публікації

Що таке особисте розпорядження військовослужбовця та як його скласти?

04/07/2025


Інформацію про особисте розпорядження військовослужбовця оновлено 4 липня 2025 року.

Особисте розпорядження – це письмовий документ, у якому військовослужбовець на власний розсуд визначає розмір частки грошового забезпечення (одноразової грошової допомоги), яка буде виплачена певній особі (особам).

Хто може скласти особисте розпорядження?

  • військовослужбовець;
  • військовозобов’язаний, який призваний на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори;
  • резервіст, який призваний на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Які види особистого розпорядження можна скласти?

  • на випадок загибелі (смерті);
  • на випадок захоплення в полон або заручником, інтернування в нейтральних державах або зникнення безвісти.

Зверніть увагу! Якщо ви є військовозобов’язаним, призваним на збори, або резервістом, то маєте право скласти особисте розпорядження лише на випадок загибелі (смерті).

Переваги складення особистого розпорядження

За загальним правилом грошове забезпечення у разі захоплення в полон або заручником, інтернування в нейтральних державах або зникнення безвісти розподіляється рівними частками в загальній сумі 50% – між дружиною (чоловіком), законними представниками малолітніх (неповнолітніх) дітей, дітьми з числа осіб з інвалідністю з дитинства (незалежно від віку) або їх законними представниками та батьками військовослужбовця, або за відсутності зазначених вище осіб – рівними частками, в загальній сумі 20% – між повнолітніми дітьми, рідними братами та сестрами, законними представниками яких є військовослужбовці. Одноразова грошова допомога у разі загибелі виплачується у рівних частках членам сімʼї загиблої (померлої) особи: дітям, вдові/вдівцю, батькам/усиновлювачам (якщо вони не були позбавлені батьківських прав), онукам (якщо їх батьки загинули/померли), жінці/чоловіку, з якими проживали однією сім’єю, але не перебували у шлюбі, утриманцям.

Однак від загального правила можна відступити, якщо скласти особисте розпорядження. Це дозволить вам:

  • змінити розмір часток виплат, визначений законодавством (наприклад, вказати лише одну особу-одержувача 100% виплат або ж розподілити частки між декількома особами на власний розсуд);
  • вказати будь-яких осіб як одержувачів виплат, навіть якщо вони не входять до законодавчо визначеного кола (наприклад, бабусю, дідуся, сестру, брата, тітку, дядька, племінників, друга, подругу, тощо);
  • виключити окремих осіб з-поміж тих, хто мав би право на виплати за загальним правилом (наприклад, якщо ви перебуваєте у неприязних стосунках з кимось із членів сім’ї).

Якщо в особистому розпорядженні на випадок полону ви не розподілите всі 100% виплати між особами, то така нерозподілена частка зберігається за вами і буде виплачена вам після повернення з полону.

Якщо в особистому розпорядження на випадок загибелі (смерті) ви не розподілите всі 100% виплати між особами, то така нерозподілена частка буде виплачена рівними частинами особам, які мають на це право відповідно до закону.

Зверніть увагу! Якщо у вас є малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти, непрацездатна дружина/чоловік, непрацездатні батьки, то навіть за наявності особистого розпорядження такі особи гарантовано отримають виплати у розмірі 50% частки, яка належала б кожній з них у разі призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

Зміст особистого розпорядження є конфіденційною інформацією та не розголошується до встановлення факту захоплення в полон або заручником, інтернування в нейтральних державах або зникнення безвісти, а також загибелі (смерті).

Вимоги до особистого розпорядження

Особисте розпорядження складається письмово в довільній формі та обов’язково повинне містити:

  1. інформацію про військовослужбовця:
  • прізвище, ім’я, по батькові;
  • військове звання;
  • дата народження;
  • адреса зареєстрованого/задекларованого місця проживання (перебування);
  • РНОКПП (ІПН).
  1. інформацію про особу (осіб), якій (яким) здійснюватимуться виплати:
  • прізвище, ім’я, по батькові;
  • дата народження;
  • адреса зареєстрованого/задекларованого місця проживання (перебування);
  • РНОКПП (ІПН);
  • номер телефону та адреса електронної пошти;
  1. частку (частки) належного до виплати грошового забезпечення на випадок захоплення в полон або зникнення безвісти або одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) (у відсотках);
  2. місце та час складення;
  3. підпис військовослужбовця.

Додатково можна зазначити відомості про ТЦК та СП, яким ви призваний/прийнятий на військову службу та/або номер військової частини, в якій ви проходите військову службу, їх номери телефонів, адреси електронної пошти.

Зверніть увагу! Аби складене вами особисте розпорядження мало юридичну силу, необхідно засвідчити справжність вашого підпису на такому документі. Засвідчити справжність підпису може нотаріус або командир військової частини, командир/керівник підрозділу органу (служби, військового формування), начальник/керівник підрозділу органу СБУ, у якому ви проходите службу.

Порядок дій щодо складення особистого розпорядження

  1. Підготуйте особисте розпорядження у письмовій формі.
  2. Засвідчіть справжність вашого підпису на особистому розпорядженні у нотаріуса або командира військової частини/керівника органу підрозділу, в якому ви проходите службу.
  3. Передайте оригінал особистого розпорядження командиру військової частини/керівнику органу підрозділу, в якому ви проходите службу не пізніше 30 днів після засвідчення підпису.
  4. Переконайтеся, що відомості про оригінал особистого розпорядження зареєстровано в спеціальному журналі, а сам оригінал долучено до вашої особової справи для зберігання.
  5. Отримайте копію особистого розпорядження на руки.

Чи можна скасувати особисте розпорядження?

Ви маєте право у будь-який час скасувати особисте розпорядження або скласти нове необмежену кількість разів (кожне нове особисте розпорядження скасовує дійсність попереднього).

Для скасування особистого розпорядження необхідно подати рапорт командиру військової частини, керівнику підрозділу органу (служби, військового формування) за місцем проходження служби (проведення зборів). Протягом 5 робочих днів після надходження такого рапорту командир військової частини, керівник підрозділу органу (служби, військового формування) вилучає попереднє особисте розпорядження з вашої особової справи і повертає вам оригінал скасованого особистого розпорядження, про що робить відповідний запис в особовій справі.

Для складення нового особистого розпорядження необхідно подати таке розпорядження командиру військової частини, керівнику підрозділу органу (служби, військового формування) за місцем проходження служби (проведення зборів). Протягом 5 робочих днів після надходження нового особистого розпорядження командир військової частини, керівник підрозділу органу (служби, військового формування) попереднє особисте розпорядження вилучає з вашої особової справи і долучає нове, повертає вам оригінал скасованого особистого розпорядження, про що робить відповідний запис в особовій справі.

Нормативні акти:

1. Закон України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (ч. 6 ст. 9, ч. 4 ст. 16).

2. Постанова Кабінету Міністрів України від 14 травня 2024 року № 550 «Про затвердження Порядку та строків передачі військовослужбовцем оригіналу особистого розпорядження командиру військової частини, командиру/керівнику підрозділу органу (служби, військового формування) для зберігання в особовій справі».

3. Постанова Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 року № 884 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або зниклих безвісти».

4. Постанова Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану».

5. Постанова Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві».

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.