публікації

ЮрУспіх: Інтерв’ю з лідером – Олег Макаров

14/05/2008

2007 рік став для Олега Макарова роком визнання. Він став керуючим партнером «ЮФ Василь Кісіль і Партнери”, отримав ряд відзнак як провідний юрист країни. Зрештою, й наше дослідження – ще одне підтвердження визнання Олега Макарова. Цього разу – клієнтами в сфері судової практики.

СФЕРА ПРАКТИКИ

Якими головними тенденціями в сфері вашої практики відзначився 2007 рік?

На мій погляд, у 2007 році попит на професіоналів у сфері судової практики значно виріс. Все більше клієнти розуміють, що актуальними стають послуги не консультантів, які допомагають вирішити питання в суді, а саме адвокатів, котрі професійно захищають позицію клієнта. В 2007 році збільшилась кількість іноземних клієнтів і клієнтів - фізичних осіб, які зверталися до нас для захисту в судовому порядку своїх прав і бізнес-інтересів.

Супровід яких проектів (справ) минулоріч запам’ятався вам найбільше? Які проекти були найскладнішими? Чому?

Торік ми закінчили відому справу – спір навколо «Студії 1+1», де ми представляли інтереси власника контрольного пакету акцій компанії Central European Media Enterprise. Цікавими також були справи, пов’язані із захистом прав інтелектуальної власності. Адвокати нашої компанії захищали права на знак для товарів і послуг відомого телеканалу Eurosport та на суміжні права щодо програм цієї телекомпанії. Дуже непростою для нашої судової практики була робота щодо захисту прав інтелектуальної власності відомого хімічного концерну DuPont. Так само нам запам’яталась справа, пов’язана зі спором акціонерного товариства «Біофарма» з Міністерством охорони здоров’я стосовно здійснення закупівель за державні кошти. В одній зі справ, окрім іншого, Окружний адміністративний суд м. Києва постановив: «Визнати незаконною дію Заступника Міністра Міністерства охорони здоров’я України… щодо втручання у діяльність Господарського суду м. Києва через вплив у формі прохання, викладеного в листі від… №…». Знаковий прецедент!

У чому ви стали більш майстерними у сфері вашої практики минулоріч?

Наша судова практика, яку очолює партнер Олексій Філатов, є чи не найбільшою в країні. Саме тому велике значення для успішного ведення справ командою юристів має правильна організація роботи, розподіл проектів та ефективна співпраця між колегами. Торік адвокати нашої фірми значно вдосконалили рівень майстерності та навички командної роботи у великих проектах.

Які нові юридичні підходи, розробки, інструменти, нововведення тощо запроваджені останнім часом у сфері вашої практики?

Один із наших клієнтів, Офер Керцнер, міноритарний акціонер First Ukrainian Development, який мав корпоративний конфлікт із мажоритарієм, звернувся до нас за захистом у судовому порядку його порушених прав. Цікаво, що всього через два місяці нашої роботи в судах різних країн опоненти самі запропонували укласти мирову угоду фактично на умовах нашого клієнта. Ця справа була пов’язана з роботою одночасно команд юристів із України, Кіпру, Англії, Ізраїлю, при цьому координація робіт була доручена нам. Як відзначив наш клієнт і його опоненти, це була «елегантна й інтелігентна робота» без застосування будь-яких силових дій, у результаті якої всі сторони завершили проект із найбільшою вигодою для кожного. До речі, капіталізована вартість FUD - об’єкта суперечки між акціонерами – оцінювалася в сумі понад 1 млрд доларів США.

Вирішення яких питань у сфері вашої практики потребують нормативного врегулювання і яким чином?

Я вважаю, що найближчим часом мають бути вдосконалені процесуальні кодекси. В першу чергу, це Господарський процесуальний кодекс України, ухвалений наприкінці 1991 року, та Цивільний процесуальний кодекс України, незважаючи на те, що останній набув чинності нещодавно. Протягом перших років роботи в ньому було виявлено достатньо прогалин, які підлягають заповненню, а деякі положення потребують іншого викладення. Зокрема, сподіваюсь, мене підтримають інші адвокати-процесуалісти, серйозного вдосконалення вимагає інститут попереднього засідання, впроваджений Цивільним процесуальним кодексом України та Кодексом адміністративного судочинства України.

Які тенденції домінують (домінуватимуть) у сфері вашої практики в 2008 році?

Що стосується тенденцій у нашій фірмі, то я хочу відзначити все більшу самостійність старших юристів, досвідчених адвокатів, які впевнено керують серйозними проектами. Згадуючи судову практику, хотів би виділити високий рівень професіоналізму Ярослава Теклюка, Оксани Войнаровської, Андрія Стельмащука й Олександра Мамуні. А про здобутки Вадима Едуардовича Беляневича вже давно ходять легенди. Майже у кожного судді господарського суду на столі лежить Науково-практичний коментар до Господарського процесуального кодексу України В. Беляневича.

Щодо тенденцій на ринку юридичних послуг у сфері судової практики, я хотів би підкреслити постійне зростання кількості справ, пов’язаних із захистом прав інтелектуальної власності та кількості цивільних справ за участю громадян, що відстоюють свої бізнес-інтереси. При цьому кількість спорів у сфері оподаткування, на мою думку, зменшиться, продовжуючи тогорічну тенденцію.


ВИБІР КЛІЄНТА

За вашими спостереженнями, який механізм вибору клієнтом юриста?

Звичайно, клієнта цікавить репутація юриста, до якого він звертається, результати його попередніх справ, рекомендації колег, а також спеціалізація юриста саме в конкретній галузі.

На вашу думку, клієнт обирає юриста чи юридичну фірму? Чи є в цьому принципова різниця?

Клієнт обирає і юриста, і юридичну фірму. Минули ті часи, коли юрист міг одноособово вести складні справи. В нашій практиці все частіше постає необхідність командної роботи адвокатів. У деяких випадках в одному спорі, особливо в корпоративних конфліктах, відбувається по три, а то й більше судових засідань, призначених на один і той самий час, до того ж у різних місцях. Саме ефективна організація роботи команди юристів дає можливість працювати більш плідно.

Я цілком підтримую тезу, що отримати повторне замовлення від існуючого клієнта втричі легше, ніж залучити нового. Тому піклування про наявного клієнта повинно займати не менше часу й уваги у юристів, аніж пошук нових цікавих замовлень. Саме рекомендації існуючого клієнта є головним фактором поповнення клієнтської бази адвокатського об’єднання.

Чого ніколи, за жодних обставин не повинен дозволяти собі юрист щодо клієнта?

Юрист ніколи не може допустити дії, які б зашкодили інтересам клієнта. Особливо це стосується розкриття конфіденційної інформації, роботи на іншого клієнта без урахування можливого конфлікту інтересів тощо. До речі, хотів би порадити як молодим, так і досвідченим фахівцям частіше переглядати Правила адвокатської етики, схвалені Вищою кваліфікаційною комісією адвокатури.


СТАНОВЛЕННЯ

Який юрист (юристи) особисто чи заочно істотно вплинули на ваше формування як професіонала?

Із самого початку своєї професійної діяльності мені пощастило працювати разом із Василем Івановичем Кисілем на засадах партнерства. Саме його натхненна робота, його довіра до молодих юристів значно вплинули на моє формування як професіонала. В перші роки роботи я також мав нагоду працювати з Наталією Семенівною Кузнєцовою та Анатолієм Степановичем Догертом, які ділилися досвідом, уміли тактовно радити та направляти. Крім того, вони були моїми викладачами в університеті. Не менш важливими для мене були поради на той момент єдиного юриста в нашій родині – мого дядька, Сидоренка Миколи Йосиповича, кандидата юридичних наук, який неодноразово надавав мені методичну допомогу ще на етапі вибору спеціальності.

Що є істотним при формуванні команди, наступників у сфері вашої практики?

У судовій практиці важливо мати в команді фахівців, яким повністю довіряєш особисто та професійно. Коли розумієш, що твоя команда складається з чесних і відданих колег, ведення справи не тільки стає ефективним, а й приносить задоволення.

Моя дефініція «юриста-професіонала» – це Василь Іванович Кисіль, Вадим Беляневич, Тетяна Сліпачук, Олег Альошин, Олексій Філатов, Олександр Хоменко та Денис Лисенко. Взагалі, як я іноді жартую, найвичерпніше визначення юриста-професіонала можна знайти саме на сайті нашої фірми в розділі «Адвокати».

УСПІХ

У чому полягає успіх юриста?

У визнанні клієнтами, колегами та конкурентами.

Яка квінтесенція вашого успіху?

Фундаментальні знання, відданість своїй справі, постійна практика, тобто досвід. 
«Юристи України 2008. Вибір клієнта»

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.