публікації

Інспекційні відвідування Держпраці знову поза законом?

12/11/2021

Адміністративні суди знову визнали порядок проведення інспекційних відвідувань Держпраці протиправним та нечинним. Така постанова була прийнята 14 вересня 2021 року Шостим апеляційним адміністративним судом (справа № 640/17424/19).

Підставою для прийняття такого рішення стало недотримання Кабінетом Міністрів України порядку погодження проекту регуляторного акту із Державною регуляторною службою, а саме: під час попереднього розгляду проекту Постанови № 823, якою визначається порядок проведення інспекційних відвідувань, Держпраці не було враховано численні зауваження ДРС, що стало причиною для відмови у погодженні проекту Постанови № 823.

Тобто, у зв’язку зі скасуванням Постанови № 823 Держпраці не має права проводити інспекційні відвідування.

Нове – це добре забуте старе

Нагадаємо, що у 2019 році Шостий апеляційний адміністративний суду уже скасовував попередній порядок проведення інспекційних відвідувань Держпраці (Постанова КМУ № 295). У вересні 2021 року Верховний Суд залишив цю постанову апеляційного суду без змін.

Натомість, КМУ замість того, щоби зробити роботу над помилками та врахувати попередній досвід, прийняв на заміну Постанови № 295 практично аналогічну Постанову № 823. Видавалося, що за таких умов скасування Постанови № 823 є лише питанням часу.

До чого готуватись бізнесу?

Внаслідок визнання протиправною та нечинною Постанови № 823 інспектори Держпраці втратили право проводити інспекційні відвідування, а складені за їх результатами акти, приписи та постанови про накладення штрафів будуть заздалегідь незаконними.

Однак, перевірки компаній, які були внесені до плану-графіку перевірок Держпраці на 2021 рік, а також позапланові перевірки, що стосуються охорони праці, зайнятості населення, працевлаштування інвалідів та гірничого нагляду, продовжують здійснюватися відповідно до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та проводитимуться без змін.

Як свідчить практика Верховного Суду, у попередньому витку цієї епопеї проведення інспекторами Держпраці інспекційного відвідування на підставі Постанови № 295 після визнання її протиправною та нечинною було підставою для визнання такого інспекційного відвідування протиправним, а актів, приписів та постанов про накладення штрафів, складених за його результатами, незаконними. Можна припустити, що Верховний Суд буде дотримуватись аналогічної правової позиції і у спорах, що виникнуть внаслідок визнання протиправною та нечинною Постанови № 823.

Автори: Валерія Безпала, партнерка, та Ксенія Гришина, юристка

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

05/11/2021

У першому читанні було розглянуто Проєкт Закону №5388 щодо дерегуляції трудових відносин та прийнято його за основу. Як вказано у пояснювальній записці до законопроєкту №5388, він спрямований на лібералізацію та дебюрократизацію трудових відносин та сприяє спрощенню ведення бізнесу та легальному оформленню трудових відносин. Нижче ми проаналізували ті напрямки дерегуляції, що згадуються у законопроєкті №5388...

Валерія Безпала

27/10/2021

На одному із пленарних тижнів Верховна Рада прийняла за основу Проєкт Закону щодо врегулювання деяких нестандартних форм зайнятості. Простими словами, законопроєкт 5161 запровадить нефіксований робочий час, зокрема, і, так званий, «фріланс», коли працівник працює не регулярно, а за наявності доступної роботи...

Валерія Безпала