публікації

Карантинні послаблення: чого чекати з 11 травня?

09/05/2020

Постановою № 343 від 4 травня 2020 року, яка набирає чинності 11 травня, Кабмін вкотре вніс зміни до чинних карантинних правил. Останні зміни, зокрема, щодо послаблення заборон карантину, стосуються перебування у рекреаційних зонах, на спортивних/дитячих майданчиках, роботи магазинів та закладів, що надають побутові послуги та послуги громадського харчування, музеїв та деяких видів професійної діяльності. Для роз'яснення вимог постанови на сайті МОЗ також опубліковано проєкт тимчасових рекомендацій Головного державного санітарного лікаря України щодо організації протиепідемічних заходів (не затверджений на дату цієї публікації). 

Відпочинок: рекреаційні зони, спорт, дитячі майданчики

З 11 травня більше не діятиме заборона щодо відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових та прибережних зон, а також спортивних та дитячих майданчиків.

Тому у населення з’явилося більше опцій для відпочинку поза межами дому, бігуни можуть тренуватися у парках, а не лише в лісах, інтервальні тренування можна робити на стадіонах. Проте досі діє заборона щодо переміщення групою більше двох осіб, крім супроводження дорослими дітей до 14 років. 

Фітнес-центри поки не зможуть розпочати свою роботу з 11 травня. Проте дозволена діяльність закладів, які забезпечують проведення навчально-тренувального процесу спортсменів національних збірних команд України з олімпійських, неолімпійських, національних видів спорту та видів спорту осіб з інвалідністю, спортсменів командних ігрових видів спорту професійних спортивних клубів.

Торговельне та побутове обслуговування населення

Як відомо, до 11 травня була заборонена робота закладів, які передбачають приймання відвідувачів і здійснюють «торговельне та побутове обслуговування населення», окрім тих, що торгують продуктами харчування, засобами гігієни, лікарськими засобами; надають послуги хімчистки, ремонту тощо.

Зміни до карантинних правил з 11 травня повністю знімають заборону з роботи цих закладів, проте зі збереженням певних правил, які передбачені в самій постанові:

  • персонал та відвідувачі забезпечені засобами індивідуального захисту (зокрема, захист обличчя, очей, рук);
  • у приміщенні перебуває не більше одного відвідувача на 10 кв. метрів торговельної площі,

та детальніше роз'яснені в проєкті рекомендацій МОЗ.

Таким чином, зможуть продовжити свою роботу всі заклади, що здійснюють «торговельне обслуговування населення» - магазини (одягу, взуття, посуду, книжок тощо), у тому числі магазини, розташовані в ТРЦ; а також салони краси, перукарні та інші заклади, що здійснюють «побутове обслуговування населення». Як випливає з тексту постанови, у ТРЦ зможуть працювати виключно магазини.

Із видами послуг у сфері побутового обслуговування населення можна ознайомитися у класифікаторі.

Громадське харчування: ресторани, кафе (роз'яснення актуальні на 08 травня 2020 р.)

До 11 травня заборона у цій сфері поширювалася на всі послуги закладів громадського харчування, окрім адресної доставки замовлень.

З 11 травня Кабмін дозволив роботу закладів харчування (1) на відкритих (літніх) майданчиках просто неба і (2) адресну доставку замовлень та (3) замовлень на винос за дотримання таких умов:

  • відстань між місцями для сидіння за сусідніми столами є не меншою як 1,5 метра;
  • не більше як двоє клієнтів розміщені за одним столом (без урахування дітей віком до 14 років);
  • заклад є оператором ринку харчових продуктів відповідно до Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”;
  • забезпечення персоналу засобами індивідуального захисту (зокрема захист обличчя, очей, рук);
  • перебування відвідувачів, крім часу приймання їжі, у засобах індивідуального захисту;
  • дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів.

Правила прописані не зовсім чітко, проте, очевидно, що перші дві умови стосуються лише роботи закладів харчування на відкритих (літніх) майданчиках просто неба. Проєкт Рекомендацій МОЗ (поки не затверджений на дату цієї статті) також передбачає додаткові вимоги для закладів громадського харчування, серед яких, зокрема, такі:

  • замовлення здійснюється дистанційно (телефоном, з використанням засобів телекомунікацій) або через спеціально облаштоване вікно (вхідні двері) закладу. Видача замовлень та розрахунок здійснюються через спеціально облаштоване вікно або через вхідні двері закладу.
  • місце видачі замовлень та розрахунку повинно: унеможливлювати вхід відвідувачів до приміщень закладу; мати можливості безготівкового (безконтактного) розрахунку; бути обладнане столиком/поличкою для передачі замовлення без особистого контакту з клієнтом.
  • меню повинно бути розміщене для ознайомлення поруч із місцем видачі замовлень. Видача клієнтам меню заборонена.
  • видача замовлень здійснюється виключно в одноразовому посуді та в закритій тарі.
  • вхід відвідувачів до приміщень закладів громадського харчування забороняється (очевидно, це означає, що вбиральнею закладу відвідувачі скористатися не зможуть).

Окрім того, не зовсім зрозуміло, чи всі заклади повинні бути операторами ринку харчових продуктів, чи лише ті, які провадять адресну доставку замовлень та замовлень на винос. Визначення «оператора ринку харчових продуктів», його обов’язки і права, вимоги щодо отримання експлуатаційних дозволів та реєстрації потужностей тощо передбачені в Законі України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”. 

Розважальна діяльність, заклади культури, музеї

Під забороною з 11 травня залишається діяльність торговельно-розважальних центрів (окрім магазинів у них), інших закладів розважальної діяльності, закладів культури. Проте з дотриманням вимог, передбачених постановою, дозволяється діяльність музеїв, музеїв просто неба та історико-культурних заповідників. Бібліотеки залишаються під забороною.

Інші види дозволеної діяльності

З 11 травня з дотриманням вимог щодо кількості осіб, які одночасно перебувають в одному місці, засобів захисту, інших санітарних та протиепідемічних заходів, дозволяється: 

  • діяльність підприємств, які працюють у галузі засобів масової інформації (точки продажу преси, друкарень, редакцій тощо);
  • здійснення діяльності журналістами та іншими працівниками ЗМІ; 
  • робота, пов’язана з виробництвом аудіовізуальних творів, зокрема здійснення кіно- та відеозйомки на відкритому повітрі тощо; 
  • проведення у театрах, цирках інших закладах репетицій, тренувань без глядачів;
  • діяльність адвокатів, нотаріусів, аудиторів та психологів, стоматологів.

Як ми зазначали у наших попередніх публікаціях, поліція активно складає штрафи за порушення умов карантину, а суди вже почали розглядати ці справи. Чітке розуміння вимог законодавства у сфері карантинних заборон зекономить ваш час, нерви та вбереже від стосунків з правоохоронними та судовими органами.

Автори: Тетяна Бережна, радниця

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

11/08/2021

21.05.2015 р. набрав чинності Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки»...

Єгор Свідло

24/04/2020

В юридичному середовищі все більшої дискусійності набуває тема проведення судових засідань в умовах карантину за допомогою відеоконференцзв'язку поза межами суду...