Publication

Чи зможуть окремі компанії бронювати працівників, які перебувають у розшуку, чи не перебувають на військовому обліку, чи не уточнили персональні дані, чи не мають військово-облікових документів?

30/06/2025

Oleksii Ozvynchuk

Associate

Labour and Employment,
Military Law

Diana Adamanova

Junior Associate

Data Protection and Product Compliance ,
Labour and Employment,
Military Law

Верховна Рада України одержала проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо організації трудових відносин в умовах воєнного стану», надалі – Законопроект, що пропонує внесення змін, зокрема, що стосуються бронювання.

Наразі Законопроект опрацьовується в комітеті Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки.

Яких компаній стосуються запропоновані зміни щодо бронювання?

Зміни, що пропонуються Законопроектом, щодо бронювання поширюються на підприємства, установи і організації, які в установленому Кабінетом Міністрів України порядку визначено критично важливими для функціонування економіки в особливий період, у сфері оборонно-промислового комплексу.

У чому полягають зміни?

Законопроектом пропонується доповнити Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» положеннями, що дозволятимуть підприємствам, установам і організаціям, які в установленому Кабінетом Міністрів України порядку визначено критично важливими для функціонування економіки в особливий період, у сфері оборонно-промислового комплексу бронювати наступних військовозобов’язаних працівників: 

  • у яких відсутній або оформлений неналежним чином військово-обліковий документ; 
  • чи/та вони не перебувають на військовому обліку;
  • чи/та не уточнили персональні дані, зазначені у пункті 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 11 квітня 2024 р. № 3633-ІХ;
  • чи/та перебувають у розшуку (крім випадків порушення статті 336 та статті 337 Кримінального кодексу України).

У той же час, Законопроект обмежує тривалість такого бронювання до 45 календарних днів з дня укладання трудового договору з відповідним працівником. Також, відповідне бронювання не може надаватися більше одного разу за один календарний рік.

Які умови для бронювання зараз? 

Нагадуємо, що наразі відповідно до пункту 29 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76 (зі змінами), надалі – Порядок, бронювання здійснюється автоматично у разі, коли військовозобов’язані працівники:

  • перебувають на військовому обліку;
  • перебувають у трудових відносинах з критично важливою компанією;
  • уточнили персональні дані, зазначені у пункті 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 11 квітня 2024 р. № 3633-ІХ;
  • не перебувають у розшуку.

Звертаємо також увагу, що відповідно до абзацу третього пункту 8 Порядку за загальним правилом військовозобов’язаним працівникам критично важливих компаній, які включаються до відповідних списків, повинна бути нарахована щомісячна заробітна плата протягом строку, на який надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час, не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (тобто 20000 гривень).

Підсумки

Таким чином, хоча у Верховній Раді України і перебуває вищезазначений законопроект, наразі невідомо, чи будуть відповідні зміни прийняті. На даний момент процедура бронювання військовозобов’язаних працівників критично важливих компаній здійснюється згідно з Порядком.

Автори: Олексій Озвинчук, Діана Адаманова
 

What's new?

Most important updates in your mail.