Списання втраченого під час бойових дій військового майна 

Ця інструкція стосується списання військового майна ЗСУ, що було втрачено/знищено під час бойових дій, коли заподіяна шкода відноситься на рахунок держави через неможливість відшкодування вартості майна за рахунок винних осіб.

  1. Наказ командира в/ч про призначення розслідування для встановлення обставин втрати або знищення військового майна.
  2. Проведення розслідування і видача наказу командира в/ч про його результати.
  3. Комісія із списання військового майна встановлює причини списання майна, визначає його залишкову вартість, встановлює винних осіб (за наявності) та складає акт, що затверджується командиром в/ч.
  4. Підготовка пакету документів для списання майна:
  • засвідчена копія матеріалів розслідування;
  • витяги з наказів про призначення та результати проведення розслідування;
  • перелік військового майна, що підлягає списанню за інспекторськими посвідченнями (форма у Додатку 17 до Наказу Міноборони №81 від 29.03.2021);
  • виписки з книг обліку втрат військового майна по службах забезпечення, а також із книги обліку нестач військової частини;
  • акти технічного стану (якщо майно обліковувалось за номерами) чи акти списання (для решти матеріальних засобів), складені на підставі наявних облікових даних на момент настання події, із зазначенням обставин втрати/знищення майна, затверджені командиром в/ч (форми у Додатках 3, 11 до Наказу Міноборони №81 від 29.03.2021);
  • відомість визначення залишкової вартості військового майна на момент втрати/знищення;
  • засвідчені в установленому законодавством порядку копії рішень суду або органу досудового розслідування (за наявності);
  • якщо іде списання стрілецької зброї та боєприпасів – додатково додається довідка від підрозділу МВС (форма у Додатку №3 до Інструкції, затвердженої Наказом Міноборони №359 від 29.06.2005).
  1. Виходячи з вартості майна (додаток 9 до Наказу Міноборони №81 від 29.03.2021) та його номенклатури (додаток 10 до Наказу Міноборони №81 від 29.03.2021), командир в/ч або сам видає інспекторське посвідчення, або направляє клопотання про його отримання разом із пакетом документів за підпорядкованістю вище через відповідну службу забезпечення. Клопотання з пакетом документів має бути направлено посадовій особі вищого рівня не пізніше 15 днів після видання наказу про результати розслідування або надходження до в/ч рішення суду.
  • Якщо рішення про видачу інспекторського посвідчення має приймати Міністр оборони, клопотання має бути попередньо погоджено Департаментом фінансів Міноборони та завізовано юридичною службою Міноборони.
  • Якщо рішення має прийматись начальниками служб забезпечення органів військового управління, клопотання має бути погоджене з відповідними командувачами виду (роду військ, сил) ЗСУ, керівниками відповідного органу управління Військової служби правопорядку ЗСУ за територіальним принципом, фінансово-економічних органів та юридичних служб виду (роду військ, сил) ЗСУ. Після погодження клопотання воно разом з іншими документами надається на погодження до фінансово-економічного органу та візування до юридичної служби відповідного структурного підрозділу органу військового управління.
  • ​Якщо рішення має прийматись командувачем виду (роду військ, сил) ЗСУ, клопотання має бути погоджене з керівниками відповідного органу управління Військової служби правопорядку ЗСУ за територіальним принципом, фінансово-економічних органів та юридичних служб виду (роду військ, сил) ЗСУ та центральними службами забезпечення згідно з номенклатурою майна.
  1. Посадові особи вищого рівня мають розглянути клопотання і затвердити інспекторські посвідчення або призначити повторне розслідування протягом 30 днів з дня надходження клопотання.
  2. Після отримання затвердженого інспекторського посвідчення в/ч списує військове майно з обліку шляхом внесення запису до книги обліку втрат, книги обліку нестач.

Нормативні акти:

Закон України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України".

Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах (постанова КМУ №1225 від 04.08.2000).

Методика визначення залишкової вартості майна ЗСУ та інших військових формувань (постанова КМУ №759 від 29.05.1998)

Порядок списання військового майна у ЗСУ та Державній спеціальній службі транспорту (наказ Міноборони №81 від 29.03.2021).