публікації

Які зміни до обліку платників податків - нерезидентів пропонує внести Державна податкова служба України найближчим часом?

25/11/2021

Аліна Ратушна

Юристка

Національний судовий процес,
Оподаткування,
Податкові спори

5 листопада до Державної регуляторної служби України надійшов проєкт наказу Міністерства фінансів України, який пропонує внести зміни до Порядку обліку платників податків і зборів (далі – Проєкт наказу). Цей акт в першу чергу є актуальним для:

1)    осіб-нерезидентів, які постачають електронні послуги фізичним особам на території України, та
2)    нерезидентів, які мають обов’язок стати на облік у податкових органах, та їх представництв.

Що пропонує Проєкт наказу для нерезидентів-постачальників електронних послуг?

Раніше ми вже розповідали про те, що в 2022 році нерезиденти, які постачають електронні послуги фізичним особам на території України, будуть сплачувати в Україні ПДВ.

У свою чергу, Проєкт наказу передбачає, що взяття на облік таких нерезидентів здійснюватиметься автоматично, одночасно із реєстрацією нерезидента платником ПДВ. Після взяття на облік нерезидент отримає власний податковий номер, а також відповідне повідомлення податкового органу, що підтверджуватиме перебування нерезидента на обліку.

Зняття з обліку також відбуватиметься автоматично в разі анулювання реєстрації нерезидента платником ПДВ. Натомість, якщо на дату анулювання реєстрації нерезидент матиме податковий борг або невиконані податкові зобов’язання, то зняття з обліку такого нерезидента буде можливим лише після погашення боргу та/або виконання відповідних зобов’язань.

Наслідки набуття нерезидентом ознаки платника податку на прибуток для його постійного представництва або відокремленого підрозділу

Нагадаємо, що з 1 січня 2021 року саме нерезиденти, які здійснюють господарську діяльність на території України через постійне представництво та/або отримують доходи із джерелом походження з України, є платниками податку на прибуток, а не їхні постійні представництва, як це було раніше.

При цьому, відповідно до Проєкту наказу постійні представництва нерезидентів, які були зареєстровані платником податку на прибуток до 1 січня 2021 року, залишаються платниками цього податку до реєстрації як платника податку на прибуток відповідних нерезидентів.

При цьому, контролюючий орган не вимагатиме від постійного представництва подання окремої заяви про зняття з такого представництва ознаки платника податку на прибуток. Зокрема, зняття цієї ознаки відбуватиметься автоматично – одночасно із реєстрацією нерезидента платником податку.

Проте, навіть після реєстрації нерезидента платником податку на прибуток постійне представництво нерезидента або його відокремлений підрозділ залишатимуться на обліку податкових органів як платники інших видів податків.

При цьому, Проєкт наказу передбачає, що якщо іноземна компанія та її постійне представництво, зареєстроване платником податку на прибуток, перебувають на обліку в різних контролюючих органах, зняття ознаки платника податку на прибуток для представництва проводиться контролюючим органом після отримання відомостей про реєстрацію іноземної компанії платником податку на прибуток:

-    від іншого контролюючого органу,
-    від постійного представництва нерезидента,
-    на підставі даних реєстру платників податків-нерезидентів.

Зняття відокремленого підрозділу нерезидента з обліку за наслідками перевірки

Проєкт наказу також передбачає, що в окремих випадках контролюючий орган самостійно вживатиме заходів щодо зняття з обліку відокремленого підрозділу за результатами перевірки нерезидента, який здійснює господарську діяльність на території України, але не стоїть на обліку податкових органів.

Зокрема, контролюючий орган знімає з обліку відокремлений підрозділ, якщо за результатами перевірки підтверджено:

-    припинення здійснення нерезидентом діяльності на території України,
-    відсутність на території України об’єктів оподаткування та об’єктів, пов’язаних з оподаткування у такого нерезидента,
-    відокремленим підрозділом нерезидента виконано всі обов’язки платника податків.

Загалом передбачені цим актом положення не є новими, адже частково дублюють тези, викладені Міністерством фінансів України в узагальнюючій податковій консультації від 19 травня 2021 року. Натомість, тепер ці положення будуть також відображені в межах підзаконних актів.

Вказаний проєкт акта належить до регуляторних актів, а отже, громадськість може брати участь у його прийнятті, зокрема – шляхом подання зауважень та пропозицій до проєкту акта. Державна податкова служба України оприлюднила Проєкт наказу 26 жовтня 2021 року, визначивши строк для прийняття зауважень та пропозиції тривалістю в один місяць з дня оприлюднення.

Авторка: Аліна Ратушна, молодша юристка

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

29/08/2023

1 серпня набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану». Що змінилось?

Аліна Ратушна

05/04/2023

Стратегія платників податків, яка діяла роками, більше не може використовуватись. Ось чому.

Аліна Ратушна