Василь Кісіль і Партнери спільно з Європейською Бізнес Асоціацією провели дослідження Індекс інвестиційної привабливості України

02/07/2020

Василь Кісіль і Партнери разом із Європейською Бізнес Асоціацією дослідили індекс інвестиційної привабливості України за першу половину 2020 року. За результатами дослідження, індекс склав 2,51 балів з 5-ти можливих та продовжує перебувати у негативній площині. У попередньому періоді показник індексу складав 2,95 балів.

Настрої генеральних директорів суттєво погіршилися. Тільки 4% опитаних вважають інвестиційний клімат сприятливим, тоді як у попередній хвилі таких було 17%. Більшість, а саме 62% вважають поточний інвестиційний клімат несприятливим, а ще 34% – нейтральним.

Оцінка динаміки бізнес-клімату теж вказує на негативну тенденцію. Так, 55% директорів помітили погіршення інвестиційного клімату порівняно з попередніми 6 місяцями, ще 35% переконані, що умови ведення бізнесу не зазнали змін, і тільки 10% вважають, що вони дещо поліпшились.

Серед позитивних моментів, які відзначили бізнес-лідери за останні півроку, запуск ринку землі, валютна лібералізація, продовження співпраці з МВФ, зниження облікової ставки НБУ, стабільна національна валюта. 

До традиційних проблем, що негативно впливають на бізнес-клімат, як-то слабка судова система, відсутність зрушень у боротьбі з корупцією та значний вплив тіньової економіки додалися нові фактори. Зокрема, впровадження обмежувальних заходів через COVID-19, постійні ротації в складі Уряду, як наслідок – політична та економічна нестабільність, підвищення податкового тиску та зміни податкового законодавства, призупинення реформ. 

Прогнози щодо наступних півроку також не є надто оптимістичними. Тільки 15% СЕО сподіваються на поліпшення інвестиційного клімату впродовж наступних 6 місяців. Варто зазначити, що у попередній хвилі опитування 41% СЕО висловлювали оптимістичні очікування. Майже половина, а саме 44% вважають, що жодних змін не відбудеться, а ще 41% побоюються, що умови ведення бізнесу в Україні ще більше погіршаться. 
Половина директорів вагаються, чи буде Україна вигідним ринком для заходу нових інвесторів впродовж наступних півроку, і тільки 15% вважають, що новим інвесторам все ж буде вигідно відкривати бізнес в Україні.

«Ми спостерігаємо безпрецедентне погіршення настроїв інвесторів, співставне з посткризовими настроями 2015 року. До негативного впливу вимушених карантинних заходів, що тривали більше двох місяців, додалася кадрова турбулентність в Уряді та уповільнення темпів реформ. Без подальших структурних змін у напрямку боротьби з корупцією, реформування судів та правоохоронних органів, збільшення економічної свободи, стабільного законодавства настрої навіть найбільших оптимістів, якими є підприємці в Україні, будуть ще більше погіршуватися», - коментує результати дослідження Анна Дерев’янко, виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації.

Андрій Стельмащук, керуючий партнер юридичної фірми Василь Кicіль і Партнери зазначив: «Вперше за останні 3 роки ми бачимо надзвичайно високий рівень незадоволення судовою системою: 87% респондентів говорять про слабкість судової системи. Нещодавно Президент доручив здійснити революційну судову реформу. Але коли ми говоримо про судову реформу, необхідно дивитися на контекст, у якому вона відбуватиметься і розв’язувати проблему комплексно, разом із реформою правоохоронних органів та боротьбою з попитом на корупцію. Для покращення інвестиційного клімату важливо, щоб горизонт планування судової системи становив 10-15 років. Зараз мають бути закладені засади реформи, які не змінюватимуться із обранням кожного нового Президента і призначенням чергового Уряду».

ЯК ВИМІРЮЄТЬСЯ ІНДЕКС

Дослідження «Індекс інвестиційної привабливості України» проводиться з 2008 року. За всю історію вимірювання Індекс жодного разу не сягнув позитивної зони – вище 4 балів.

Директори компаній-членів Європейської Бізнес Асоціації видповидають на 5 запитань:

  1. Що ви думаєте про інвестиційний клімат в Україні?
  2. Як ви оцінюєте поточний інвестиційний клімат для вашої компанії порівняно з попередніми 6 місяцями?
  3. Які ваші прогнози стосовно інвестиційного клімату у найближчі 6 місяців?
  4. Чи вигідно буде інвестувати в Україну в найближчі 6 місяців?
  5. Які ваші очікування щодо ведення бізнесу у вашому секторі у найближчі 6 місяців?

У цій хвилі опитування взяли участь 105 керівників найбільших міжнародних та українських компаній. Для розрахунку індексу використовується шкала Лайкерта, яка має 5 градацій, де: 1 – це вкрай негативно, 5 – вкрай позитивно, 3 – нейтрально.

Юридичний партнер дослідження - Василь Кicіль і Партнери. Аналітичний партнер – Gemius.