4 червня після підписання Президентом і офіційного опублікування набрав чинності Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах" № 1983-VIII ("Закон"). На виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС Закон імплементує в українське законодавство механізми викупу і продажу міноритарних пакетів акцій, які передбачені Директивою 2004/25/ЄС Європейського Парламенту та Ради про пропозиції поглинання. Нижче оглядово наводимо ключові новели Закону.
Мажоритарні пакети акцій і розкриття інформації про їх придбання
В Закон "Про акціонерні товариства" додатково до поняття "контрольний пакет акцій" (більш ніж 50% акцій) додано визначення двох нових мажоритарних пакетів акцій:
• значний контрольний пакет акцій – пакет у розмірі 75 і більше відсотків простих акцій публічного акціонерного товариства та
• домінуючий контрольний пакет акцій – пакет у розмірі 95 і більше відсотків простих акцій акціонерного товариства (як публічного, так і приватного).
Відтепер акціонерні товариства зобов'язані публічно розкривати інформацію щодо осіб, які придбали:
• контрольний пакет (50% і більше) акцій,
• значний контрольний пакет (75% і більше) акцій – тільки для публічних акціонерних товариств та
• домінуючий контрольний пакет (95% і більше) акцій.
Наслідки придбання мажоритарних пакетів акцій
Мажоритарний акціонер, який прямо чи опосередковано придбав:
• контрольний пакет (50% і більше) акцій приватного акціонерного товариства, або
• контрольний пакет (50% і більше) чи значний контрольний пакет (75% і більше) акцій публічного акціонерного товариства,
зобов'язаний запропонувати всім міноритарним акціонерам придбати у них належні їм необтяжені акції відповідного товариства шляхом надсилання до товариства публічної безвідкличної пропозиції для всіх акціонерів.
Право мажоритарного акціонера викупити акції міноритаріїв (squeeze-out)
Закон запровадив процедуру (squeeze-out), за якою власник домінуючого контрольного пакета (95% і більше) акцій товариства має право придбати всі акції решти акціонерів (міноритаріїв), направивши до акціонерного товариства відповідну безвідкличну вимогу. Ця можливість дозволяє мажоритарному акціонеру стати єдиним акціонером товариства, чим істотно спростити корпоративне управління в товаристві. Крім того, скорочення кількості акціонерів дозволяє, за потреби, реорганізувати акціонерне товариство в простішу і менш регульовану організаційно-правову форму товариства з обмеженою відповідальністю.
Акціонери, які на 4 червня 2017 р. вже були власниками 95 і більше відсотків акцій товариства, можуть протягом двох років скористатись процедурою squeeze-out, за умови дотримання визначених Законом умов.
Право міноритарних акціонерів продати свої акції мажоритарію (sell-out)
Міноритарні акціонери, у яких сукупно менше 5% акцій, в свою чергу, матимуть право вимагати від мажоритарного акціонера, який придбав домінуючий контрольний пакет (95% і більше) акцій товариства, викупити їх необтяжені акції, застосувавши процедуру sell-out.
Визначення ціни акцій міноритарних акціонерів
Продаж і викуп акцій міноритарних акціонерів здійснюється за найвищою з наступних цін:
• ціна, за якою мажоритарний акціонер придбавав акції цього товариства протягом 12 місяців перед набуттям відповідного контрольного пакету акцій, або
• ціна, за якою мажоритарний акціонер опосередковано набув право власності на акції товариства шляхом придбання акцій (часток) іншої юридичної особи, якій прямо або опосередковано належать акції цього акціонерного товариства, протягом 12 місяців перед набуттям відповідного контрольного пакету акцій, за умови що вартість акцій, що належать такій юридичній особі становить не менше 90% загальної вартості її активів або
• ринкова вартість акцій, визначена суб'єктом оціночної діяльності.
Договір умовного зберігання (ескроу)
Запроваджено новий для України вид банківського рахунку – "рахунок умовного зберігання (ескроу)". Договір рахунка умовного зберігання (ескроу) передбачає здійснення розрахунків за зобов'язаннями за участю незалежного посередника – ескроу-агента (банка).
Договір ескроу обов'язково використовується, наприклад, для розрахунків з міноритарними акціонерами під час процедури squeeze-out. У цьому випадку банк зараховує кошти від власника ескроу-рахунка (мажоритарного акціонера) і після настання підстав, визначених умовами договору ескроу, виплачує кошти їх бенефіціару (міноритарному акціонеру).
Що нового?
Найважливіша аналітика у вашій пошті.
більше аналітики
13/03/2025
Ще 2022 року Державна податкова служба України (ДПС) як компетентний орган України приєдналася до Багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки (Угода CRS). А вже 30 вересня 2024-го відбувся перший обмін інформацією за Загальним стандартом звітності (CRS).
10/12/2024
В Україні обліковується 2995 держкомпаній, 18% з них — прибуткові. Як їм врешті-решт дати раду? Пігулкою має стати Політика державної власності. Чим вона корисна?