Що робити, якщо мій родич потрапив у полон  

Розділ І. Захоплення у полон військовослужбовця

У разі отримання інформації про те, що ваш родич-військовослужбовець потрапив у полон, дотримуйтеся такого алгоритму дій.

  1. З’ясуйте всі можливі подробиці захоплення у полон військовослужбовця та зберіть відповідні докази

Детальні відомості щодо обставин захоплення військовослужбовця у полон слід дізнаватися у безпосереднього командира, командира військової частини, побратимів, самого полоненого, через інтернет-ресурси тощо. Доказами на підтвердження факту перебування військовослужбовця у полоні можуть бути аудіозаписи телефонних розмов, скриншоти текстових повідомлень, фото-/відеоматеріали з інтернет-ресурсів тощо. Надалі ці дані слід передати уповноваженим органам, які займатимуться пошуком та поверненням полоненого.

  1. Зверніться до Національного інформаційного бюро

Національне інформаційне бюро (НІБ) є спеціальним органом, що здійснює збір та узагальнення даних про військовополонених і передає інформацію до правоохоронних органів, міжнародних моніторингових місій, організацій для ведення перемовин щодо їх звільнення.

Повідомити НІБ про захоплення у полон можна декількома способами:

  • зателефонувати на цілодобову гарячу лінію 1648 (в межах України) або +38 (044) 287 81 65 (для дзвінків з-за кордону);
  • за допомогою чат-ботів у Telegram та у Viber;
  • через заповнення форми, попередньо зареєструвавшись в особистому кабінеті на сайті НІБ.

  1. Зверніться до Об’єднаного центру з пошуку та звільнення полонених Служби безпеки України

Повідомити Об’єднаний центр про захоплення у полон за формою можна декількома способами:

  • зателефонувати +38 (067) 650 83 32 або +38 (098) 087 36 01 (цілодобово);
  • на електронну пошту [email protected].

  1. Зверніться до Національної поліції

Повідомити Національну поліцію про захоплення у полон можна декількома способами:

  • зателефонувати на гарячу лінію +38 (089) 420 18 67 (цілодобово);
  • подати письмову заяву безпосередньо до територіального підрозділу поліції за місцем вашого проживання.

У заяві слід зазначити всю відому вам інформацію про обставини захоплення в полон та відомості про полоненого (дата і місце захоплення в полон, анкетні дані полоненого, номер військової частини, посаду, звання, номер військового квитка чи жетону, особливі прикмети полоненого (рубці, татуювання, родимки), дані про інших осіб, яким також може бути відомо про факт полону тощо).

На підставі вашої заяви орган досудового розслідування відкриє кримінальне провадження. Зафіксуйте реєстраційний номер заяви та обов’язково наполягайте на отриманні витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, де буде зазначено ПІБ слідчого, з яким надалі ви будете контактувати щодо ходу досудового розслідування.

  1. Зверніться до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими

Для отримання консультацій з юридичних, процедурних питань, пов’язаних з перебуванням військового у полоні, а також соціального та психологічного супроводу, ви можете звернутися до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими:

  • зателефонувати 0 800 300 529 (в межах України) або +38 (044) 390 43 90 (для дзвінків з-за кордону);
  • на електронну адресу [email protected];
  • за адресою громадської приймальні: м. Київ, вул. Спаська, 37.

  1. Зверніться до військової частини, де проходив службу військовополонений

Якщо ви належите до членів сім’ї військовослужбовця, який потрапив у полон, то маєте право на виплату грошового забезпечення в розмірі посадового окладу за останнім місцем служби. Виплати здійснюються щомісяця за наказами командира військової частини до повного з’ясування обставин захоплення бійця в полон або до дня його звільнення включно.

Членом сім’ї військовослужбовця для цілей виплати грошового забезпечення є: дружина (чоловік), а в разі її (його) відсутності – повнолітні діти, які проживають разом з нею (ним), або законні представники чи усиновлювачі неповнолітніх дітей (інвалідів з дитинства – незалежно від їх віку), а також особи, які перебувають на утриманні військовослужбовців, або батьки рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі і не мають дітей.

! Право на виплату грошового забезпечення відсутнє, якщо ваш родич-військовослужбовець здався в полон добровільно, або самовільно залишив військову частину, або місце служби, або дезертирував.

Для отримання грошового забезпечення подайте заяву на ім’я командира військової частини. До заяви потрібно додати копії таких документів: паспорта повнолітніх членів сім’ї з даними про ПІБ і реєстрацію місця проживання (перебування); довідки про реєстрацію місця проживання (перебування) членів сім’ї (у разі відсутності такої інформації в паспорті); свідоцтва про шлюб (у разі наявності); свідоцтва про народження дітей (у разі наявності). Командир військової частини повинен розглянути заяву та додані документи протягом 15 днів та повідомити вас про прийняте рішення. Рішення про відмову у виплаті грошового забезпечення можна оскаржити в судовому порядку.

  1. Очікуйте інформацію щодо статусу військовополоненого

НІБ контактуватиме з вами у випадку, якщо буде необхідно з’ясувати додаткову інформацію, а також для підтвердження інформації про те, що військовослужбовець перебуває в полоні.

Списки звільнених осіб не розголошуються навіть після повернення з полону з міркувань безпеки. Усім звільненим особам протягом години після звільнення надається можливість зв’язатися з рідними та близькими. Якщо після обміну звільнена особа не вийшла з вами на зв’язок – зверніться на гарячу лінію НІБ за номером 1648.

! Офіційні перемовини щодо звільнення військовополонених здійснює виключно держава в особі уповноважених органів. Остерігайтеся осіб, котрі за грошову винагороду пропонують вам допомогти зі звільненням родича з полону, аби не стати жертвою шахраїв.

Розділ ІІ. Захоплення у полон цивільної особи

У разі отримання інформації про те, що ваш родич-цивільна особа потрапив у полон, дотримуйтеся алгоритму дій, зазначеного у пунктах 1-5, 7 розділу І цієї інструкції.

Нормативні акти:

Розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 березня 2022 р. № 228-р «Про визначення державного підприємства, яке виконує функції Національного інформаційного бюро».

Постанова Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 р. № 884 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення сім’ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх».

Постанова Кабінету Міністрів України від 11 березня 2022 р. № 257 «Про утворення Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими».