публікації

Як стати авторизованим економічним оператором в Україні

19/02/2020

Авторизований економічний оператор (АЕО) – це підприємство, яке користується спеціальними спрощеннями та перевагами у відносинах з митними органами (спрощене декларування, виконання митних формальностей у першочерговому порядку, зниження ступеня ризику під час митного оформлення тощо).

Українська концепція АЕО базується на законодавстві ЄС та документах Всесвітньої митної організації. У країнах ЄС такі оператори існують вже доволі давно. Тут можна глянути АЕО в кожній з країн ЄС, а також Великобританії. Спеціальний закон, який запроваджує АЕО, діє з листопада 2019 року, наразі розробляються підзаконні акти для реалізації його положень.

Для того аби стати АЕО в Україні, компанія повинна відповідати кільком критеріям, серед яких:

  1. Відсутність фактів притягнення до кримінальної відповідальності (за злочини у сфері господарської діяльності, контрабанду наркотичних засобів тощо) та дотримання вимог податкового й митного законодавства (на посадових осіб підприємства не накладалися адміністративні стягнення за систематичні або серйозні порушення митних правил);
  2. Стійкий фінансовий стан (підприємство не перебуває у процедурі санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство, щодо нього не відкрито провадження у справі про банкрутство, у підприємства відсутній податковий борг тощо);
  3. Належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації. Цей критерій передбачає, що підприємство веде облік відповідно до основних принципів бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Україні, забезпечує фіксування господарських операцій у хронологічному порядку тощо.

Компанії, яким надаються права на застосування спеціальних спрощень (АЕО-С), мають додатково відповідати критерію забезпечення практичних стандартів компетенції або професійної кваліфікації відповідальної посадової особи підприємства.

Це означає, що підприємство або має досвід здійснення діяльності у межах міжнародного ланцюга постачання товарів та працівника, який відповідає за митні питання, або має працівника, що відповідає за митні питання з досвідом роботи не менше 3 років. Кваліфікація працівника підтверджується за результатами проходження ним спеціального курсу на знання митного законодавства.

Оператори типу АЕО-Б (що отримують підтвердження безпеки та надійності) повинні відповідати стандартам безпеки та надійності. Ці стандарти включають наявність необхідних умов для захисту будівлі, споруди, закритого майданчика підприємства тощо від протиправних проникнень.

Крім того, в цілях дотримання цього критерію підприємство має затвердити інструкції, порядки, політику, які стосуються вимог безпеки та надійності. Також на підприємстві має бути працівник, який відповідає за взаємодію з митними органами з питань безпеки та надійності. Відповідність цьому критерію може підтверджуватися й міжнародним сертифікатом про дотримання стандартів безпеки та надійності.

Авторизація здійснюється на безоплатній основі та діє безстроково. Для цього підприємство подає до Держмитслужби заяву про надання авторизації АЕО та анкету самооцінки, форми яких має затвердити Кабмін. Протягом 30 днів з дня реєстрації цих документів Держмитслужба проводить попередній розгляд, за результатами якого приймає рішення про проведення оцінки відповідності зазначеним вище критеріям для набуття статусу АЕО або про відмову в проведенні оцінки.

Оцінка відповідності проводиться з обов’язковим виїздом на підприємство протягом 120 днів з дня прийняття рішення про її проведення (строк може бути продовжено). У межах оцінки відповідності митний орган може надсилати запити про надання відомостей та документів, на які підприємство має дати відповідь протягом 10 робочих днів з дати отримання. Ненадання відповіді тягне за собою відмову в авторизації.

Закон передбачає також механізм, за яким у разі виявлення під час проведення оцінки певних невідповідностей вимогам підприємство має право усунути таку невідповідність з повідомленням митного органу до завершення строку проведення оцінки.

Більше того, якщо проєкт звіту про результати оцінки, складений посадовою особою митного органу, містить висновок про невідповідність підприємства тим чи іншим вимогам, таке підприємство може подати письмові заперечення, що розглядаються митним органом протягом 30 днів.

Після аналізу звітів про результати оцінки, які надаються посадовими особами митних органів, посадова особа Держмитслужби готує висновок про відповідність (невідповідність) підприємства критеріям АЕО. Якщо підприємство відповідає критеріям АЕО, Держмитслужба протягом 7 робочих днів з дня підписання висновку приймає рішення про надання авторизації, яке оформлюється у вигляді наказу.

Крім того, Державна митна служба вестиме Єдиний державний реєстр авторизованих економічних операторів з відкритим доступом. За зверненням підприємства Держмитслужба видає сертифікат АЕО.

Опубліковано: The Page, 19 лютого 2020 р. 

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

11/03/2022

7 березня набрали чинності зміни до податкового законодавства у період дії воєнного стану. Остаточна редакція змін, опублікована в друкованому джерелі, відрізняється від тексту нововведень, який вже є в мережі...