публікації

Нові ДБН: що чекає забудовників?

12/09/2019

Олег Качмар

Партнер, адвокат

Національний судовий процес,
Реструктуризація та банкрутство

Олександра Бортман

Юристка, адвокатка

Національний судовий процес

На початку липня набрали чинності ряд нових ДБН та змін до чинних ДБН, а також зміни до Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів. Що змінилось для забудовників, що передбачають зміни до Порядку розроблення проектної документації, у яких випадках проектна документація тепер підлягатиме обов’язковому коригуванню та скільки це коштуватиме забудовникам?

Як було до 2 липня?

ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» пунктом 4.8 передбачено, що проектна документація на будинки, будівлі, споруди має бути розроблена з урахуванням будівельних норм та стандартів, чинних на час передачі її замовнику проектною організацією.

Проектна документація на об’єкти, збудовані повністю або частково відповідно до затвердженого проекту, не підлягала та не підлягає коригуванню, у зв'язку з введенням в дію нових нормативних актів.
Винятком з цього правила є лише введення в дію нових ДБН чи інших нормативних актів, що передбачають підвищення вимог безпеки та доступності для маломобільних груп населення. У цьому випадку проектна документація підлягає коригуванню та приведенню у відповідність до цих нових будівельних норм.

За недотримання цих правил передбачалися штрафи:  у розмірі до 170 тис. грн. на проектну чи експертну організацію  за передання замовнику чи надання позитивного висновку експертизи проектної документації, розробленої на підставі застарілих (нечинних) ДБН, та у розмірі близько 85 тис. грн. на самого забудовника за будівництво об’єкта без приведення проектної документації у відповідність до нових ДБН.

Проте, ні Порядком розроблення проектної документації, ні ДБН А.2.2-3-2014, ні іншими актами не було передбачено, які наслідки має для забудовників введення в дію нових ДБН, якщо проектна документація пройшла експертизу, передана замовнику та затверджена, але будівництво ще не розпочато.

Мінрегіонбуд своїм листом № 7/15.1/9361-18 від 18.09.2018 р. роз’яснював, що проектна документація, по якій відповідно до законодавства проведено експертизу, та яка затверджена в установленому порядку, у зв'язку з введенням у дію нового ДБН, коригуванню не підлягає.

Відтак, до липня цього року замовники будівництва, які розробили чи замовили проект будівництва та затвердили його, могли не перейматись прийняттям нових державних будівельних норм.

Що змінилося з 2 липня?

Із 2 липня набули чинності зміни до Порядку розроблення проектної документації на будівництво об’єктів – Порядок доповнено пунктом 15.5. Цей пункт, окрім повторення змісту пункту 4.8 ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», передбачає, що затверджена проектна документація підлягає коригуванню у зв’язку з введенням в дію нових нормативних документів, якщо забудовник ще не отримав документи, які дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт.

На кого поширюються зміни?

Відтепер усі, хто замовив чи розробив проект на нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт об’єктів та комплексів на усіх стадіях проектування зобов’язані коригувати проектну документацію та приводити її у відповідність до нових нормативних документів.

Під дію зазначених змін підпадають фактично всі забудовники, незалежно від класу наслідків об’єкта, який вони збираються чи збирались збудувати, реконструювати чи реставрувати.

Які наслідки таких змін?

Замовники будівництва, які затвердили проектну документацію, отримали позитивний висновок експертизи проектної документації, та за потреби погодили її з державними органами, проте ще не отримали дозвіл на виконання будівельних робіт, будуть змушені приводити проектну документацію у відповідність до нових будівельних норм.

Оскільки схвалення та перезатвердження проектів будівництва здійснюється у тому ж порядку, що й їх затвердження, замовники будівництва будуть змушені знову проходити усі етапи погодження проектної документації, якщо у дію будуть введені «нові нормативні документи». При цьому, Порядком (змінами) не конкретизовано, які саме «нові нормативні документи» маються на увазі та чого саме вони мають стосуватись – жодних обмежень і винятків не передбачено.

Для проектів будівництва об’єктів, що за класом наслідків належать до об’єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, навіть за умови наявності позитивного висновку експертизи проекту, відкоригована проектна документація знову підлягатиме експертизі.

Наслідком нововведеннь будуть не лише затримки у будівництві, але і подорожчання реалізації проектів будівництва.

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики