публікації

Мовний закон: що про нього потрібно знати пересічним громадянам

04/02/2021

Хто та де, відповідно до мовного закону, повинен спілкуватися українською?

Визначаючи сфери застосування української мови, Закон чітко встановлює, що вона повинна застосовуватися у всіх сферах суспільного життя: освіта, наука, культура, в ЗМІ, під час публічних заходів, у діловодстві та документообігу, в роботі державних органів та органів місцевого самоврядування, під час обслуговування споживачів, рекламування товарів та послуг, зокрема, через інтернет тощо.

Окрім того, визначене і коло громадян, які повинні спілкуватися українською та застосовувати її, виконуючи службові обов’язки: держслужбовці, посадові особи правоохоронних органів та прокуратури, медпрацівники, педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники, керівники закладів освіти, адвокати та нотаріуси тощо.

Обов’язкова вимога щодо спілкування українською не поширюється на приватне спілкування та релігійні заходи.

Водночас найбільш обговорюваною наразі є сфера обслуговування, положення Закону щодо якої набули чинності з 16 січня 2021 року. Усі суб’єкти господарювання сфери обслуговування повинні обслуговувати та інформувати про товари (послуги), зокрема, через інтернет-магазини, виключно українською. Однак, можна використовувати слова, скорочення, абревіатури та позначення англійською застосовуючи латинський та/або грецький алфавіт.

Клієнт може попросити обслуговувати його й іншою мовою, однак важливо, щоб це була ініціатива саме клієнта.

Чи стосується Закон пересічних громадян?

Дія Закону не поширюється на приватне спілкування. Тому, як і раніше, кожен може спілкуватися у побуті будь-якою зручною для нього мовою без обмежень.

Що робити, коли вас відмовляються обслуговувати українською? Кому скаржитися? Алгоритм

Зрозуміло, що відмова обслуговувати українською є порушенням Закону. Тому потрібно одразу відреагувати на таке порушення. Насамперед спробувати звернутися до працівника з проханням обслуговувати вас саме українською. Далі можна звернутися до керівництва закладу та проінформувати про відмову працівника. До речі, у багатьох закладах можна зателефонувати на спеціальну гарячу лінію, якщо мова, наприклад, іде про АЗС, супермаркет тощо.

Факт порушення можна фіксувати за допомогою будь-яких аудіо-, відеозасобів, наприклад, скористатися диктофоном, відеокамерою на телефоні, або ж зафіксувати показання очевидців. Офіційно можна поскаржитися Уповноваженому із захисту державної мови, подавши електронну скаргу через сайт мовного омбудсмена.

Чи зобов’язані, відповідно до Закону, працедавці допомагати працівникам опанувати/покращити українську (організовувати та оплачувати навчання, тренінги, курси)?

Зараз можна зустріти чимало випадків, коли у працівників виникають труднощі з обслуговуванням українською. Закон не закріплює зобов’язання роботодавців інструктувати/навчати персонал державної мови.

Відповідальність за невикористання української у сфері обслуговування нестиме саме роботодавець, а не працівник.

Відповідно, в інтересах роботодавця забезпечити дотримання вимог Закону та провести відповідне навчання. Ба більше, доцільною видається підготовка окремої внутрішньої політики щодо використання української та інших мов під час обслуговування клієнтів, ознайомлення з нею працівників та проведення регулярних інструктажів. Таким чином роботодавець матиме змогу довести, що зробив усе від нього залежне для забезпечення виконання вимог Закону.

Штрафи в разі порушень мовного закону

За порушення Закону в частині обслуговування клієнтів, а також рекламування товарів, робіт та послуг українською мовою передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу, які почнуть застосовувати у липні 2022 року. Однак, за перше порушення можна відбутися попередженням та вимогою усунути його упродовж 30 днів. За повторне порушення протягом року вже передбачено штраф. Наразі його розмір коливається від 5 100 до 6 800 грн. Постанова про накладення штрафу складається мовним омбудсменом.

Опубліковано: Robota.ua, 4 лютого 2021 р. 

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

03/02/2023

Аналіз змін до порядку ведення військового обліку та бронювання працівників

Валерія Безпала

19/07/2022

01 липня 2022 року було прийнято закон № 2352-ХІ щодо оптимізації трудових відносин (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2352-20#Text), який суттєво реформує законодавство про працю. 15 липня цей закон було підписано Президентом України, а 19 липня – закон набув чинності. Нижче ми проаналізували найважливіші зміни...

Валерія Безпала