публікація

П’ята спроба врегулювати податкові питання під час воєнного стану

31/05/2022

Аліна Ратушна

Молодша юристка

Національний судовий процес,
Оподаткування,
Податкові спори

Від початку дії воєнного стану Верховна Рада активно змінює податкове законодавство.

Зокрема, станом на квітень 2022 року було прийнято 4 закони про внесення змін до Податкового кодексу, а саме — № 2118-ІХ від 03.03.2022 року, № 2139-ІХ від 15.03.2022 року, № 2142-ІХ від 24.03.2022 року та № 2173-ІХ від 01.04.2022 року.

12 травня Верховна Рада прийняла ще один закон — Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (Закон № 2260-ІХ).

Нижче розглянемо основні зміни, які вносить до Податкового кодексу Закон № 2260-ІХ, який набув чинності 27 травня 2022 року.

1. Зупинення перебігу строків

На період дії воєнного стану Верховна Рада зупинила перебіг всіх строків, визначених Податковим кодексом. Водночас, Закон № 2260-ІХ передбачає, що не підлягає зупиненню перебіг таких строків:

1)    реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування, подання звітності, сплати податків та зборів;

2)    проведення камеральних, документальних позапланових та фактичних перевірок, складення актів за результатами цих перевірок, подання та розгляду заперечень, додаткових документів та пояснень, прийняття, надсилання податкових повідомлень-рішень, адміністративного арешту за результатами фактичних перевірок.

2. Звітування, сплата податків та реєстрація податкових накладних

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати свої обов’язки щодо звітування, сплати податків, реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування та не виконували ці обов’язки, починаючи з 24 лютого 2022 року, повинні виконати їх в такі строки:

1)    подання податкової звітності – до 20 липня 2022 року;

2)    сплата податків – до 31 липня 2022 року;

3)    реєстрація податкових накладних – до 15 липня 2022 року.

Лише в разі дотримання вищезгаданих строків такі платники податків звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання своїх податкових обов’язків. Окрім цього, платники податків мають право самостійно виправити допущені помилки до 20 липня 2022 року і відповідно, такі платники будуть звільнені від будь-яких штрафних санкцій, пов’язаних із допущенням таких помилок.

Для платників податків, які не мають можливості подавати звітність, сплачувати податки та реєструвати податкові накладні, вищевказані строки значно більші та становлять 6 місяців після припинення / скасування воєнного стану в Україні.

3. Податкові перевірки

Встановлена раніше заборона на проведення податкових перевірок не поширюватиметься на:

1)    камеральні перевірки;

2)    документальні позапланові перевірки в разі:

  • звернення платника податків;
  • початку процедури реорганізації та припинення юридичної особи, припинення підприємницької діяльності ФОП, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу ЮО, порушення провадження у справі про визнання банкрутом;
  • подання заяви про зняття з обліку платника податків;
  • подання декларації, в якій заявлено до відшкодування ПДВ;
  • подання декларації з від’ємним значенням з ПДВ на суму більше 100 000 грн;
  • отримання податкової інформації, яка свідчить про порушення платником валютного законодавства (щодо дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та валютної виручки за експортними операціями).

3)    фактичні перевірки.

При цьому, камеральні перевірки камеральні перевірки податкових декларацій з ПДВ (в т. ч. уточнюючих розрахунків до цих декларацій) будуть проводитися:

1)    з 21 липня 2022 року до 20 вересня 2022 року – перевірятимуть декларації за лютий – травень 2022 року;

2)    з 21 серпня 2022 року до 20 жовтня 2022 року – перевірятимуть декларації за червень – липень 2022 року.

4. Формування податкового кредиту в умовах війни

Суми ПДВ за податкові періоди лютий — травень 2022 року, за якими податкові накладні не були зареєстровані, платники податків включають до складу податкового кредиту на підставі первинних документів.

Суми ПДВ від операцій з придбання товарів, які були знищені у період дії воєнного стану внаслідок дії обставин непереборної сили:

1)    не включаються до обрахунку суми бюджетного відшкодування;

2)    зараховуються до складу податкового кредиту наступного звітного періоду.

Також варто звернути увагу, що платники податків на період дії воєнного стану платники податків не зможуть подавати уточнюючі розрахунки до податкових декларацій за звітні періоди до лютого 2022 року, якщо такі декларації з показниками на:

1)    зменшення податкових зобов’язань;

2)    декларування суми бюджетного відшкодування ПДВ.

Авторка: Аліна Ратушна, юристка ЮФ Василь Кісіль і Партнери

Підписка на розсилку

Отримайте найважливіші новини з вашої поштової скриньки