публікації

​Прекрасна нова кримінальна юстиція

23/04/2020

23 квітня 2020 року набрав чинності закон № 558-ІХ, яким тимчасово вносяться зміни до порядку здійснення судочинства у кримінальних провадженнях.

Попередні зміни до Кримінального процесуального кодексу, зумовлені карантинними заходами, передбачали фактично лише дві новели: можливість суду заборонити присутність сторонніх спостерігачів під час засідань і можливість передати розгляд справи до іншого суду.

Новим законом до існуючих процедур внесено декілька додаткових змін, покликаних спростити здійснення кримінального провадження в умовах карантину:

  • розгляд питання про передачу клопотання на розгляд до іншого суду скорочено з п’яти днів до 24 годин, а відповідне рішення приймається не колегією суддів апеляційного або касаційного суду, а одноособово головою відповідного суду;
  • слідчий суддя на досудовому розслідуванні за власною ініціативою або за клопотанням сторони провадження може прийняти рішення про проведення засідання в режимі відеоконференції (окрім клопотань про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою; а продовження такого запобіжного заходу в цьому форматі можливе лише за згодою підозрюваного/обвинуваченого);
  • законом визначений вдвічі довший (не пізніше десяти днів) граничний строк для звернення до суду з клопотанням про продовження запобіжного заходу у виді тримання під вартою.

Окрім того, для випадків, коли клопотанням про обрання чи продовження запобіжного заходу у виді тримання під вартою не може бути розглянуте в межах визначених законом строків, окрім вказаного спрощеного порядку передачі до іншого суду закон також передбачає дві додаткові опції:

  • клопотання може бути передане іншому судді цього ж суду шляхом авторозподілу, або
  • за умови колегіального розгляду, може бути розглянуте одноосібно одним з членів колегії.

Звісно, усе залежатиме від практики застосування цих норм, проте, для судів і слідчих суддів це уже значно ширший перелік можливостей, щоб кримінальні провадження не стояли на паузі, а можливі ризики, пов’язані з епідемією і карантином, були вчасно усунуті.

Кому вірус не страшний?

Закон визначає, що запропоновані зміни щодо передачі справ до іншого суду або щодо розгляду клопотань про тримання під вартою іншим складом суду не стосуються тих, які перебувають на розгляді у Вищому антикорупційному суді.

Схоже, парламентарі в даному випадку сподіваються, що через особливу важливість роботи суддів ВАКС вірус SARS-CoV-2 облітатиме цю поважну інституцію стороною.

Звичайно, хотілося б розділяти цю віру, але якщо логіка такого виключення полягає у особливій важливості справ, підсудних антикорупційному суду, то у випадку неспроможності вчасно розглянути клопотання про продовження строків розслідування чи строків дії запобіжного заходу, процесуальні наслідки для таких важливих справ будуть такими ж, як і для решти «менш важливих».

Але є кілька але

У законі визначено, що пункт перехідних положень кодексу, який містить усі вказані зміни (у тому числі і щодо засідань в форматі відеоконференції), застосовується при розгляді слідчими суддями усіх питань, окрім розгляду скарг на рішення, дії, бездіяльність слідчого або прокурора та клопотань про проведення негласних слідчих (розшукових) дій.

І якщо для розгляду в режимі відеоконференції клопотань про проведення негласних дій можуть бути певні перестороги з огляду на вимоги до режиму збереження державної таємниці, то чим відеоконференції не підходять для розгляду скарг на рішення і бездіяльність слідчих зрозуміти складно.

В даному випадку, закон, звісно, забезпечив простішу можливість органам розслідування проводити обшуки. Проте, схоже, парламентарі вважають, що для того, щоб примусити слідчого повернути незаконно вилучену в ході такого обшуку комп’ютерну техніку, можна зачекати і до літа.

Не зовсім однозначною є і сама процедура проведення відеоконференцій у тих випадках, в яких вони все ж передбачені змінами до законодавства.

Судова адміністрація уже всім пояснила, що в цивільному, адміністративному і господарському процесах це буде відбуватись не через Zoom або MS Teams, а виключно з використанням новітньої розробки ТОВ «Іволга-2» - програми EasyCon. Навряд чи для кримінального процесу зроблять виключення.

Проте, на досудовому розслідуванні судові засідання в режимі відеоконференції повинні відбуватись у тому ж порядку, який і раніше був визначений законом для розгляду справ по суті. А це означає, що «особі, яка братиме участь в судовому провадженні дистанційно, судовий розпорядник або секретар судового засідання зобов’язаний вручити пам’ятку про її процесуальні права, перевірити документи, що посвідчують особу, та перебувати поряд з нею до закінчення судового засідання».

Тому окрім клопоту, яку стіну вдома вибрати як фон для відеоконференції, схоже, варто ще потурбуватись про додаткові капці для судового розпорядника. Такий порядок явно не співвідноситься з режимом соціальної ізоляції, але у ньому є і плюси – принаймні, компетентна людина вам повідомить, коли потрібно вставати в такому судовому засіданні.

Автори: Андрій Слюсар, Марія Новікова

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

30/03/2021

До заснування Бюро держава йшла десятки років, і не без вимог МВФ структура таки з'явилася на світ. Але існують певні ризики...

09/07/2020

Минулого місяця представники китайської автомобільної корпорації "Джилі" несподівано дізнались, що Дніпровський районний суд Києва у кримінальній справі конфіскував понад 60 об'єктів нерухомості, які перебувають в іпотеці "Джилі". При цьому суд не розглядав будь-які докази та не викликав на засідання представників "Джилі", він навіть не повідомив їх про те, що у цього майна з'явився новий власник...