Дії військовослужбовця у разі отримання незаконного наказу командира


Який наказ є незаконним?

Незаконним слід вважати наказ, який:

  • відданий особою в неналежному порядку та не в межах її повноважень;
  • за змістом суперечить чинному законодавству;
  • пов’язаний з порушенням конституційних прав та свобод людини і громадянина.

Оцінити незаконність наказу в кожному конкретному випадку може бути доволі складно в силу різних обставин, особливо в бойових умовах. Тому важливо розуміти, що сама по собі ваша незгода з наказом, його доцільністю та ефективністю ще не означає, що такий наказ є дійсно незаконним.

Різновидом незаконного наказу є злочинний наказ, тобто такий, що передбачає вчинення діяння (дії або бездіяльності), за яке Кримінальним кодексом України встановлена відповідальність. Злочинність наказу повинна бути явною, тобто такою, що є очевидною як для того, хто віддає цей наказ, так і для того, кому він адресований, а також для інших осіб (наприклад, здійснювати насильство над мирним населенням у зоні бойових дій, здійснювати грабіж, мародерство, страчувати чи катувати військовополонених тощо).

Що робити у разі отримання незаконного наказу?

Ви як підлеглий зобов’язаний беззастережно виконувати накази командира. Виняток становлять явно злочинні накази, оскільки ніхто не зобов’язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази (ст. 60 Конституції України).

Якщо наказ командира, на вашу думку, є незаконним, можливий такий алгоритм дій:

  • Зверніться до командира (начальника) з проханням уточнити наказ; для цього необхідно підготувати рапорт про уточнення наказу за зразком, що додається.

    Рапорт про уточнення наказу не повинен містити категоричного твердження про відмову виконати наказ. У ньому слід викласти обставини, які, на вашу думку, свідчать про незаконність наказу.
     
  • Подайте рапорт безпосередньо до командира (начальника), який віддав наказ. На другому екземплярі рапорту попросіть командира поставити відмітку про його отримання, дату, ПІБ і підпис для підтвердження прийняття рапорту.
  • Якщо навіть після уточнення командир (начальник) вимагає від вас виконання такого наказу – підготуйте письмову скаргу з обґрунтуванням незаконності наказу за зразком та подайте таку скаргу до посадових осіб, органів військового управління, органів управління Служби правопорядку (залежно від виду порушення). Заборонено подавати скаргу під час бойового чергування, перебування у строю, на варті (вахті), а також у добовому наряді, під час занять.

    ! Подання скарги не звільняє вас від обов’язку виконати наказ командира (начальника), тож аби ваші дії чи бездіяльність не могли бути розцінені як непокора (ст. 402 Кримінального кодексу України) або невиконання наказу (ст. 403 Кримінального кодексу України), не відмовляйтеся від виконання наказу.
     
  • За результатами розгляду скарги ви отримаєте письмову відповідь. У разі незгоди з цим рішенням ви маєте право оскаржити його в судовому порядку.

Що робити у разі отримання явно злочинного наказу?

Якщо наказ командира, на вашу думку, є явно злочинним, ваші подальші дії такі:

  • Зверніться до командира (начальника) з проханням уточнити наказ. Для цього вам необхідно підготувати рапорт про уточнення наказу за зразком, що додається.

    Рапорт про уточнення наказу не повинен містити категоричного твердження про відмову виконати наказ, натомість повинен містити виклад обставин, які, на вашу думку, свідчать про явно злочинний характер відданого наказу.
     
  • Подайте рапорт безпосередньо до командира (начальника), який віддав наказ. На другому екземплярі рапорту попросіть командира поставити відмітку про його отримання, дату, ПІБ і підпис для підтвердження прийняття рапорту;
  • Якщо навіть після уточнення командир (начальник) вимагає від вас виконання явно злочинного наказу, ви маєте право не виконувати його, доповівши про це командиру, який віддав такий наказ, а також вашому безпосередньому командиру у формі рапорту з вказівкою про причини невиконання наказу (за зразком, що додається).

Зверніться до Військової служби правопорядку Збройних Сил України на «телефоном довіри» (044) 454-73-08 та/або за телефоном «гарячої лінії» (044) 456-73-03 для повідомлення факту отримання явно злочинного наказу.

Наслідки (не)виконання явно злочинного наказу

За відданий наказ, його наслідки та відповідність законодавству відповідальність несе командир (начальник). Невиконання явно злочинного наказу не є непокорою (ст. 402 Кримінального кодексу України) чи невиконанням наказу (ст. 403 Кримінального кодексу України), відтак ви не підлягаєте кримінальній відповідальності за відмову виконати явно злочинний наказ.

У разі ж виконання явно злочинного наказу ви підлягаєте кримінальній відповідальності на загальних підставах. Однак ви можете бути звільнений від відповідальності, якщо з якихось причин не усвідомлювали і не могли усвідомлювати явну злочинність наказу. У такому випадку відповідальності підлягає тільки командир, який віддав злочинний наказ.

Нормативні акти:

Конституція України (ст. 60);

Статут внутрішньої служби Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24 березня 1999 року № 548-XIV (ч. 2 ст. 30, ст. 36, ст. 37);

Дисциплінарний Статут Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24 березня 1999 року № 551-XIV (ст. 6, ст. 110-120);

Кримінальний кодекс України.