Василь Кісіль і Партнери спільно з Європейською Бізнес Асоціацією провели другу хвилю дослідження Індекс інвестиційної привабливості України у 2021 році

14/12/2021

Інтегральний показник Індексу інвестиційної привабливості у другій половині 2021 року дещо знизився – до 2,73 балів з 5-ти можливих. Такими є результати нової хвилі експертного дослідження, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією разом з юридичною фірмою Василь Кicіль і Партнери. Нагадаємо, пів року тому показник індексу складав 2,84 балів.

Настрої генеральних директорів, в цілому, дещо погіршились. Відсоток СЕО, які вважають поточний інвестиційний клімат несприятливим, залишається незмінним – 58%. Ще 35% респондентів оцінили інвестклімат нейтрально. А кількість респондентів, які дали позитивну оцінку зменшилась майже удвічі – з 13% пів року тому до нинішніх 7%.

Оцінка піврічної динаміки інвестклімату також погіршилася. Наразі 29% опитаних спостерігають негативну динаміку (раніше таких було 15%), хоча більшість, а саме 57% вважають, що суттєвих змін не відбулося. І тільки 14% вважають, що бізнес-клімат покращився, тоді як пів року тому про позитивну тенденцію говорили 32% респондентів.  

Директори також погіршили традиційно найвищу оцінку серед складників індексу – прогнози розвитку інвестклімату у найближчі пів року. Більшість, а саме 55% все ще вважають, що інвестклімат залишиться незмінним у 1-му півріччі 2022. А от 32% очікують подальшого погіршення ситуації (раніше таких було 17%). І тільки 13% очікують покращення інвестклімату у найближчі пів року (раніше – 25%).

Втім, кожен п’ятий СЕО, а саме 19% усіх опитаних вважають, що новим компаніям буде вигідно інвестувати в Україну протягом найближчих 6 місяців. Водночас зросла кількість респондентів, які з цим не погоджуються – з 35% до 44%. Інші 37% опитаних вагаються.  

45% директорів стверджують, що досі відчувають вплив пандемії на роботу своєї компанії. Зокрема, найбільше скаржаться на падіння попиту та доходів, тимчасову непрацездатність працівників, дефіцит персоналу та психологічну втому, негативний вплив на підрядників та партнерів.

Щодо темпів вакцинації, то виявилося, що у 83% компаній вакциновано більше половини співробітників, з яких у 15% компаній вакцинований весь персонал. Ще у 16% бізнесу вакциновано від 25 до 49% персоналу. І тільки у 1% наших компаній-членів Асоціації вакциновано менше чверті усіх співробітників.

Трійка ключових бар’єрів, що стримують розвиток бізнес-клімату залишається незмінною: слабка судова система (так стверджують 87% опитаних), високий рівень корупції (85%), а також тіньова економіка (76%). Цьогоріч вперше до цього списку додався низький темп вакцинації населення – так вважають 50% директорів.

Серед інших перепон розвитку інвестклімату директори називають геополітичну напруженість, енергетичну кризу, недосконале державне управління, стагнацію реформ, складну податкову систему, постійні ротації в Уряді та інше. Серед позитиву бізнес-лідери виділяють співпрацю з МВФ та стабільний валютний курс, діджиталізацію державних послуг, валютне регулювання, запуск ринку землі та реформу містобудування.

На думку топ-менеджерів, поліпшення інвестиційного клімату можна досягти за рахунок впровадження судової реформи, боротьби з корупцією, контрабандою, тіньовою економікою та тіньовою зайнятістю, усунення геополітичних загроз, передбачуваних та прозорих умов для роботи бізнесу, спрощення оподаткування та зменшення бюрократії, пришвидшення вакцинації.

«Наприкінці 2021 року відчувається зростаюче занепокоєння бізнесу. На інвестклімат починають впливати нові фактори, як-то низькі темпи вакцинації від COVID-19 чи геополітичні загрози, які знову активно обговорюються бізнесом. Водночас, ми раді, що бізнес згадує і про позитив та відмічає реформи, зміни на краще. Сподіватимемося, що останніх у нас в країні відбуватиметься побільше», - коментує результати дослідження Анна Дерев’янко, виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації. 

Андрій Стельмащук, керуючий партнер юридичної фірми Василь Кicіль і Партнери зазначає: «Ключовим фактором, який стримує покращення бізнес-клімату, респонденти називають слабкість судової системи.  Разом з тим, сьогодні ситуація із судами значно краща, ніж навіть 5 років тому.  

Судова реформа – це одночасний рух у кількох напрямках: робота з  інституціями, правилами та людьми, які здійснюють правосуддя; викорінення попиту в отримувачів послуги на нечесні практики; не лише декларування, а й реальне невтручання держави у судову систему з метою незаконного впливу. 

Повернення довіри до судової системи - спільне завдання і відповідальність держави і бізнесу».

Переглянути презентацію дослідження можна за посиланням.

ЯК ВИМІРЮЄТЬСЯ ІНДЕКС

Європейська Бізнес Асоціація проводить дослідження «Індекс інвестиційної привабливості України» з 2008 року. За всю історію вимірювання Індекс жодного разу не сягнув позитивної зони – вище 4 балів.

У цій хвилі опитування взяли участь 92 директори найбільших міжнародних та українських компаній. Для розрахунку індексу ми використовуємо шкалу Лайкерта, яка має 5 градацій, де: 1 – це вкрай негативно, 5 – вкрай позитивно, 3 – нейтрально.

Юридичний партнер дослідження – Василь Кicіль і Партнери. Аналітичний партнер – Gemius.