публікації

Використання інформації, отриманої в ході журналістського інтерв'ю, як доказу у кримінальному провадженні

13/05/2020

11 травня 2020 року колишня прокурорка анексованого Росією Криму, депутатка Державної Думи РФ Наталія Поклонська дала інтерв’ю українському журналісту Дмитру Гордону, у якому категорично висловлювалася, зокрема, щодо «кримського референдуму», Революцію Гідності та війни на Донбасі. 

Так, після розголосу цього інтерв’ю в соціальних мережах, згідно з інформацією, зазначеною на «Українській Правді», прокуратура АРК використає дане інтерв’ю у кримінальному провадженні проти Наталії Поклонської.  

Питання в тому, чи дійсно інтерв’ю може бути використане як доказ у кримінальному провадженні відповідно до практики Європейського суду з прав людини?          

ЄСПЛ, при оцінці справедливого судового розгляду, звертає увагу на декілька факторів щодо використання висловлювань особи як доказів у кримінальному проваджені: 

  1. такі висловлювання мають здійснюватися вільно та без тиску;
  2. лише висловлювання не можуть бути визначальним доказом під час судового розгляду. 

Так, у справі «Биков проти Росії» (№ 4378/02) ЄСПЛ наголосив, що використання як доказу під час судового розгляду запису розмови Заявника, в ході якої він, своїми висловлюваннями, підтвердив свою причетність до вчинення злочину не є порушенням статті 6 Конвенції, оскільки такі висловлювання були здійснені вільно, без тиску та не були визначальними при вирішенні кримінальної справи.  

Ситуація інтерв’ю Наталії Поклонської з Дмитром Гордоном, за своєю суттю, має таку ж природу зі згаданою справою. Так, екс-прокурорка абсолютно вільно та без жодного тиску висловлювала позицію, що «Кримський референдум був законним», сприйняття «Майдану як величезного українського обману українців і як державного перевороту», зазначала про те, що «особисто підписувала акти в справі 9 травня 2014 – Кольченко, Черній, Афанасьєв готували теракт біля пам’ятника вічного вогню у Парку перемоги. За показами обвинувачених, керівником був саме Сенцов» тощо за інформацією, розміщеною на Hromadske.ua.

Отже, враховуючи абсолютну свободу таких висловлювань та можливість взагалі відмовитися надавати відповіді на питання, такі висловлювання Наталії Поклонської під час інтерв’ю Дмитру Гордону можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні щодо неї відповідно до стандартів ЄСПЛ. 

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

14/04/2020

Чи зможуть юридичні особи, які створені за законодавством України, проте мають серед учасників інших юридичних осіб, іноземців чи іноземні компанії, набувати у власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення, та чи зможуть юридичні особи укладати попередні договори про продаж земельних ділянок?..

Олександра Бортман, Олег Качмар

11/12/2019

Найближчими днями Верховний суд Великої Британії має ухвалити рішення у справі між Україною та The Law Debenture Trust Corporation PLC (Law Debenture) – фактично контрольованим Росією англійським трастом, що вимагає повернення "боргу Януковича" на $3 млрд разом із відсотками...

Олександр Мельник