публікації

Гнучка праця

04/07/2019

Вже тривалий час роботодавці в Україні закликали передбачити законодавчі можливості для встановлення гнучкого та дистанційного режимів праці. На зустрічах з бізнесом представники Мінсоцполітики та Держпраці лише відмахувалися та стверджували, що закон і так не забороняє дистанційну роботу. Мовляв, хто вам перешкоджає? Встановлюйте!

Нарешті, 25 червня 2019 року на сайті Мінсоцполітики був розміщений для обговорення законопроект, що передбачає гнучкі форми організації праці.

По-перше, законопроект пропонує роботодавцям за згодою працівника встановлювати гнучкий режим роботи. При цьому, для працівника встановлюватиметься час, коли він обов’язково повинен бути присутній на робочому місці, а також час, коли працівник буде самостійно визначати періоди роботи. Законопроект передбачає можливість роботодавцю тимчасово до 1 місяця призупиняти гнучкий режим роботи у разі виробничо-технічної необхідності або для виконання невідкладних чи непередбачуваних завдань.

По-друге, законопроект також пропонує встановлювати режим дистанційної роботи. Пріоритет виконання роботи дистанційно надається батькам особи з інвалідністю або дитини у віці до 14 років, працівникам похилого віку та таким, що мають інвалідність. Примітно, що до дистанційної роботи автори законопроекту відносять не лише виконання роботи вдома (надомна праця була передбачена ще з радянських часів), але й в будь-якому іншому місці за вибором працівника.

По-третє, законопроект пропонує встановлювати у колективних договорах категорії працівників, що можуть самостійно планувати свій робочий час. Облік робочого часу для таких працівників не обов’язковий.

Ну і нарешті, пропонується зняти 2-годинне обмеження обідньої перерви, що, в тому числі, дозволить встановлювати так звану «сієсту» у найбільш спекотні години робочого дня.

Такий законопроект роботодавці чекали уже давно. Він на нормативному рівні встановлює гнучкі форми роботи, які уже й так тривалий час застосовувалися багатьма компаніями.

У той же час, законопроект не вирішує основне питання роботодавців: яким чином такі гнучкі форми роботи впливатимуть на обов’язок компанії забезпечувати безпечні умови праці? Якщо робота виконується працівником в приміщенні компанії, роботодавець має таку можливість. Однак, як роботодавцю проконтролювати умови праці та запобігти виробничому травматизму, якщо працівник працює дистанційно? Відповіді на це питання законопроект, на жаль, не дає та ще потребує доопрацювання.

Автор: Валерія Савчук

Опубліковано: Юридична Газета, №27, 2 липня 2019 р.

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

03/02/2023

Аналіз змін до порядку ведення військового обліку та бронювання працівників

Валерія Безпала

19/07/2022

01 липня 2022 року було прийнято закон № 2352-ХІ щодо оптимізації трудових відносин (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2352-20#Text), який суттєво реформує законодавство про працю. 15 липня цей закон було підписано Президентом України, а 19 липня – закон набув чинності. Нижче ми проаналізували найважливіші зміни...

Валерія Безпала