публікації

Життя без трудової книжки - реальність

05/12/2019

З радянських часів у свідомості українців засіла впевненість, що без маленької паперової книжечки під назвою «Трудова книжка» ніхто їм не повірить, що вони насправді не дармоїди.

Пам’ятаєте ці історії, які розповідали нам дідусі та бабусі, і навіть батьки, про облави в парках і кінотеатрах? Трудову книжку берегли як зіницю ока, нею пишалися, рахували за нею пенсію. Є запис у трудовій книжці – і вуаля – ти не просто громадянин, ти робітник на заводі, державний службовець, чи, чого доброго, голова колгоспу!

Та в останні роки цей раритет почав втрачати свою важливість. При переході з одного місця роботи на інше трудові книжки почали втрачатися, працівники мають вже не по одній, а по дві, а то й по три трудові. А чого варті історії роботодавців про те, як інспектор наклав штраф за запис у трудовій, внесеній ручкою неправильного кольору?

Роками тривають розмови про необхідність відмови від трудових книжок. Адже альтернатива є — Державний реєстр загальнообов’язкового державного соціального страхування, що містить повну інформацію про страховий стаж особи. Звичайно, потрібно створити відповідну діджитал-інфраструктуру, вирішити питання про те, хто матиме доступ до інформації в реєстрі тощо.

Але в умовах тотального переходу на онлайн-сервіси цей крок є виправданим і зекономить купу часу і ресурсів компаніям-роботодавцям на ведення трудових книжок. Більше того, після переходу від концепції трудового стажу (період роботи) до страхового стажу (період, протягом якого за працівника сплачувалось ЄСВ) для розрахунку пенсії, записи до трудової книжки взагалі втратили свою актуальність.

Нарешті і в Кабінеті Міністрів України почули запит суспільства на скасування паперових трудових книжок. Наприкінці листопада уряд схвалив законопроєкт про їхню заміну на електронний реєстр. Планується, що повноцінно забути про трудові книжки можна буде уже у 2021 році.

Такий підхід надійно збереже дані про страхові періоди працівників, виключить людський фактор та можливість взаємовиключних записів у трудових книжках і реєстрі та дозволить працівникам вільно переглядати дані реєстру, оперативно реагувати на будь-які неточні записи. З якого боку не глянь — лише позитив.

Опубліковано: The Page, 5 грудня 2019 р. 

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

14/08/2015

1 вересня 2015 року набирає чинності Закон, яким буде суттєво збільшено ставки та внесено інші зміни у порядок сплати судового збору. Передбачається, що запропоновані Законом нововведення дозволять збільшити дохід державного бюджету за рахунок судового збору та розвантажити судову систему.

Валерія Савчук, Андрій Стельмащук

21/06/2012

З наближенням 01 липня 2012 року питання захисту персональних даних компаніями набирає все більшої гостроти. Ця проблема потрапила у фокус уваги не випадково: саме з 01 липня 2012 року набирає чинності закон, яким вводиться адміністративна відповідальність та посилюється кримінальна відповідальність за порушення у сфері захисту персональних даних.

Валерія Савчук