Publication

Новини військового обліку і бронювання працівників

03/02/2023

Військовий облік

Роботодавцям вчергове нагадали про необхідність ведення військового обліку працівників. Так, постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 року затверджено новий порядок ведення військового обліку. Обов’язок щодо ведення військового обліку не новий, однак постанова уточнює процедуру такого обліку та усуває окремі неточності, що існували раніше.

Обов’язки з ведення військового обліку покладаються на працівників служби персоналу (служби управління персоналом). Кількість працівників, відповідальних за ведення військового обліку, залежить від кількості працевлаштованих у компанії військовозобов’язаних. Один раз на п’ять років такі працівники проходять підвищення кваліфікації.

Під час прийняття на роботу роботодавець зобов’язаний перевіряти в громадян України, чи є в них військово-обліковий документ, тобто посвідчення про приписку до призовної дільниці, або військовий квиток, або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного (може бути в мобільному додатку Дія). Прийняття на роботу працівника без військово-облікових документів вважається порушенням. Жінки-лікарі або фармацевтки, які не перебували на військовому обліку до затвердження відповідної постанови, можуть працевлаштовуватися як невійськовозобовʼязані до кінця 2026 року. 

При прийомі на роботу роботодавець також зобов’язаний роз’яснити працівнику під підпис правила військового обліку. Крім того, ці правила також потрібно роздрукувати та розмістити на видному місці в загальнодоступних приміщеннях.

Військовий облік також покладає на роботодавців чимало додаткових обов’язків щодо співпраці з територіальними центрами комплектування (ТЦК, колишні військкомати), зокрема, повідомляти про зміну керівника, про зміну працівника, відповідального за ведення військового обліку, про прийняття і звільнення військовозобов’язаних, про зміну військово-облікових даних працівників, про виклик працівника до ТЦК та інші. Крім того, роботодавці зобов’язані проводити регулярні звірки військово-облікових даних працівників з ТЦК.

Порушення правил військового обліку передбачає накладення штрафу у розмірі від 3,400 грн. до 5,100 грн, а за повторне порушення протягом року – від 5,100 грн. до 8,500 грн.

Бронювання працівників

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України №76 від 27.01.2023 року затверджено новий порядок бронювання військовозобов’язаних. Відтепер забронювати працівників можуть не лише ті компанії, яким доведено мобілізаційне завдання, але й ті, що виробляють товари, виконують роботи та надають послуги для Збройних Сил України або є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення.

Критично важливими можуть бути визнані ті компанії, які відповідають принаймні трьом критеріям із наведених нижче:
•    Загальна сума податків, нарахованих та сплачених до бюджету, крім митних платежів, перевищує еквівалент 1,5 млн.євро;
•    Сума надходжень в іноземній валюті, крім кредитів і позик, за звітній податковий рік перевищує еквівалент 32 млн. євро;
•    Підприємство має стратегічне значення за постановою Кабміну №83 від 04.03.2015 р.;
•    Підприємство є критично важливим для національної економіки або для задоволення потреб територіальних громад. Критерії будуть затверджуватися додатково для кожної галузі або регіону;
•    Відсутня заборгованість зі сплати ЄСВ;
•    Розмір середньої заробітної плати за останній квартал не менше ніж за 4 квартал в регіоні на 2021 р.;
•    Підприємство є резидентом Дія Сіті.

Бронювати працівників відтепер зможуть і спеціалізовані установи ООН, закордонні дипломатичні установи в Україні, представництва донорських установ, виконавці проектів міжнародної технічної допомоги, представництва міжнародних організацій, міжнародні та українські неурядові організації, які реалізують гуманітарні проекти за кошти міжнародних партнерів.

Бронювання, як і раніше, надаватиметься на 6 місяців з можливістю продовження. Забронювати можна буде керівників та заступників керівників (незалежно від військово-облікової спеціальності). Загалом забронювати можна буде до 50% військовозобов’язаних працівників. В окремих випадках відсоток може бути збільшений.

Авторка: Валерія Безпала

What's new?

Most important updates in your mail.

similar publications

29/02/2024

In light of the ongoing war in Ukraine, the country is reforming its immigration policy to combat the severe labour shortage.

Anna Odynokova, Valeriya Bezpala