публікації

Експорт м’яса великої рогатої худоби знову дозволений. Як отримати ліцензію на експорт у період воєнного стану?

20/04/2022

Євгеній Сенченко

Старший юрист

Антимонопольне та конкурентне право,
Авіація

9 квітня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 422, якою скасував заборону на експорт великої рогатої худоби та м'яса великої рогатої худоби, що діяла з 6 березня 2022 року. Відтепер, експорт вказаних категорій товарів можна здійснювати за умови отримання ліцензії на експорт від Мінекономіки.

Конкретний перелік товарів, експорт яких дозволяється відповідно до Постанови 422, виглядає наступним чином:

  • Велика рогата худоба, жива (код 0102 УКТ ЗЕД);
  • М’ясо великої рогатої худоби, морожене (код 0202 УКТЗЕД);
  • М’ясо та їстівні м’ясні субпродукти, солоні або в розсолі, сушені або копчені; їстівне борошно з м’яса або м’ясних субпродуктів: м’ясо великої рогатої худоби (код 021020 УКТ ЗЕД).

У період воєнного стану отримання ліцензії на експорт вказаних товарів здійснюється за спрощеною процедурою, затвердженою наказом Мінекономіки № 393-22 від 10 березня 2022 року. Для отримання ліцензії експортеру необхідно подати в Мінекономіки наступний пакет документів:

1)    заявка на видачу ліцензії за формою, затвердженою наказом Мінекономіки "Про порядок ліцензування експорту товарів" № 991 від 09 вересня 2009 р.;

2)    лист-звернення щодо оформлення ліцензії, та

3)    копія зовнішньоекономічного договору або іншого документа, що використовується в міжнародній практиці замість договору (у разі коли такі документи укладено іноземною мовою, заявник додає його переклад на українську мову).

Вказані документи мають бути подані в електронному вигляді через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (портал "Дія") АБО на офіційну електронну пошту Мінекономіки: [email protected]. Заявка та лист-звернення підписуються за допомогою електронного підпису з урахуванням вимог Закону України "Про електронні довірчі послуги".

Розгляд заявки та видача ліцензії здійснюється протягом 2-х днів з дня реєстрації заявки в Дії або Мінекономіки. У разі позитивного розгляду заявки ліцензія буде видана в електронній формі та направлена заявнику в його електронний кабінет в Дії або на електронну пошту. Інформація про видану ліцензію також вноситься до єдиного державного інформаційного вебпорталу "Єдине вікно для міжнародної торгівлі".

Ліцензія видається на строк, який відповідає строку дії постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2022 рік" № 1424 від 29 грудня 2021 року, який, за замовчуванням, закінчується 31 грудня 2022 року. Проте, як свідчить практика, Уряд продовжує чинність невикористаних у календарному році ліцензій до 1 березня наступного року без необхідності повторно звертатись до Мінекономіки.

У період воєнного стану державний збір за видачу ліцензії на експорт товарів не сплачується.

Відзначимо, що Мінекономіки має відмовити у наданні ліцензії, якщо (і) заявник подав документи з порушенням вимог спрощеного порядку (наприклад, без додавання електронного підпису чи не за встановленою формою заявки) або (іі) до заявника застосовуються санкції відповідно до Закону України "Про санкції". Про відмову заявника буде повідомлено окремим листом, що надсилається на електронний кабінет в Дії або електронну пошту заявника.

Ми розцінюємо описані вище дії Уряду, зокрема скасування заборони на експорт м'яса великої рогатої худоби та впровадження спрощеної процедури отримання ліцензій на експорт, як приклад оперативного та ефективного реагування держави на потреби бізнесу в умовах воєнного стану. Сподіваємося, що зазначені послаблення державного контролю сприятимуть пожвавленню бізнес-активності експортерів та, відповідно, відновленню української економіки.

Автор: Євгеній Сенченко, юрист ЮФ Василь Кісіль і Партнери

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

23/05/2022

Q&A provides an overview of Competition Compliance in Ukraine

Анна Сісецька, Євгеній Сенченко

19/04/2022

09 квітня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову №426, якою ввів повну заборону (ембарго) на ввезення на територію України товарів з країни-агресора – російської федерації. Вказана заборона поширюється виключно на товари, що ввозяться в митному режимі імпорту. Аналіз змісту Постанови 426 дає підстави вважати, що заборона працює за формальним принципом, тобто стосується усіх товарів, що ввозяться з російської федерації на митну територію України, незалежно від країни походження таких товарів...

Євгеній Сенченко