16 січня 2020 року Верховна Рада Україна ухвалила Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» № 466-ІХ (відомий також як законопроєкт 1210). Президент України підписав цей закон 21 травня 2020 року.
Текст закону був оприлюднений у газеті «Голос України» 22 травня 2020 року. Також із текстом закону ви можете ознайомитись на офіційному веб-сайті Верховної Ради України.
1. Які зміни запроваджуються законом 466-IX (законопроєкт 1210)?
Цей закон стосується змін, зокрема, в таких питаннях:
- імплементація в українське законодавство кроків Плану BEPS;
- удосконалення електронного кабінету платника податків, листування з податковими органами, процедур адміністративного оскарження тощо;
- зміни щодо окремих правил оподаткування податком на прибуток підприємств, податком на доходи фізичних осіб, єдиним податком ПДВ;
- запровадження норм щодо єдиної юридичної особи в структурі ДПС України тощо.
2. Кого стосуються ці зміни?
Зміни стосуються насамперед українських платників податків, які здійснюють операції з нерезидентами, осіб, які володіють іноземними компаніями, а також нерезидентів, для яких закон встановлює окремі вимоги. Разом з тим, враховуючи масштаби змін, вони вплинуть на всіх платників податків.
3. Коли зміни почнуть діяти?
Більшість норм закону почала діяти з 23 травня 2020 року. Окремі норми (наприклад, щодо роботи електронного кабінету платника, обліку нерезидентів) діятимуть з 1 липня 2020 року. Низка змін (правила контрольованих іноземних компаній, новели щодо відповідальності тощо) діятиме з 1 січня 2021 року.
4. Чи будуть найближчим часом вноситись зміни до цього закону?
Відразу після підписання закону Президент України звернувся до Кабінету Міністрів з низкою пропозицій, зокрема щодо:
- надання платникам податків достатнього часу для забезпечення збору даних та інформації, необхідних для декларування відповідно до правил контрольованих іноземних компаній;
- зменшення розмірів штрафів за окремі незначні податкові правопорушення;
- забезпечення захисту даних та інформації, отриманих податковими органами зі звітності щодо доходів, зокрема, отриманих з джерел за межами України, а також даних, які одержуються від компетентних органів іноземних держав.
Як зазначено в повідомленні на офіційному веб-сайті Президента України, ці зміни повинні бути підготовлені у 3-місячний строк у співпраці з експертами, бізнесом і Комітетом Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики.
Дізнатися більше про ключові зміни ви можете в наступних публікаціях цього розділу.