Верховна Рада України внесла зміни до Податкового кодексу та запровадила міні-податкову реформу, яка повинна покращити стан економіки в період воєнного стану.
Єдиний податок
1 та 2 група єдиного податку — платники мають право не сплачувати єдиний податок та не подавати відповідні декларації. Жодні штрафні санкції за несплату податків та не подачу декларацій не застосовуються.
3 група єдиного податку:
- ставка єдиного податку — 2%;
- річний дохід не перевищує 10 мільярдів грн;
- платник може здійснювати будь-яку господарську діяльність окрім діяльності у сфері азартних ігор та страхування;
- платники звільняються від зобов’язання сплачувати ПДВ та подавати відповідну звітність;
- звітний період — календарний місяць. Єдиний податок сплачується протягом 15 днів після закінчення звітного періоду.
Перейти на спрощену систему оподаткування можна з 1 квітня 2022 р. Для цього особа подає до податкового органу, розташованого за її податковою адресою, відповідну заяву та розрахунок доходу за попередній календарний рік. Документи можна подати до останнього числа місяця, що передує періоду, у якому особа перейде на спрощену систему оподаткування. Тобто якщо особа планує стати платником єдиного податку з 1 квітня 2022, то вона має подати відповідні документи до 31 березня 2022 р.
Відкритим залишається питання на користь якого бюджету буде сплачуватись єдиний податок під час воєнного стану. За загальним правилом єдиний податок сплачується до місцевих бюджетів, а податок на прибуток та ПДВ — до державного бюджету. За даними державної статистики у 2021 р. 89% доходів держава отримала за рахунок податків, з яких більше половини склали надходження у вигляді ПДВ та податку на прибуток. Наразі податкові органи не надавали роз’яснень щодо цього питання, але ймовірно держава обрала саме такий підхід для того, щоб місцеві ради могли спрямувати кошти платників податків на відновлення місцевої інфраструктури.
ЄСВ
Також держава надала право не сплачувати єдиний внесок:
- фізичним особам-підприємцям, особам, які провадять незалежну діяльність та членам фермерських господарств — за себе протягом строку дії воєнного стану, а також 12 місяців після його припинення;
- платникам єдиного податку 2 та 3 групи — за мобілізованих працівників. В такому випадку за роботодавців єдиний внесок сплатить держава за рахунок державного бюджету.
Штрафні санкції за порушення законодавства про сплату єдиного внеску не застосовуються протягом періоду воєнного стану та 3 місяців після його припинення.
Плата за землю, МПО та екологічний податок
Держава звільнила осіб, земельні ділянки або активи яких розташовані на територіях, де ведуться бойові дії або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації від сплати:
- земельного податку та орендної плати — на період з 01 березня 2022 р. по 31 грудня року, наступного за роком в якому припинено воєнний стан;
- мінімального податкового зобов’язання за земельні ділянки — за 2022 та 2023 звітні роки;
- екологічного податку — за 2022 звітний рік.
На сьогодні Кабінет Міністрів України не затвердив перелік територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ. Ймовірно, до цього переліку увійдуть Київська, Чернігівська, Сумська, Харківська, Херсонська, Миколаївська, Донецька та Луганська області.
Паливо
На період дії воєнного стану для таких товарів як бензин, дизельне паливо, інші нафтопродукти та скраплений газ ставка ПДВ знижується до 7%, а акцизний податок — 0%.
В структурі вартості палива податкова складова може сягати до 40%. Зменшення податкового навантаження на постачання палива має декілька цілей.
По-перше, це дозволить налагодити нові та безперебійні ланцюги постачання палива на український ринок та задовольнити існуючий попит. Це важливо, оскільки у 2021 р. частка імпорту на паливному ринку України становила понад 70%. До початку війни найбільшими імпортерами палива в Україну були Росія та Білорусь. Оскільки імпорт нафтопродуктів через морські порти неможливий через їх блокування, Україна зможе налагодити їх закупівлю через західний кордон — з Польщі, Словаччини, Угорщини і Румунії.
По-друге, зменшення податкового навантаження зменшить ціну палива для кінцевого покупця. Зараз ціна на пальне сягає майже 50 грн/л. За оцінками експертів скасування акцизного податку та зменшення ставки ПДВ може зменшити вартість палива на 25%, тобто до 38 грн/л.
Стимулювання благодійності
Верховна Рада запровадила низку податкових пільг щодо благодійної допомоги державним органам, підприємствам, організаціям тощо, яка стимулює громадян допомагати державі під час воєнного стану:
(1) гуманітарна допомога у вигляді пального та пальне передане Збройним силам України або територіальній обороні не оподатковується ПДВ;
(2) не оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором (1) цільова благодійна допомога, надана учасникам бойових дій та особам, які проживають на території бойових дій або які вимушено покинули місце проживання у зв’язку з бойовими діями та (2) нецільова благодійна допомога, яка надається особам, які постраждали внаслідок збройної агресії РФ;
(3) до податкової знижки фізичної особи зараховуються суми коштів та вартість майна, пожертвуваного неприбутковим організаціям, у розмірі, що не перевищує 16% суми річного оподатковуваного доходу такої особи. За загальним правилом податкова знижка становить до 4% річного оподатковуваного доходу;
(4) особи, які провадять незалежну професійну діяльність та фізичні особи-підприємці на загальній системі оподаткування можуть віднести на витрати усю суму коштів або вартість майна передану у якості благодійної допомоги державним органам, підприємствам, організаціям тощо.
Отже, нові положення податкового законодавства покликані не тільки зменшити податкове навантаження на бізнес, стабілізувати такі важливі сегменти економіки як імпорт палива, а й стимулювати благодійну допомогу Збройним силам України та іншим державним органам, підприємствам, організаціям, діяльність яких є критично важливою у період воєнного стану.
Автори: Олександр Бородкін, Партнер, Роман Ємець, юрист
Опубліковано: HB.Бізнес, 18 березня 2022 р.