публікації

Валютний ринок України: збереження статусу-кво

16/09/2016

Анна Сісецька

Партнерка, адвокатка

Антимонопольне та конкурентне право,
Банківське та фінансове право,
Торгівля та комерційна діяльність,
Авіація,
Споживчі товари та роздрібна торгівля,
Транспорт та інфраструктура

Олександр Бородкін

Партнер, адвокат

Нерухомість та будівництво,
Оподаткування,
Торгівля та комерційна діяльність,
Агробізнес,
Відновлювальна енергетика,
Транспорт та інфраструктура

14 вересня 2016 Національний банк України (НБУ) своєю постановою №386 продовжив тимчасові валютні обмеження, що діють вже більше двох років. Нижче наводимо стислий огляд основних вимог валютного контролю на найближчі три місяці, з урахуванням також деяких послаблень наприкінці липня і серпня 2016 р.

Ключові зміни для бізнесу: 

  1. Максимально допустимий строк розрахунків за експортно-імпортними операціями збільшено6 з 90 до 120 календарних днів.

  2. Відносно діючої заборони дострокового погашення кредитів в інвалюті перед нерезидентами встановлено ще одне істотне виключення: крім можливості зміни терміну сплати процентів за такими кредитами в межах 180 днів, дозволено також скорочення строку погашення кредиту, якщо таке скорочення здійснюється з метою реструктуризації заборгованості шляхом зарахування вимог за основною сумою такого кредиту в якості додаткового вкладу нерезидента-кредитора в статутний капітал резидента-боржника в момент його збільшення (конверсія). Примітно, що мова йде лише про зарахування зустрічних вимог, тоді як, наприклад, внесення права вимоги за кредитом як майнового внеску, залишилося поза увагою НБУ.

  3. Ще в середині серпня 2016 року НБУ скасував вимогу про обов'язкову цінову експертизу зовнішньоекономічних договорів Держзовнішінформом. Зараз НБУ самостійно продовжує здійснювати моніторинг валютних операцій і резидентів, і може заблокувати будь-яку операцію, яка, на думку НБУ, відноситься до ризикових, не відповідає законодавству або несе в собі реальну або потенційну загрозу легалізації доходів, отриманих незаконним шляхом.


До 15 грудня 2016 р продовжують діяти такі обмеження:

  1. 65% валютної виручки підлягає обов'язковому продажу.

  2. Виплата дивідендів дозволяється лише за період 2014 - 2015 рр. Загальна сума виплат протягом календарного місяця, як і раніше, не може перевищувати більшого з: 1 млн. дол. США або 10% загального обсягу дивідендів, що підлягають виплаті. Якщо 10% загального обсягу дивідендів перевищує 5 млн. дол. США, то граничний розмір місячної виплати обмежується 5 млн. дол. США. Виплата дивідендів за попередні періоди або в більшому розмірі, як і раніше, заборонена.

  3. Заборонено купувати і перераховувати інвалюту в цілях повернення за кордон коштів від продажу цінних паперів українських емітентів, корпоративних прав в українських юрособах, коштів, отриманих від зменшення статутного капіталу українських юросіб або внаслідок виходу зі складу їхніх учасників.

  4. Заборонено купувати і перераховувати інвалюту на підставі індивідуальних ліцензій НБУ, якщо сума платежу за ними перевищує 50 000,00 доларів США в місяць, з деякими винятками, перелік яких, втім, не змінився.

  5. Заборонено купувати іноземну валюту за дорученням клієнта-резидента (крім фізичної особи), який має кошти в іноземній валюті, розміщені на поточних і депозитних рахунках в розмірі, що перевищує 25 000,00 доларів США або їх еквівалент в іншій валюті. В суму ліміту не включаються деякі кошти, перелік яких розширився тільки за рахунок інвалюти, купленої для погашення заборгованості такого клієнта-резидента за кредитами (позиками) з кредитором-нерезидентами.

Зміни набрали чинності з 15 вересня і будуть діяти до 15 грудня 2016 р.

Судячи зі звернень наших клієнтів за останній час, найбільші очікування ринку пов'язані з можливостями конверсії боргів перед нерезидентами-кредиторами в капітал українських компаній, більш чітким визначенням критеріїв, якими керуватиметься НБУ при блокуванні платежів нерезидентам, остаточним зняттям обмежень на виплату дивідендів і проведення інших інвестиційних операцій. Наш досвід показує, що часто можна знайти юридично обґрунтований, хоч і не завжди очевидний, спосіб досягнення бажаного економічного ефекту навіть при діючих обмеженнях. Ми продовжуємо пильно стежити за ситуацією на валютному ринку і будемо інформувати Вас про важливі зміни.

Опубліковано: Lexology, 16 вересня 2016 р.

Автори: Олександр Бородкін, Анна Сісецька

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

23/05/2022

Q&A provides an overview of Competition Compliance in Ukraine

Анна Сісецька, Євгеній Сенченко

15/04/2022

Стаття доступна англійською мовою

Анна Сісецька, Євгеній Сенченко