публікації

Навігатор законодавчих змін. Чи зараз ще можна придбати активи, які будуть амністовані?

03/09/2021

Дмитро Саранчук

Юрист

Державно-приватне партнерство та закупівлі,
Торгівля та комерційна діяльність,
Споживчі товари та роздрібна торгівля,
Транспорт та інфраструктура

Олександр Бородкін

Партнер, адвокат

Нерухомість та будівництво,
Оподаткування,
Торгівля та комерційна діяльність,
Агробізнес,
Відновлювальна енергетика,
Транспорт та інфраструктура

Ще не пізно купити велику квартиру або достойний котедж на готівку, що тримаєте у сейфі або на рахунку в Австрії. Держава дійсно не питатиме, чи сплачені з неї податки. Щоб в цьому пересвідчитись, можна проскролити до останнього розділу цей випуск Навігатора законодавчих змін, але радимо все ж прочитати його повністю. Нюансів і обмежень досить багато.

Що сталося? Влітку парламент схвалив податкову амністію — Закон 1539 від 15 липня, який вже отримав підпис президента та запрацював з 1 вересня.

Цікаво, що амністія працює не лише для тих, хто подав декларацію. Навіть не подавши декларацію, щонайменше частина майна, придбаного на кошти, з яких не сплачені податки, буде амністована. Назовімо це автоматичною амністією.

Ставка

На майно, що потрапляє під автоматичну амністію, збір з одноразового (спеціального) добровільного декларування не нараховується. Також вважається, що з такого майна повністю сплачені податки і збори. Тобто, автоматична амністія дійсно є повністю «безкоштовною» з точки зору податків.

Що потрапляє під автоматичну амністію?

  • Житлова нерухомість, розташована в Україні - одна або декілька квартир площею не більше 120 м², один або декілька житлових будинків загальною площею не більше 240 м², або незавершене будівництво відповідних об'єктів.
  • Нежитлова нерухомість, розташована в Україні - одне або декілька приміщень некомерційного призначення не більше 60 м², або відповідне незавершене будівництво.
  • Земельні ділянки в Україні, сукупний розмір яких по кожній окремій ділянці не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу.
  • Один транспортний засіб особистого некомерційного використання, крім (1) легкових автомобілів з об'ємом двигуна понад 3 000 см³ або ринковою вартістю більше 400 тис. грн, (2) мотоцикла з об'ємом понад 800 см³, (3) транспортних засобів, призначених для перевезення від 10 осіб, (4) літака, гелікоптера, яхти, катера.
  • Інше майно сумарною вартістю не більше 400 тис. грн.

Зауважте, що відповідні ліміти стосуються не лише майна, що пройшло повз податки, а всього майна, в тому числі й того, з якого належним чином сплачені податки.

Чи можна задекларувати частину майна і залишити решту на автоматичну амністію?

Ні, автоматичній амністії підлягає лише майно осіб, що не подали декларацію. Якщо незадекларовані статки вищі за дозволені в автоматичною амністією, доведеться обирати: декларувати все за зниженою ставкою збору чи амністувати частину без декларації безкоштовно.

Як рахувати вартість?

Проста відповідь — станом на дату закінчення періоду декларування, тобто на 1 вересня 2022. Якщо значна частина майна складається з біржових паперів, криптовалюти, або іншого майна зі змінною вартістю, комічність ситуації полягатиме в тому, що визначити, чи підпадає таке майно під автоматичну амністію, можна буде лише в останній день подачі декларації.

Більше того, якщо вартість такого майна виражена в іноземній валюті чи банківських металах, перераховувати у гривню слід по курсу на дату подання декларації, що саме по собі нісенітниця, оскільки автоматична амністія спрацьовує лише тоді, коли особа не подала декларацію. Сподіватимемося, що Рада виправить цю помилку або ж з’явиться роз’яснення від податківців.

Обмеження за видами активів

Об'єкти нерухомості амністуються в цілому, а не квадратними метрами. Тобто, якщо квартира має площу 125 м², вона цілком не буде амністована.

Для транспортних засобів обмеження працює аналогічно: якщо автівка має об'єм двигуна або середньоринкову вартість вищу за ліміт — не можна амністувати частину вартості автомобіля або об'єму. Вся автівка цілком не буде амністована.

З землею ще складніше. Амністії підлягають земельні ділянки «сукупний розмір яких по кожній окремій ділянці не перевищує норми безоплатної передачі». Важко зрозуміти, як рахувати сукупний розмір ділянок по кожній окремій ділянці. Скоріше мається на увазі, що сукупний розмір земельних ділянок кожного цільового призначення не має перевищувати норм безоплатної передачі. Наприклад, сукупний розмір декількох земельних ділянок індивідуального дачного будівництва має бути не більше ніж 0,10 га. Принаймні так має сенс читати цю норму до появи уточнюючих роз’яснень від податкової або внесення змін до Закону.

Найбільше питань до лімітів по «інших» активах. Якщо їх вартість більше 400 тис. грн, вони всі не будуть амністовані, чи лише ті, які перевищують ліміт? А якщо амністують частину, то яку саме? Це важливо й тому, що доходи з різних джерел могли мати різні ставки оподаткування. Закон не визначає можливість «поділу» активу, що перевищує ліміт, якщо ним є речі визначені родовими ознаками, наприклад банківські метали, або якщо активом є частка у статутному капіталі. Чи можна амністувати лише частину такого активу? Наразі логічно виходити з того, що частину, яка потрапляє під ліміт, все ж амністують, а сума перевищення лишиться не амністованою. Також розумно очікувати, що податкова не розбиратиметься з тим, які з активів «в ліміті», а які ні. Скоріше при податковій перевірці податківці просто підрахують сукупну вартість і шукатимуть несплату податків з суми перевищення.

Якщо все так просто, чому ж тоді вони до цього часу не донарахували податки? Справді, ніщо у новому законі не говорить про те, що перевіряти чи рахувати податки стане легше. Ми не закликаємо не подавати декларацію, однак з точки зору здорового глузду у випадку автоматичної амністії, на відміну від декларування, ускладнюється робота саме для податкових органів, а не пересічних платників. Адже їм потрібно буде довести не лише перевищення лімітів, а й придбання активів за рахунок доходів, з яких раніше не сплачені податки.

Чи застосовуються при автоматичній амністії обмеження, як і при декларуванні?

Коротка відповідь — ні. Об'єктами декларування, наприклад, не можуть бути активи набуті внаслідок вчинення кримінального правопорушення, а також деяке інше майно. Однак в положеннях про автоматичну амністію Закон використовує поняття «активи», які визначені без таких обмежень, тобто будь-які грошові активи, майно, майнові права. Доречі, готівка для цілей Закону не є грошовим активом і з великою імовірністю не буде амністована.

І наостанок — те, заради чого ви відкрили цю статтю

Чи можна амністувати майно, придбане після 31.12.20? Відповідь — можна, зокрема шляхом автоматичної амністії. Закон прямо вказує, що вона застосовується до активів, які були у вашій власності на кінець строку декларування — 01.09.22. Права власності на нерухомість та транспорт мають бути належним чином зареєстровані на цю дату. Виходить, що таке майно може бути придбане навіть з доходів 2021 р., які з якихось причин не відображені в звичайній річній податковій декларації.

Висновки

Отже, при правильному економічному підрахунку та юридичному оформленні капітал, який може отримати податкову амністію навіть без декларації, складає мільйони, а то й десятки мільйонів гривень. Податки з такого капіталу можна не платити, якщо правильно все спланувати і оформити. До вересня 2022 ще можна придбавати таке майно, або «перекладати» вартість між різними класами активів. Зокрема, нерухомість підлягає амністії незалежно від вартості, якщо не перевищує обмеження по квадратних метрах. Для цілей автоматичної амністії перелік придатних активів відчутно ширший, ніж для цілей декларування — до них не застосовуються окремі виключення, як при декларуванні.

Однак є і обмеження і певна невизначеність. Слід зважати на відносно низькі ліміти, зокрема щодо транспортних засобів та іншого майна. Сумістити одноразове декларування і автоматичну амністію теж не можна. Залишились питання з перерахунком в гривню вартості активів, виражених в іноземній валюті або банківських металах, а також з амністією деяких активів, що перевищують ліміти. Амністувати готівкові накопичення можна тільки якщо вчасно «перекласти» їх у інший клас активів.

Оскільки автоматична амністія спрацює лише раз, не буде можливості орієнтуватися на попередню практику. Дещо зменшити невизначеність можна шляхом отримання індивідуальної податкової консультації. З іншого боку, податківці теж не отримали додаткових важелів для оподаткування, а, скоріше, необхідність, крім виявлення неоподатковуваних доходів, ще й зважати на їх автоматичну амністію.

Відтак питання, чи подавати декларацію — це не лише про наявність чи відсутність доходів і майна, з яких не були сплачені податки. Це ще й досить цікаве завдання для вашого радника з податкового планування, поки ще є час до вересня 2022.

Опубліковано: НВ Бізнес, 3 вересня 2021 р. 

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

18/10/2021

Ви є інвестором у нерухомість чи посередником при її продажу забудовником? Просто володієте кількома квартирами, які можете колись продати? Влаштовуйтесь, заварюйте чай: по ваші гроші скоро прийдуть податківці, але якщо діяти правильно — можна навіть зекономити...

Дмитро Саранчук, Олександр Бородкін

08/10/2021

Якщо ви знайшли цю статтю в Гуглі – швидше за все, ви або працюєте з податками, або плануєте купувати чи продавати нерухомість і вас закономірно турбують нові правила оподаткування, що запропоновані у проєкті Закону №5600 і можуть почати діяти вже з січня 2022 року...

Дмитро Саранчук, Олександр Бородкін