Дії родичів у разі зникнення безвісти бійця ЗСУ

  1. Якщо боєць понад 3 дні не виходить на зв’язок – спробуйте по телефону отримати інформацію у командира в/ч чи побратимів. Якщо вони не відповідають або ж підтверджують зникнення, дійте далі.
  2. Якщо ви близький родич чи член сім’ї[1], зверніться до ТЦК та СП за місцем вашого проживання чи місцем призову бійця із запитом про його місцезнаходження. Якщо у ТЦК та СП немає інформації,  вони мають направити запит до командира в/ч і надати вам відповідь.
  3. Якщо є підтверджена інформація про зникнення родича, керівник ТЦК та СП протягом 7 днів надасть вам офіційне Сповіщення про зникнення особи безвісти.
  4. Не очікуючи відповіді ТЦК та СП, зателефонуйте на гарячу лінію Національного Інформаційного Бюро за номером 1648 та заявіть про зникнення бійця. Також можна додатково зателефонувати до Уповноваженого Мінреінтеграції з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (0-800-339-247), СБУ (067-650-83-32; 098-087-36-01), МВС (0-894-201-866), Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні (0-800-300-155).
  5. Зверніться до відділку Нацполіції за місцем вашого перебування із заявою про зникнення людини. За можливості краще подавати заяву особисто, а не через гарячу лінію. Разом із заявою надайте поліції будь-яку інформацію, що може допомогти у пошуках (останнє місцеперебування і час контакту, особливі прикмети тощо). Якщо поліція пропонує вам здати біоматеріал ДНК, зробіть це.
  6. Нацполіція протягом 24 годин вносить інформацію до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочинає кримінальне провадження за фактом зникнення. Будьте на зв’язку з поліцією та отримайте від них витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
  7. Нацполіція протягом 3 днів інформує про заяву Уповноваженого Мінреінтеграції з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
  8. Уповноважений протягом 24 годин після отримання інформації від поліції вносить дані про особу до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. З цього моменту особа набуває статус зниклої безвісти за особливих обставин.
  • Після внесення особи до Реєстру ви можете звернутись до нотаріуса з проханням встановити опіку над майном цієї особи навіть до ухвалення рішення суду про визнання безвісно відсутнім.
  • ​​Внесення особи до Реєстру не позбавляє родичів права звертатись до суду із заявою про визнання особи безвісно відсутньою.
  1. Нацполіція і Уповноважений ведуть розшук зниклої безвісти особи. Якщо ви близький родич чи член сім’ї, ви маєте право отримувати інформацію про хід і результати розшуку.
  2. Поки триває розшук, зверніться до командира в/ч із заявою про виплату вам грошового забезпечення безвісно відсутнього бійця[2]. Це зокрема включає в себе щомісячні "бойові" 100 000 грн. До заяви потрібно додати копії 1-2 сторінок паспорта та сторінку про прописку (або окрему довідку про прописку) повнолітніх членів сім’ї, свідоцтва про шлюб, свідоцтв про народження дітей, ідентифікаційного коду. Командир в/ч має розглянути документи і протягом 15 днів прийняти рішення про виплату та повідомити вас. Якщо ви отримали відмову, можна переподати документи або оскаржити її в суді. Виплати здійснюються щомісяця за наказами командиру в/ч до дня набрання сили рішенням суду про визнання особи безвісно відсутньою чи померлою або повного з’ясування обставин захоплення бійця в полон.
  3. Якщо пройшов рік з моменту одержання останніх даних про місце перебування особи, ви маєте право звертатись до місцевого загального суду за своїм місцем проживання чи за останнім відомим місцем проживання чи перебування родича із заявою про визнання його безвісно відсутнім.
  4. Рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою не є підставою для припинення її розшуку Нацполіцією. Розшук припиняється протягом 3 днів після встановлення місця перебування особи, її місця поховання чи місцезнаходження останків. Також якщо Уповноважений отримає достовірну інформацію про смерть безвісно зниклої особи (наприклад за результатами співставлення ДНК) – він оформить Висновок по наявність обставин, що свідчать про смерть, і направить його вам.
  5. Родичі безвісно відсутнього бійця мають право на низку пільг, встановлених Законом "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Окрім цього, члени сім’ї безвісно відсутнього мають право на оформлення статусу члена сім’ї померлого Захисника/Захисниці. Непрацездатні члени сім’ї, що перебували на утриманні бійця, також мають право оформити пенсію у зв’язку з втратою годувальника за Законом "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

    Нормативні акти:

    Закон "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин".

    Закон "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

    Цивільний кодекс.

    Постанова КМУ від 30.11.2016 №884.

    Постанова КМУ від 28.02.2022 №168.

    Наказ МОУ від 07.06.2018 №260.

    Наказ МОУ від 26.05.2014 №333.  

    [1] чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.

    [2] На отримання виплат мають право дружина (чоловік), у разі відсутності – повнолітні діти або законні представники неповнолітніх дітей. Якщо особа не перебуває у шлюбі і не має дітей – утриманцям або батькам рівними частками.