публікації

Життя без трудової книжки - реальність

05/12/2019

З радянських часів у свідомості українців засіла впевненість, що без маленької паперової книжечки під назвою «Трудова книжка» ніхто їм не повірить, що вони насправді не дармоїди.

Пам’ятаєте ці історії, які розповідали нам дідусі та бабусі, і навіть батьки, про облави в парках і кінотеатрах? Трудову книжку берегли як зіницю ока, нею пишалися, рахували за нею пенсію. Є запис у трудовій книжці – і вуаля – ти не просто громадянин, ти робітник на заводі, державний службовець, чи, чого доброго, голова колгоспу!

Та в останні роки цей раритет почав втрачати свою важливість. При переході з одного місця роботи на інше трудові книжки почали втрачатися, працівники мають вже не по одній, а по дві, а то й по три трудові. А чого варті історії роботодавців про те, як інспектор наклав штраф за запис у трудовій, внесеній ручкою неправильного кольору?

Роками тривають розмови про необхідність відмови від трудових книжок. Адже альтернатива є — Державний реєстр загальнообов’язкового державного соціального страхування, що містить повну інформацію про страховий стаж особи. Звичайно, потрібно створити відповідну діджитал-інфраструктуру, вирішити питання про те, хто матиме доступ до інформації в реєстрі тощо.

Але в умовах тотального переходу на онлайн-сервіси цей крок є виправданим і зекономить купу часу і ресурсів компаніям-роботодавцям на ведення трудових книжок. Більше того, після переходу від концепції трудового стажу (період роботи) до страхового стажу (період, протягом якого за працівника сплачувалось ЄСВ) для розрахунку пенсії, записи до трудової книжки взагалі втратили свою актуальність.

Нарешті і в Кабінеті Міністрів України почули запит суспільства на скасування паперових трудових книжок. Наприкінці листопада уряд схвалив законопроєкт про їхню заміну на електронний реєстр. Планується, що повноцінно забути про трудові книжки можна буде уже у 2021 році.

Такий підхід надійно збереже дані про страхові періоди працівників, виключить людський фактор та можливість взаємовиключних записів у трудових книжках і реєстрі та дозволить працівникам вільно переглядати дані реєстру, оперативно реагувати на будь-які неточні записи. З якого боку не глянь — лише позитив.

Опубліковано: The Page, 5 грудня 2019 р. 
Авторка: Валерія Савчук

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

27/10/2021

На одному із пленарних тижнів Верховна Рада прийняла за основу Проєкт Закону щодо врегулювання деяких нестандартних форм зайнятості. Простими словами, законопроєкт 5161 запровадить нефіксований робочий час, зокрема, і, так званий, «фріланс», коли працівник працює не регулярно, а за наявності доступної роботи...

14/01/2016

(Стаття доступна тільки в російській версії) Відомо, що у лютому 2016 року повинна розпочатися демобілізація осіб, мобілізованих протягом четвертої хвилі мобілізації у період 3 20 січня по 20 квітня 2015 року. Бійці четвертої хвилі прослужать рік на захист Батьківщини до моменту їх демобілізації. Після демобілізації бійці можуть продовжити військову службу за контрактом або повернутися до цивільного життя...