публікації

Навігатор законодавчих змін. Як декларувати готівку в рамках податкової амністії

13/08/2021

Остап Семерак

Партнер

Публічна адвокація

У попередніх випусках нашої серії матеріалів ми розповідали про податкову амністію, як виглядатиме «нульова» декларація, які активи (квартири, машини, кошти) можна задекларувати.

Окрема історія — готівка. Для того, щоб відобразити в декларації готівкові кошти, з яких у минулому особа не сплатила податок, потрібно спочатку розмістити їх на спеціальному банківському рахунку.

Чому це важливо?

Нещодавно голова парламентського комітету з питань податків анонсував законопроєкт про непрямі методи податкового контролю. Очікується, що при придбанні цінного активу особа повинна буде пояснити податковій, звідки у неї кошти на таку покупку. Якщо особа не зможе відповісти, показати декларацію про амністію, задекларовану кількість готівки, вона повинна буде заплатити податок з витрат, які не зможе пояснити. Тексту цієї ініціативи ще немає в доступі, проте наряду з іншими податковими інструментами щодо ухилення від сплати податків, про які ми вже писали, ймовірно, такий закон буде діяти наступного року.

5 серпня цього року НБУ опублікував на своєму сайті Постанову, що передбачає, як особа має розмістити готівкові кошти на спеціальному банківському рахунку, щоб у майбутньому вільно ними розпоряджатися і не мати труднощів при придбанні цінних активів.

Як відкрити спеціальний рахунок?

Спеціальний банківський рахунок можна відкрити у будь-якому банку. При відкритті такого рахунку особа має заповнити анкету (вона є додатком до Постанови за посиланням вище), у якій вказати про походження готівки. Наприклад, це можуть бути такі джерела:

  • активи, отримані від ведення підприємницької діяльності, незалежної професійної діяльності;
  • активи, отримані у вигляді неоподатковуваних доходів;
  • активи, отримані у вигляді подарунку;
  • інші джерела походження (одержання, набуття) активів, що декларуються (зазначити які саме).

Перелік не є вичерпний, це можуть бути готівкові кошти у національній та іноземних валютах, банківські метали. Також декларант повинен вказати країну походження таких активів.

Банк має відмовити декларанту у відкритті спеціального рахунку або зарахуванні активів на такий рахунок, наприклад, коли ці активи мають джерело походження з країни-агресора.

Сам процес відкриття спеціального рахунку відрізняється від інших банківських рахунків тим, що декларант зобов’язаний додатково до документів, необхідних для відкриття банківського рахунку, подати анкету та заяву, затверджені Постановою. Банк може доповнювати запитання анкети на свій розсуд.

Що далі з цими рахунками?

Основне завдання цієї процедури — дати особі можливість показати державі всі готівкові кошти, з яких особа в минулому не сплатила податок, і якими вона хоче без проблем розпоряджатися в майбутньому.

Після завершення процедури фінансового моніторингу та підтвердження джерел походження вищезгаданих активів декларант може:

  • перерахувати такі активи на власний поточний банківський рахунок;
  • зняти такі активи та закрити спеціальний рахунок;
  • надалі використовувати цей рахунок як поточний (після відповідної заяви).


Нагадаємо, що одноразову добровільну декларацію можна подати вже з 1 вересня 2021 року.

Законодавці наголошують, що ці ініціативи — це послуга від держави для платників податків, які хочуть «обілити» свої статки, сплатити податки з активів, які в минулому не були оподатковані, щоб у майбутньому вільно ними розпоряджатися.

Автори: Остап Семерак, партнер, та Тетяна Бережна, радниця

Опубліковано: НВ.Бізнес, 13 серпня 2021 р.

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

05/08/2022

Кодекс законів про працю України був затверджений ще у 1971 року та сформувався в умовах радянської економіки. За 50 років кодекс зазнавав змін, проте основні засади, принципи та методи регулювання залишались такими ж.

Остап Семерак, Аліна Ратушна

30/06/2022

Чи має право податкова проводити зараз перевірки бізнесу? До початку 2020 року податкові органи перевіряли бізнес звичним чином: планові перевірки відповідно до заздалегідь опублікованого річного плану, позапланові — несподівано, але якщо є підстави, передбачені податковим законодавством....

Остап Семерак, Аліна Ратушна