публікації

З червня 2021 року Google вводить нові податки. Скільки платитимуть українські YouTube-блогери

16/04/2021

Іларіон Томаров

Радник, адвокат

Захист даних і приватність,
Інтелектуальна власність,
Інформаційні технології

Чи стосуються нові податкові правила США українських YouTube-блогерів

Так, стосуються. З 1 червня 2021 року Google почне утримувати податки з блогерів, які монетизують контент. YouTube-блогери отримали лист про те, що «компанія Google зобовʼязана запитувати податкову інформацію в учасників Партнерської програми YouTube, які отримують дохід у вигляді роялті від глядачів у США, а також утримувати податки…».

Такі нововведення стосуються блогерів незалежно від країни проживання. Розмір податку становить від 0% до 30% і залежить від таких факторів:

  • чи надав блогер інформацію податковій службі США;
  • кому належить YouTube-канал – індивідуальному блогеру чи компанії;
  • яку суму доходу принесли перегляди у США.

Якщо не надати інформацію до 31 травня 2021 року, весь дохід, отриманий блогером від YouTube, буде оподатковуватися за ставкою 24%, якщо блогер – фізична особа, і 30%, якщо канал зареєстровано на компанію. Іншими словами, Google зменшить дохід блогера за рахунок податків, які перерахує до бюджету США.

Як розподіляються податки 

Припустімо, у червні 2021 року український блогер заробить $10 000 на YouTube. З цих $10 000 лише $1000 принесли перегляди контенту в США. 

Якщо блогер не заповнить форму, Google утримає з усього доходу за червень 24% податку – тобто $2400. Якщо ж український блогер заповнить форму, Google утримає 10% податків, тобто $100 лише з його доходу, згенерованого у США.

Отже, для зменшення навантаження варто внести податкову інформацію. Про те, як оподатковуються й інші $9000, трохи далі.

Як внести податкову інформацію

Надати податкову інформацію можна в налаштуваннях облікового запису AdSense, обравши меню «Платежі» – «Керувати налаштуваннями» – «Платіжний профіль» – «Інформація про податки в США» – «Керувати податковою інформацією».

Тут слід заповнити форму W-8BEN, якщо блогер – фізична особа і W-8BEN-Е, якщо канал зареєстровано на компанію. Заповнюючи форму, блогер передає в податкову службу США свої контактні дані, вказує країну проживання та індивідуальний податковий номер (ІПН) платника податку. 

Якщо блогер повідомить Google, що він проживає в іншій державі, наприклад в Україні, податок буде застосовано лише до доходу від переглядів у США. У обліковому записі AdSense (у творчій студії) можна подивитися, скільки доходу щомісяця приносять перегляди американських користувачів.

Які ставки податку застосовуються до українських YouTube-блогерів

10%. Форма перевіряє, чи укладений між Україною та США договір про уникнення подвійного оподаткування, і пропонує норми, які передбачають менші ставки податку до доходів українського YouTube-блогера.

До доходів від надання блогером послуг із розміщення реклами (Adsense) застосовується ставка 0%. З доходів українського блогера Google буде утримувати до бюджету США 10% податку з роялті – виплат YouTube за користування творами при перегляді контенту в США.

Що з податками в Україні

Сплата податків, які утримуються Google з українського YouTube-блогера до бюджету США, не звільняє від оподаткування в Україні. Оскільки українське законодавство не містить особливих правил щодо оподаткування доходів від Google, застосовуються загальні правила.

Якщо блогер не зареєстрований як підприємець-платник єдиного податку, то має сплачувати 18% податку з фізичних осіб і 1,5% військового збору з усього доходу, який нарахований YouTube від монетизації контенту (тобто і роялті, і дохід від реклами). 

Якщо блогер зареєструвався як ФОП і є платником єдиного податку третьої групи, то ставка податку становить 5% від таких доходів. Однак блогер може користуватися зменшеною ставкою лише до доходу, що не перевищує 7 млн грн на рік. З доходів, що перевищують 7 млн на рік, доведеться сплатити ті самі 19,5%.

Коли треба платити податки

Наприклад, за дохід, отриманий за результатами 2020 року, блогер без статусу платника єдиного податку має відзвітувати до 1 травня 2021-го, подавши декларацію про доходи. Сам податок потрібно заплатити до 1 серпня. Навіть якщо ви отримали статус платника єдиного податку вже в 2021 році, то податки за 2020-й потрібно заплатити як фізична особа за звичайними правилами – у розмірі 18% податку та 1,5% військового збору.

Якщо блогер 2020 року отримував дохід від Google як ФОП – платник єдиного податку, то мав би звітувати щоквартально в 2020 році та заплатити 5% єдиного податку зі своїх доходів. Могло бути й таке, що за результатами минулого року дуже успішний YouTube-блогер на спрощеній системі оподаткування отримав понад 7 млн грн. Щоб не втратити пільгову ставку 5% податку, відзвітувати за дохід, який перевищує 7 млн грн, такий блогер може у декларації про доходи до 1 травня 2021 року, як описано вище.

Хоч це все ще далеко від реальності, але саме так мали би сплачувати податки YouTube-блогери відповідно до податкового законодавства України, як це роблять інші підприємці. 

Автори: Тетяна Бережна, радниця, Іларіон Томаров, радник

Опубліковано: Forbes, 16 квітня 2021 р. 

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

12/05/2022

Припустимо, ви готуєте смачні круасани, а ті, хто їх скуштував, щодня чекають на свіжу випічку. Хоча зараз сторінка в Instagram, де ви публікуєте фото круасанів з різних закладів і відгуками про них – більш прибуткова справа. Круасани – це традиційний бізнес. Втім, якщо ви продаєте акаунти в соціальних мережах, гарантії вартують значно більше. Інтернет запропонує сайти – посередники з торгівлі акаунтами...

Іларіон Томаров

21/07/2021

Стаття доступна англійською мовою

Іларіон Томаров