публікації

Дії роботодавця, якщо в колективі виявлять хворих на Covid-19

14/04/2020

Уже місяць як Україна живе у стані карантину. Маски, антисептики, закриті ресторани та ТРЦ, вимірювання температури на вході міцно увійшли в нашу буденність. А для юристів це ще і щотижневі новації «карантинних» правил. Калейдоскоп із профільних законів, постанов КМУ, рішень постійно діючої комісії при КМДА та розпоряджень керівника робіт з ліквідації наслідків НС постійно тримає в тонусі та встановлює все нові правила життя під час карантину.

Цього разу неабияку увагу громадськості привернув пост на ФБ сторінці КМДА щодо можливості закриття на карантин компаній, якщо серед працівників виявлено хворих на COVID-19. Розглянемо більш детально, що ж відбулося.

Цікавинка у тому, що окрім законів та постанов КМУ, які діють на території всієї України, компаніям, офіси яких знаходяться в Києві, слід також стежити і за регіональними НПА, зокрема, рішеннями постійно діючої комісії при КМДА та розпорядженнями керівника робіт з ліквідації наслідків НС. Ці документи часто розширюють та уточнюють превентивні та обмежувальні заходи для Києва. Їх налічується уже близько двох десятків за минулий місяць.

Так, 9 квітня 2020 року постійно діюча комісія КМДА з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій на своєму засіданні розглянула питання щодо можливості запровадження карантину щодо компаній, серед працівників якої виявлено хворих на COVID-19. Передбачається, що карантинні заходи мають тривати 14 днів. У відповідному протоколі № 22 комісія доручила Київському міському лабораторному центру, Держпродспоживслужбі та Держпраці складати по кожному такому підприємству план ліквідації вогнища захворювання та контролювати його виконання.

Ось насправді і все. Жодного порядку карантину компаній поки що затверджено не було. Наразі складно уявити, як така процедура діятиме на практиці. Більше того, з тексту протоколу не зрозуміло, які саме заходи включатиме план ліквідації вогнища захворювання і чи передбачає це призупинення роботи самого підприємства.

Звернувшись до Кодексу цивільного захисту бачимо, що рішення про призупинення діяльності підприємств може прийматися виключно адміністративним судом у разі вчинення певних порушень самим підприємством. Одним із таких порушень є і нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій. Однак, той же Кодекс цивільного захисту надає право керівнику робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації самостійно приймати рішення щодо призупинення діяльності підприємств, розташованих у зоні надзвичайної ситуації. Нагадаю, що за розпорядженням КМДА № 488 з 20 березня 2020 року на території міста Києва встановлено режим надзвичайної ситуації регіонального рівня.

Призупинення роботи підприємства є класичним випадком простою. Однак знову постає питання оплати. Якщо закон № 540-ІХ нібито розставив всі крапки над «і» та чітко встановив, що період простою на час карантину оплачується з розрахунку 2/3 від окладу працівника, то потенційне призупинення діяльності підприємства знову спонукає замислитися над цим питанням. Ймовірно, ситуація з призупиненням діяльності може розцінюватися як потенційно небезпечна для життя та здоров’я працівників, а тому час простою у цьому випадку буде оплачуватися уже у розмірі середнього заробітку працівника. До таких роздумів спонукають і численні роз’яснення Держпраці, які методично посилаються на необхідність повної оплати.

Однак зупинення діяльності підприємства може бути лише крайнім заходом реагування. Поспілкувавшись з представниками Держпродспоживслужби та Держпраці, стає зрозуміло, що варіант із призупиненням діяльності підприємств вони поки що не розглядають.

Вірогідніше, для підприємств, де серед працівників було виявлено випадки захворювання на COVID-19, буде складено план заходів ліквідації вогнища захворювання. Цей план включатиме встановлення кола працівників, що контактували з хворим, їх ізоляцію, дезінфекційну обробку приміщень тощо. Нагадаю, що працівники на самоізоляції можуть звернутися за оформленням листків непрацездатності, які оплачуватимуться Фондом з шостого дня.

Опубліковано: Юридична Газета, 14 квітня 2020 р. 

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

03/02/2023

Аналіз змін до порядку ведення військового обліку та бронювання працівників

Валерія Безпала

19/07/2022

01 липня 2022 року було прийнято закон № 2352-ХІ щодо оптимізації трудових відносин (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2352-20#Text), який суттєво реформує законодавство про працю. 15 липня цей закон було підписано Президентом України, а 19 липня – закон набув чинності. Нижче ми проаналізували найважливіші зміни...

Валерія Безпала