публікації

Зворотний відлік: з 1 липня 2021 року стартує спільна інспекційна кампанія Держпраці та Державної податкової служби для виявлення незадекларованих працівників

25/06/2021

Валерія Безпала

Адвокатка

Праця та зайнятість

27 квітня 2021 року багатосторонньою національною робочою групою на чолі з Держпрацею було ухвалено Національний план спільних дій щодо зниження рівня незадекларованої праці на 2021 рік. Цей Національний план включає в себе два етапи щодо стимулювання роботодавців та працівників до переходу від неформальних до задекларованих трудових відносин: інформування роботодавців та інспекційне відвідування.

На сьогоднішній день інформаційна кампанія, організована Держпрацею та ДПС для роботодавців щодо переваг офіційного працевлаштування, майже завершена, тож з 1 липня 2021 року буде розпочато інспекційну перевірку тих роботодавців, які не відреагували на інформаційну кампанію та продовжують ухилятись від використання задекларованої праці.

Слід зазначити, що за результатами проведення інспекційного відвідування Держпраці має право накласти на роботодавця доволі значний штраф, а саме: за допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) – до 60 000 грн за кожного неоформленого працівника, за недопуск інспектора праці до перевірки або перешкоджання її проведенню – до 96 000 грн.

Крім того, під час безпосереднього проведення інспекційного відвідування посадові особи Держпраці наділені досить широкими повноваженнями, які вони зазвичай реалізовують у повній мірі. Зокрема, інспектори за наявності службового посвідчення безперешкодно мають право без попереднього повідомлення, у будь-який час проходити у виробничі, адміністративні приміщення, ознайомлюватися з будь-якими документами, робити з них копії, наодинці ставити питання керівнику або працівникам, отримувати від них письмові пояснення, проводити конфіденційні розмови з працівниками.

Тому завчасна підготовка до інспекційних відвідувань є вкрай важливою. Одним із кроків для перевірки є внутрішній аудит кадрових та бухгалтерських документів. Крім того, стане у нагоді також короткий інструктаж працівників, відповідальних за взаємодію з інспекторами.

Бажаємо усім приємного відпусткового сезону, не затьмареного інспекціями!

Авторки: Валерія Савчук та Ксенія Гришина

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

03/02/2023

Аналіз змін до порядку ведення військового обліку та бронювання працівників

Валерія Безпала

19/07/2022

01 липня 2022 року було прийнято закон № 2352-ХІ щодо оптимізації трудових відносин (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2352-20#Text), який суттєво реформує законодавство про працю. 15 липня цей закон було підписано Президентом України, а 19 липня – закон набув чинності. Нижче ми проаналізували найважливіші зміни...

Валерія Безпала