публікації

Розкриття кінцевих бенефіціарних власників: поспішай повільно!

11/10/2021

Марія Новик

Юристка

Державно-приватне партнерство та закупівлі,
Нерухомість та будівництво,
Будівництво та забудова,
Транспорт та інфраструктура

Олександр Бородкін

Партнер, адвокат

Нерухомість та будівництво,
Оподаткування,
Торгівля та комерційна діяльність,
Агробізнес,
Відновлювальна енергетика,
Транспорт та інфраструктура

Починаючи з липня 2021 р. не стихає паніка навколо розкриття кінцевих бенефіціарних власників юридичних осіб.

Неспокій пов'язаний з тим, що Закон України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" №361-IX від 06 грудня 2019 р. вимагає подати схематичну структуру власності юридичної особи та підтверджуючі документи, а строк для цього виявився досить стислим – до 10 жовтня 2021 р. включно. Здавалося б, не все так страшно…

Але і не просто.

На шляху до розкриття кінцевих бенефіціарних власників у передбаченому порядку виявилось чимало проблем.

Найпоширенішою з них є та, коли юридична особа належить до групи з розгалуженою і багаторівневою кількістю учасників – іноземних компаній. В такому випадку законодавство вимагає подавати витяги з реєстрів юридичних осіб або схожих щодо всіх прямих і непрямих учасників. Більше того, ці витяги мають бути апостильовані та засвідчені нотаріально в країні реєстрації кожної такої іноземної компанії, перекладені на українську мову з нотаріальним засвідченням підпису перекладача в Україні... А це вимагає чимало часу.

Також, не дивлячись на те, що відомості може подати будь-який представник за довіреністю, лише керівник має особисто засвідчити схематичну структуру власності. Як з'ясувалось, не всі керівники юридичних осіб постійно фізично присутні в Україні.

Зрозуміло, що всі ці проблеми можна вирішити. Проте, згідно з даними Міністра юстиції України Д. Малюськи, розміщеними на його сторінці у Фейсбук, станом на 06 жовтня 2021 р. з понад 1 мільйона юридичних осіб лише 171 333 змогли розкрити своїх кінцевих бенефіціарних власників.

Все б то нічого, якби поряд з цим не лякали штрафи. Так, за неподання або несвоєчасне подання інформації про кінцевих бенефіціарних власників передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафів у розмірі від 17 000 до 51 000 гривень.

І тут… В останній робочий день перед закінчення заявленого строку, Верховна Рада голосує, а Президент України відразу ж підписує продовження строку розкриття кінцевих бенефіціарних власників аж на 9 місяців! Новий термін тепер – 11 липня 2022 р.

Тож, з гарними новинами та спокоєм у робочий тиждень!

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

02/11/2022

Як в Україні застосовують різні механізми вилучення російських активів і наскільки вони ефективні?

Олександр Бородкін, Роман Ємець, Марія Новик

12/07/2022

11 липня стало відомо, що «Медіа Група Україна» Ріната Ахметова віддає державі ліцензії на всі медіа. Офіційна причина – вступ у дію антиолігархічного закону. Закон встановлює нові правила життя для олігархів, проте дозволяє вибіркове ставлення до того, кого призначити олігархом. Як він працюватиме?

Олександр Бородкін, Марія Новик