публікації

Загальні збори акціонерів на карантині: переносимо чи проводимо дистанційно

31/03/2020

Володимир Ігонін

Партнер, адвокат

Корпоративне право,
Агробізнес,
Телекомунікації, медіа і технології

За лічені дні країна опинилася у новій реальності. Оголошена Всесвітньою організацією охорони здоров'я пандемія у зв'язку із коронавірусом COVID-19, запроваджений карантин та введені обмежувальні заходи торкнулися всіх без винятку сфер життя. 

Загальні збори акціонерів опинилися під дією карантину

У лютому-березні акціонерні товариства традиційно готувалися до проведення щорічних загальних зборів акціонерів, які на вимогу закону мали би відбутися до 30 квітня включно. Але не так сталося, як гадалося. 11 березня Кабінет Міністрів України оголосив загальнодержавний карантин та низку обмежувальних заходів по всій країні. Це унеможливило виконання імперативної норми закону для більшості акціонерних товариств.   

Зокрема, під час карантину заборонили масові заходи, у яких бере участь понад 10 осіб, до 24 квітня. Є висока перспектива продовження цього строку. 

У пошуках заходів протидії

З першого дня введення такої заборони приблизно у 5 тис. акціонерних товариств, у яких сукупно близько 300 тис. акціонерів, постало одне й те саме питання: Яким чином провести річні збори акціонерів і не порушити правила карантину? Варто зауважити, що заборона не торкнулося тих акціонерних товариств, в яких кількість голосуючих акціонерів до п’яти. Чому п’яти, коли обмеження починається від десяти? Бо, окрім акціонерів, на зборах мають бути присутніми ще близько п’яти осіб: голова та секретар зборів, а також члени лічильної комісії (зазвичай три особи). Тож для самих акціонерів залишається п’ять "місць". Звісно, якщо не вдаватися до креативних форматів проведення зборів, коли акціонери почергово заходять у приміщення, голосують і йдуть; і, таким чином, у приміщенні одночасно (!) не перебуває більше десяти осіб.

Проте, ми радимо по можливості утриматися від експериментів, які передбачають участь значної кількості людей. У першу чергу, це створює додаткові ризики поширення небезпечної хвороби. Крім того, оформлений за результатами таких зборів протокол, який буде засвідчувати участь людей понад дозволений ліміт, може бути підставою для санкцій за законодавством про "карантинні"» обмеження.

Ще в листопаді минулого року в Парламенті був зареєстрований законопроєкт №2493. Цей документ, розроблений Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку ("Комісія"), покликаний реформувати акціонерне законодавство та передбачити, серед іншого, дистанційну участь акціонерів у загальних зборах. Проте, Парламент загруз у питанні ринку землі і досі не розглянув "акціонерний" законопроєкт №2493. Норми чинного закону про акціонерні товариства, очевидно, не враховували карантинні обмеження. Майже три тижні відповіді на питання "що робити?" ні у кого не було.

"Вакцину" знайдено

30 березня парламент ухвалив проєкт закону № 3275 про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій, у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19). Цей закон, серед іншого, змінює акціонерне законодавство. Зокрема, він доповнює прикінцеві та перехідні положення Закону "Про акціонерні товариства" положеннями, які визначають спеціальний порядок проведення щорічних загальних зборів акціонерів у 2020-му році. 

Що пропонує новий закон? 

Згідно з доопрацьованим текстом законопроєкту від 29 березня (остаточний текст закону буде доступний після його повернення із підписом від Президента) річні загальні збори акціонерів за результатами 2019 фінансового року:

  • дозволено провести протягом трьох місяців після дати завершення карантину; або 
  • дистанційно в порядку та строки визначені тимчасовим порядком дистанційного проведення загальних зборів.

Також передбачено, що тимчасовий порядок має затвердити Комісія. Порядок набуде чинності за спрощеною процедурою – без реєстрації в Міністерстві юстиції. Комісія вже має напрацювання щодо нового Порядку. За інформацією авторів, тимчасовий порядок має з'явиться у квітні. Вже відомо, що у забезпеченні дистанційних зборів велику роль відіграватиме Центральний депозитарій.

Закон також дозволяє акціонерним товариствам розкрити річну інформацію протягом п’яти робочих днів після проведення загальних зборів.

Досвід інших країн

У цілому дії Комісії відповідають діям регуляторів інших країн. Низка іноземних юрисдикцій вже змінили акціонерне законодавство, дозволивши акціонерам збиратися дистанційно (навіть, якщо це не передбачено в статуті) та відтермінувати проведення річних загальних зборів. Серед перших європейських країн це Австрія, Франція, Німеччина, Латвія, Італія.

Акціонерні товариства Швейцарії, Грузії та Ізраїлю не зможуть перенести заплановані загальні збори. Проте, акціонерне законодавство цих країн дозволяє провести річні збори дистанційно.

Регулятори фондового ринку Австралії та Тайланду повідомили, що "закриватимуть очі" на порушення строку проведення загальних зборів акціонерів у 2020 році. Санкції не застосовуватимуться і до тих компаній, котрі вирішили зібратись дистанційно, не зважаючи на те, що така форма зборів не передбачена положеннями внутрішнього законодавства та статутами компаній.

Що має зробити товариство? 

В акціонерному товаристві наглядова рада вирішує питання, пов'язані із призначенням та процедурою проведення загальних зборів. Хоча закон прямо не передбачає, що наглядова рада може скасовувати або переносити строки проведення загальних зборів акціонерів, Комісія вважає, що така функція "охоплена" загальною компетенцією наглядової ради. 

Таким  чином, після того як закон підпише Президент, наглядові ради товариств зможуть:

  • прийняти рішення про скасування / перенесення загальних зборів на іншу дату, у зв'язку із обмежувальними заходами, які діють в країні; та
  • повідомити про прийняте рішення всіх акціонерів через депозитарну систему.

Щоб скористатися можливістю провести збори дистанційно, необхідно буде так само прийняти відповідне рішення та повідомити про нього акціонерів. 

Підсумовуючи, наведемо кілька основних рекомендацій для акціонерних товариств: 

  • якщо у вашому акціонерному товаристві до п’яти акціонерів та існує нагальна потреба у проведенні зборів – можна збиратися у загальному порядку без порушення карантинних обмежень;
  • якщо у товаристві більше п’яти акціонерів і немає часу зволікати – дочекайтеся затвердження тимчасового порядку дистанційного проведення зборів та проведіть їх дистанційно; або ж
  • якщо зі зборами можна почекати – дочекайтеся завершення карантину та проведіть їх протягом трьох місяців після його завершення.
     

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

15/02/2024

Наближається термін звітування про іноземні компанії, учасниками чи бенефіціарами яких є податкові резиденти України, - т.зв. «КІК». У цій статті ми описали основні правила звітування за 2022-2023.

Артем Шматов, Володимир Ігонін

22/11/2023

Є договори, які директор не може підписати без попередньої згоди загальних зборів чи наглядової ради. Вони називаються «значні правочини» — особливо важливі для товариства угоди.

Ольга Линник, Володимир Ігонін