Покрокова інструкція при бойовому пораненні (травмі, контузії, каліцтві) 

  1. Евакуація до госпіталя.
  2. Командир в/ч оформлює Направлення до госпіталя та пересилає його туди.
  3. Командир в/ч видає Наказ про проведення розслідування щодо обставин поранення та призначає для цього уповноваженого офіцера.

    NB! У разі якщо травма (поранення, контузія, каліцтво) військовослужбовця спричинена діями противника, відповідне розслідування обставин отримання військовослужбовцем травми (поранення, контузії, каліцтва) не проводиться. Довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) складається протягом п’яти днів та у такий самий строк направляється до військового закладу охорони здоров’я або територіального центру комплектування та соціальної підтримки у порядку, встановленому Міністерством оборони України.
     
  4. Уповноважений офіцер збирає пояснення пораненого і свідків та складає Акт розслідування.
  5. На підставі Акту розслідування начмед готує Довідку про обставини травми.
  6. Командир в/ч підписує Довідку про обставини травми та направляє її в госпіталь.
  • Якщо командир не видав довідку – напишіть рапорт на нього з проханням провести розслідування і видати довідку. До рапорту можна додати пояснення про обставини поранення, за можливості додати пояснення свідків, що були поруч під час поранення.
  • Якщо командир протягом 15-30 днів після рапорту не видав довідку чи відмовляється це робити – подайте рапорт про оскарження дій командира до штабу оперативного командування, якому підпорядковується в/ч.
  1. Лікування в госпіталі.
  2. У день виписки завідуючий відділення госпіталя видає Виписний епікриз.
  3. Після завершення лікування вам потрібно отримати Направлення на ВЛК:
  • Якщо стан здоров’я дозволяє – прибувайте до в/ч та просіть у командира Направлення на ВЛК (якщо не видає, написати рапорт на його ім’я).
  • Якщо стан здоров’я не дозволяє – просіть направлення у завідувача відділення госпіталю чи районного ТЦК та СП.


​​NB! У разі якщо обстановка не дозволяє надати довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) до направлення військовослужбовця, який одержав травму (поранення, контузію, каліцтво), на лікування поза розташуванням військової частини, така довідка направляється до військового закладу охорони здоров’я або територіального центру комплектування та соціальної підтримки у порядку, встановленому Міністерством оборони України.

  1. Проходження ВЛК, за результатами якого виноситься:
  • Постанова ВЛК про причинний зв’язок поранення – видається на основі Довідки про обставини травми. Без Довідки ви не отримаєте висновок ВЛК про те, що поранення пов’язане із захистом Батьківщини. Якщо ви пройшли ВЛК без Довідки, можна потім просити про повторне ВЛК для встановлення причинного зв’язку поранення після отримання Довідки.
  • Постанова ВЛК про потребу надання відпустки для лікування – ВЛК може визначити потребу у наданні відпустки за станом здоров’я на 30 днів. Надалі на підставі окремих постанов ВЛК відпустка може бути продовжена ще до 2 разів по 30 днів. Відпустку надає командир в/ч на підставі Постанови ВЛК.
  • Постанова ВЛК про ступінь придатності до служби – виноситься відразу або після закінчення відпустки.  
  1. Отримайте на руки Виписний епікриз, Свідоцтво про хворобу, документи з Постановами ВЛК. За можливості намагайтесь отримати будь-які інші медичні документи, які оформлюються щодо вас.
  2. Якщо ВЛК визнало вас придатним для подальшого проходження служби:
  • Повертайтесь до в/ч та пишіть рапорт про прибуття по закінченню лікування.
  • Ви маєте право на оформлення статусу УБД (див. окрему інструкцію).
  • Ви можете спробувати податись на МСЕК для визначення відсотку втрати працездатності та отримання компенсації (див. п. 13 нижче).
  1. Якщо ВЛК визнало вас непридатним для подальшого проходження служби (або визнало придатним, але є підстави вважати, що ви певною мірою втратили працездатність):​
  • Отримайте від командира в/ч направлення до МСЕК (якщо не надає – напишіть рапорт на його ім’я). За направленням також можна звернутись до сімейного лікаря.
  • Зверніться до районної лікарні чи місцевого воєнного госпіталя з проханням скликати МСЕК, уточніть там необхідний перелік документів.
  • МСЕК за наявності підстав видає Довідку про встановлення групи інвалідності із зазначенням причинного зв’язку або визначає відсоток втрати працездатності.
  • Довідка МСЕК є підставою для нарахування одноразової грошової допомоги залежно від групи інвалідності та відсотку втрати працездатності (згідно з Постановами КМУ №975 і №336).
  • Якщо у вас встановили групу інвалідності, після отримання на руки Довідки МСЕК зверніться до органу соцзахисту населення за місцем реєстрації з проханням видати посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни.