Звільнення з військової служби у зв’язку з інвалідністю дружини, чоловіка, одного з батьків, тещі чи тестя

Хто має право на звільнення?

Мобілізований під час воєнного стану військовослужбовець має право звільнитись (демобілізуватись), якщо його дружина/чоловік має інвалідність І, ІІ чи ІІІ групи або у одного з рідних батьків чи батьків дружини є інвалідність І чи ІІ групи (пп. "г" п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону "Про військовий обов’язок і військову службу").

Оформлення опіки над інвалідом, відсутність інших родичів для догляду за інвалідом чи будь-які інші додаткові обставини не потрібні. Для демобілізації буде достатньо лише самого факту наявності групи інвалідності.

Які документи потрібно зібрати?

До початку процедури звільнення треба підготувати нотаріальні копії таких документів:

  1. Ваш паспорт та ідентифікаційній код.
  2. Паспорт та ідентифікаційний код члена сім’ї-інваліда.
  3. Ваше свідоцтво про народження або свідоцтво про шлюб (для підтвердження родинного зв’язку з членом сім’ї-інвалідом).
  4. Хоча б один із таких документів щодо члена сім’ї-інваліда: довідка до акта огляду МСЕК про встановлення інвалідності / посвідчення особи з інвалідністю / пенсійне посвідчення з відміткою про групу інвалідності. Якщо є декілька таких документів, можна долучити їх усі.

Яка процедура звільнення?

  1. Підготуйте рапорт про звільнення згідно із зразком та докладіть до нього нотаріальні копії зібраних документів.
  2. Подайте рапорт "по команді", тобто вашому прямому командиру.
  3. Командир погоджує рапорт, проводить з вами бесіду з питань звільнення і складає аркуш бесіди, за наявності підстав готує розрахунок вислуги років.
  4. Після погодження рапорту прямим командиром він передає його наверх старшому командиру. Рапорт почергово передається наверх по ланцюгу командування до особи, яка уповноважена на прийняття остаточного наказу про звільнення.
  5. Якщо ви не відмовились від проходження ВЛК під час подання рапорту, керівництво в/ч організовує ваше обстеження у ВЛК.  
  6. Видається наказ про звільнення із ЗСУ. Хто саме приймає остаточний наказ про звільнення – залежить від вашого військового звання. Наприклад, по бійцям зі званням нижче майстер-сержанта остаточне рішення приймає командир бригади.
  7. Вас розраховують і виключають зі списків особового складу в/ч.
  8. У 5-денний строк після звільнення вам потрібно прибути до ТЦК та СП за місцем проживання для постановки на військовий облік. 

Додаткові рекомендації

  1. При поданні рапорту попросіть командира, який його приймає, поставити на 2-ій копії рапорту відмітку про його отримання, дату, своє ПІБ і підпис. Тоді ви матимете підтвердження прийняття рапорту і зможете оскаржувати тривалу бездіяльність.
  2. До рапорту рекомендується докладати документи саме в нотаріальних копіях. Командування може відмовитись розглядати звичайні ксерокопії, оскільки не буде мати можливість переконатись у їх достовірності. Також потрібно бути готовим за потреби пред’явити оригінали документів.
  3. У законі не визначено періоду, протягом якого має бути розглянутий рапорт. Іноді недобросовісні командири можуть цим зловживати. Якщо ваш рапорт не розглядається більше 1 місяця та командир не реагує на ваші усні нагадування, можна подати скаргу на нього до його старшого командира або ж одразу подати той самий рапорт про звільнення до старшого командира. Якщо жоден із цих варіантів не дає результату, слід подати позов до адміністративного суду про оскарження бездіяльності командування.

Нормативні акти:

Закон "Про військовий обов’язок і військову службу" (пп. "г" п. 2 ч. 4 ст. 26);

Положення про проходження громадянами України служби у Збройних Силах України, розділ ХІІ (затв. Указом Президента України №1153/2008 від 10.12.2008);

Інструкція про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (затв. Наказом Міністра оборони України №170 від 10.04.2009).