публікації

Реєстрація іноземних представництв, хотіли як краще

30/09/2021

Олександр Бородкін

Партнер, адвокат

Нерухомість та будівництво,
Оподаткування,
Торгівля та комерційна діяльність,
Агробізнес,
Відновлювальна енергетика,
Транспорт та інфраструктура

Іванна Родіонова

Юристка

Енергетика та природні ресурси,
Нерухомість та будівництво,
Торгівля та комерційна діяльність,
Будівництво та забудова,
Відновлювальна енергетика,
Споживчі товари та роздрібна торгівля

Кабінет Міністрів України своїм розпорядженням від 18 серпня 2021 р. № 969-р, яке набрало чинності з моменту прийняття, затвердив новий перелік адміністративних послуг, що надаються через центри надання адміністративних послуг ("ЦНАП").

Змінами передбачено, що відтепер ЦНАПи зобов'язані приймати документи на реєстрацію представництв іноземних суб’єктів господарської діяльності.

Здавалося б, чудове рішення, відтепер буде ще більше місць де швидко та зручно можна буде подати документи на реєстрацію представництв іноземних компаній.

Проте не все так легко. Виявилося, що згадане розпорядження стало великим сюрпризом як для працівників відділу міністерства економіки, який приймає документи на реєстрацію представництв, так і для працівників всіх ЦНАПів, хоча розпорядження і було опубліковано в "Урядовому кур'єрі" 1 вересня 2021 року.

Більше того, у самому розпорядженні вказано, що у місячний строк з дня набрання чинності розпорядженням, всі ЦНАПи повинні бути готові до надання відповідних послуг, в тому числі підготувати спеціальні картки та натренувати персонал.

Місячний строк давно пройшов, а в ЦНАПах ні сном ні духом про реєстрацію представництв.

Більше того, Міністерство економіки з незрозумілих нам причин, посилаючись на прийняте розпорядження, повідомило, що більше не може приймати документи на реєстрацію представництв іноземних суб’єктів господарської діяльності. 

Зауважимо, що згадане розпорядження жодним чином не забороняє Міністерству економіки приймати документи на реєстрацію представництва, а зміни до нормативно-правових актів, що регулюють порядок реєстрації представництв не приймалися, принаймні ані нам, ані представникам міністерства економіки про це нічого не відомо.

Отже наразі іноземні клієнти вкотре стали заручниками змін до українського законодавства, всі реєстрації представництв поставлені на стоп. 

Юристам та їх клієнтам залишається лише чекати ясності від ЦНАПів та Міністерства економіки. Маємо велику надію, що питання проясниться найближчим часом та будемо слідкувати за ситуацією.

Update від 5 жовтня 2021: На щастя, колапс тривав не довго. Сьогодні ми вкотре зв’язалися з Мінекономіки, щоб прояснити ситуацію. Працівники телефоном повідомили, що продовжують приймати документи стосовно представництв, а також з їхніх слів, ЦНАПи поки документи не прийматимуть.

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

01/11/2021

Стаття доступна англійською мовою

Олександр Бородкін, Іванна Родіонова

18/10/2021

Ви є інвестором у нерухомість чи посередником при її продажу забудовником? Просто володієте кількома квартирами, які можете колись продати? Влаштовуйтесь, заварюйте чай: по ваші гроші скоро прийдуть податківці, але якщо діяти правильно — можна навіть зекономити...

Олександр Бородкін, Дмитро Саранчук