT, яку усі бажаючі можуть інтегрувати у власний продукт. Інші моделі мови, такі як Google LaMDA, на підході. Приміром, можна створити програму, що формуватиме скаргу за Законом України «Про звернення громадян» спираючись на обрану модель мови та короткий опис проблеми користувача. 

Незалежно від того, для чого саме використовується штучний інтелект, варто зважати на правила, встановлені розробником (наприклад, стосовно інтелектуальної власності; сповіщень про те, що певний контент був згенерований штучним інтелектом). 

Попри полегшенні творення, теза про ризик перенасичення ринку є передчасною. Технології спрощують розвиток, але часто зменшують бажання розвиватись та творити. При всій зручності формул MS Excel/Google Sheets, не всі використовують їх для розрахунків. Іншою аналогією є боротьба Річарда Столмена за вільне програмне забезпечення та її рівень фактичної підтримки — можливість змінювати програмний код придбаного продукту є цікавою, але не безпосередньо необхідною для більшості користувачів.

Підсумки 
Бути людиною. Програми, сфокусовані на спеціалізованих послугах (медицина, право, фінанси), навряд зможуть бути повністю автономними у найближчий час. Це пов'язано виключно із питаннями репутації та відповідальності. З огляду на це варто робити наголос на згасаючому переліку переваг людини над машиною:
•    новаторам, готовим створювати власні програми, слід підкреслювати свою відповідальність, навіть якщо послуга надається штучним інтелектом. У нагоді тут можуть стати попередня перевірка результатів, відшкодування шкоди, команда підтримки;
•    консерваторам слід враховувати переваги та недоліки штучного інтелекту, аналогічно до дослідження конкурентів. Увага до питання репутації має бути підвищеною. Менеджмент завдань має бути переосмислений для забезпечення притомного балансу якості та швидкості, здатного конкурувати із послугами, генерованими машиною. Рекомендовано допускати використання програм на базі моделей мови для внутрішніх потреб. 

Згаданий «найближчий час» спливе, коли штучний інтелект набуде правосуб'єктності або ж коли світ буде готовим до юридичної особи, контрольованої штучним інтелектом. 

Океан все ще блакитний. Великі технологічні компанії більше зацікавлені у створенні загальних моделей, які стануть основою для спеціальних програм інших компаній. За такого підходу прибутки гідні, ризики маленькі, а популярність технології зростає з кожним залежним стартапом. Попри те, що штучний інтелект — черговий інструмент для полегшення творення, очікувати напливу нових програм для юристів не варто.

1 https://platform.openai.com/docs/usage-policies 
2 https://openai.com/api/policies/service-terms/
3 https://openai.com/api/policies/service-terms/

Опубліковано: Юридична Газета, 3 березня 2023 р.

Автор: Віталій Мельянков, юрист ЮФ Василь Кісіль і Партнери

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

28/03/2024

Уявіть ситуацію: із 325 позовів, підготовлених за рік, задоволено лише 5. Безумовно, одна перемога – вже втішно, але ви хотіли б покращити результати. Навряд ви досягнете цього просто збільшуючи кількість позовів, чи не так? Особливо коли кожен позов у середньому обходиться у 15,000 гривень, які беруться із фонду, створеного для потреб осіб з інвалідністю.

Владислав Іванов, Віталій Мельянков

20/05/2022

Стаття доступна англійською мовою

Віталій Мельянков